Karamandan.com

Karamandan.com

16 Haziran 2019 Pazar
TYP İŞKUR Personel Alım Duyurusu 
Karaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Toplum Yararına Programların başvurularının başladığı duyuruldu.
Kategori : Gündem
10 Ocak 2019 15:02
 
TYP İŞKUR Personel Alım Duyurusu 

Karaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Toplum Yararına Programların başvurularının başladığı duyuruldu.

Karaman İŞKUR tarafından yapılan duyuru;

"KARAMAN ÇALIŞMA VE İŞ KURUMUNDAN TYP DUYURUSU

TOPLUM YARARINA PROGRAMLARIN (TYP) BAŞVURULARI 14 OCAK 2019 – 18 OCAK 2019 TARİHLERİ ARASINDA YAPILABİLECEKTİR.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlara duyurulur.

BAŞVURU YAPACAKLARIN DİKKATİNE

BAŞVURU ŞARTLARI

a)         Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, çalışıyor kaydının olmamasını ifade eder. (5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanundaki EK-5 tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin, SGK girişi yapıldığında sigortaları SGK tarafından kesildiğinden TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.) Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.

b)        18 yaşını tamamlamış olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmasını ifade eder.

c)         (Değişik: 12/02/2016 tarihli ve 5656 sayılı Genel Müdür Onayı) Emekli ve malul aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında emekli ve malul aylığı almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.

d)        Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder. Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.

DİĞER HUSUSLAR

1-      Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir.

2-      Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

3-      İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Kadınlar,

- 35 yaş üstü bireyler,

- Engelliler,

- Eski hükümlüler,

- Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar 1.listede yer almakta olup başvuru sayısı kontenjandan fazla olursa 2.listedekiler kura çekimine dahil edilmeyecektir. Proje başladıktan sonra ayrılanlar olursa 1.listede yer alan bütün asil ve yedekler bitmeden 2.listeye geçilmeyecektir."

Okunma : 5580
guney sigorta
EKSPERTİZ
KORKMAZLAR
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da Kadın Cinayeti!
12 Haziran 2019 Okunma: 17788 Asayiş
Gelininin tabutuna sarılarak ağladı
13 Haziran 2019 Okunma: 15228 Asayiş
Torku'dan 'iflas' açıklaması
13 Haziran 2019 Okunma: 15090 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın