Karamandan.com

Karamandan.com

03 Nisan 2020 Cuma
Son dakika koronavirüs kararı: Umre kayıtları durduruldu
Orta Doğu'ya sıçrayan koronavirüs salgını sonrası vatandaşlar "Suudi Arabistan'a umreye gidebilecek miyiz" sorusunun cevabını merak ediyor.
Kategori : Gündem
27 Şubat 2020 14:35
 
Son dakika koronavirüs kararı: Umre kayıtları durduruldu

Orta Doğu'ya sıçrayan koronavirüs salgını sonrası vatandaşlar "Suudi Arabistan'a umreye gidebilecek miyiz" sorusunun cevabını merak ediyor. Dün akşam Suudi yetkililer umre ziyaretlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı da geçici süreyle umre kaydı alınmayacağını açıkladı. Daha önce kayıt yaptıran vatandaşların paralarının ne olacağına ilişkin de açıklama geldi.

Çin'den yayılan koronavirüs salgını, İran, Irak ve Mısır gibi Orta Doğu ülkelerinde de görülmeye başladı. Özellikle hava yolu ulaşımını etkileyen salgın nedeniyle, İslam dünyasında umre ziyaretlerinin yapılıp yapılamayacağı gündeme geldi. 

Suudi Arabistan yetkilileri, dün bir açıklama yaparak, umre ziyaretlerini geçici olarak askıya aldıklarını duyurmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan da son dakika umre açıklaması geldi. Suudi hükümetin aldığı karar nedeniyle, yeni umre kayıtlarının geçici olarak durdurulduğu açıklandı. 

"YOLCULARIN PARALARI İADE EDİLECEK"

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Cidde Başkonsolosluğu kriz masası oluşturdu. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, umre kayıtlarının iptal olmasından 3 bin kişinin etkilendiğini duyurdu.

Daha önce umre kaydı yapan vatandaşların mağdur edilmeyeceğini kaydeden Şahin, "Uzun bir zaman alırsa değerlendirme yapılacak, yolcuların paraları iade edilecek" diye konuştu.

Okunma : 1243
guney sigorta
maboto
seç
atsepete
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Genç yaşta hayata veda etti
01 Nisan 2020 Okunma: 106010 Yaşam
Yaş ortalaması 65'in üzerinde olan mahallede çıt çıkmıyor
01 Nisan 2020 Okunma: 24928 Gündem
KARAMAN'DA CORONA VAKA SAYISI KAÇ, BAKAN AÇIKLADI
01 Nisan 2020 Okunma: 17323 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın