Karamandan.com

Karamandan.com

19 Aralık 2018 Çarşamba
TOKİ SAKİNLERİNİN DOĞALGAZ İSYANI
Karaman Kırbağı TOKİ konutlarında yaşayanlar doğalgaz faturalarına isyan etti.
Kategori : Gündem
02 Aralık 2018 16:53
 
TOKİ SAKİNLERİNİN DOĞALGAZ İSYANI

Karaman Kırbağı TOKİ konutlarında yaşayanlar doğalgaz faturalarına isyan etti.

Pazar günü öğle saatlerinde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup sorunların çözümü için yetkililerden yardım istedi.

Karaman valisi başta olmak üzere milletvekilleri ve il başkanlarına ulaşan TOKİ sakinleri kimsenin gelmemesi üzerine devlet vatandaşını korumuyor siteminde bulundular.

VALİ BABA GELMEDİ

Uzun süre "Vali Baba gelsin" diyerek Karaman Valisi Fahri Meral'e seslenen site sakinleri valinin gelmemesi üzerine; "Devlet vatandaşına kulak vermiyor. Bu kadar insan burada toplanmış. Gelsin bizim faturamızı ödesin demiyoruz. Sıkıntınız nedir diyen yok, beklemeye devam edeceğiz" dediler.

70 M2 EVE 520 TL FATURA

Doğalgaz faturalarının dengesiz ve yüksek geldiğini iddia eden vatandaşlar durumdan dert yanarken; "Aynı sarfiyata farklı faturalar yansıtılıyor. Komşuma 200 bana 400 geliyor. Faturası sıfır olanlar bile var. 70 m2 evlerde 520 TL doğalgaz faturası gelen aileler var. KOnuyu yönetime iletiyoruz fakat mantıklı bir açıklama yapmak yerine bizleri ofisten kovuyorlar."şeklinde konuştular.

Öte yandan emlak konut tarafından yansıtılan faturalarda abone sahibinin adının olmaması, kaşe, imza, mühür gibi ibarelerin bulunmaması da dikkat çekici.

MUHATAP BULAMIYORUZ

TOKİ'nin düşük gelirli ailelerin konut sahibi olabilmesi için inşa ettiği sitede 'yöneticilik' tartışması yaşanıyor. Sitelerini yabancı bir şirketin yönettiği için muhatap bulmakta sıkıntı çektiklerini belirten vatandaşlar, konutlarını kendileri yönetmek istiyor.

TOKİ konutlarında oturan vatandaşlar dışarıdan atanan yöneticilerin görevden alınması için uzun süredir uğraştıklarını söyledi. Tanımadıkları kişilerin sitelerini yönettiğini dile getiren vatandaşlar, şöyle konuştu: "500 hane olarak, site yönetimini değiştirmek istiyoruz. Sitemiz için ne yaptıklarını anlayamadık. Hiç bir konuda fikrimize başvurulmuyor. Bir kez bile toplantı yapılmadı. Doğalgaz faturalarımız fazla ve dengesiz geliyor. Konu hakkında bilgi almaya çalıştığımızda muhatap bulamıyoruz." dediler.

BAŞKAN ÇALIŞKAN OLAYA EL ATTI

Çaresizce bekleyişi sürdüren mağdur aileler olayın Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan'a intikal ettirdiler. Hadiseyi haber alan Başkan Çalışkan hemen TOKİ konutlarına gelerek vatandaşı dinledi.

Vatandaşları tek tek dinleyen Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan TOKİ yetkililerini, site yöneticilerini ve Enerya Karaman Gaz Dağıtım şirketi yetkililerini arayarak ivedi olarak soruna çözüm bulunmasını istedi. Gerekli görüşmeleri sert bir şekilde vatandaşın huzunda yapan Başkan Çalışkan; "Yarın sabah TOKİ'nin kendi kontrolörler gelecek sizler de bulunun. Hem teknik inceleme yapılacak hem de faturalar Ankaraya yollanıp incelenecek.

BAŞKAN ALKIŞLARLA UĞURLANDI

1600 lira asgari ücretle çalıştıklarını ifade eden site sakinleri Başkan Çalışkan'ı bulmuşken doğalgaz sorunu yanısıra site içerisinde bir yol açılmasını, bir otobüs durağı ve ekmek büfesinin çalıştırılmasını da istediler. Tüm sorunların yarın çözüleceğini söyleyen Başkan Çalışkan alandan alkışlarla uğurlandı.   

ENERYA VATANDAŞA KULAK VERDİ

Öte yandan Enerya şirketi Karaman İl Müdürünü Taylan Ağca olay yerine gelerek vatandaşları dinledi. Site içi faturalandırmaların Enerya şirketinin bir konusu olmamasına rağmen konuyla ilgileneceklerini belirten Ağca, burada gerekli teknik incelemenin yapılarak sonunun çözümüne katkı sağlayacaklarını ifade etti.

SAVAŞ KALAYCI VATANDAŞI DİNLEDİ

Dar gelirli vatandaşlar için yapılan TOKİ'lerdeki vatandaşların sesine MHP Belediye Başkan Adayı Savaş Kalaycı da tepkisiz kalmadı. Olay yerine gelerek vatandaşları dinleyen Kalaycı olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Vatandaşlar kendilerini yalnız bırakmayan Savaş Kalaycı'ya teşekkür ettiler.

Okunma : 19329
Foto galeri
reklam ver
reklam ver
Gündem haberleri
47 YILDIR KAYIP OLAN AMCASINI BULDU
16 Aralık 2018 Okunma: 11526 Yaşam
Evinin önünde duran arabasını yaktılar
16 Aralık 2018 Okunma: 10583 Asayiş
Gözaltına alınan baba ve oğlu tutuklandı
17 Aralık 2018 Okunma: 7169 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın