Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2021 Cumartesi
Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar
Yeni koronavirüs kısıtlama ve tedbirleri kapsamında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması 1 Aralık 2020 (bu akşam) akşamı başlayacak.
Kategori : Gündem
01 Aralık 2020 10:15
 
Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar

Yeni koronavirüs kısıtlama ve tedbirleri kapsamında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması 1 Aralık 2020 (bu akşam) akşamı başlayacak.

Peki sokağa çıkma kısıtlamalarında hangi durumlar zorunlu hal olarak kabul edilecek? Kimlerin seyehat etmesine izin verilecek? İzinler nasıl alınacak? İşte merak edilen tüm detaylar...

Sokağa çıkma kısıtlaması tüm Türkiye'de; Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri akşam saat 21:00'dan ertesi sabah 05:00'a kadar, Cuma akşamı 21:00'dan ise Pazartesi sabah 05:00'a kadar uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecek.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

- ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

- Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Vatandaşların yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler.

Yukarıda belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

 

Okunma : 5308
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
sağlam pen
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21689 Ekonomi
Karaman’ı kim kandırdı?
12 Ocak 2021 Okunma: 7500 Gündem
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 6127 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın