Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 18 Mayıs 2018  -  Saat : 14:34:22   Görüntülenme: 3966

Sahurda ne yersek tok tutar?
Bugün marketlerde bir viyol yumurta 10-12 TL arasında. İçerisinde 30 adet yumurta bulunuyor. Her gün sahurda bir adet yumurta tüketmeniz günlük 0,35Krş'a gelir ve hem ekonomik hem de sağlıklı ve yeterli beslenmenize yardımcı olmaktadır.

SAHURDA EN AZ BİR ADET YUMURTA TÜKETİN
Ramazan'da gün boyunca zinde ve enerjik kalmak istiyorsanız vücudumuzun ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamak zorundayız. Sahurda yenilen en az bir adet YUMURTA vücudunuzun ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamada büyük katkı sağlıyor.

Yumurta yiyenler bilirler ki gün boyu tok tutan ve uzun süre acıkmamanızı sağlayacak en önemli yiyecek yumurtadır. Tereyağında veya zeytinyağında pişirip tam tahıllı ekmekle tüketirseniz gün boyu açlık hissetmezsiniz.

Canan Karatay; Sahur sofrasının baş tacı olarak yumurtayı gösteriyor ve şunları söylüyor; 'Sahurda 3-4 yumurtayı bol tereyağına kırıp yiyebilirsiniz. Sarısıyla birlikte yenilmelidir. Sahurda yumurta çok önemli. Yağlı çok önemli. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji sizi 24 saat tok tutabilir. Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü'nde hazırlanan beslenme önerilerinde günde 2 yumurta tüketmenin sağlıklı olduğu bildirilmektedir.' demiştir.

YUMURTANIN İÇİNDE NELER Mİ VAR?

100 GR yumurta beyazında 11 GR Protein bulunur yani diğer besinlere kıyasla protein oranı olarak ilk sırada yumurta yer almaktadır.

Gıdalarda ki protein oranlarını kıyaslarsak;
%100 Yumurta,
 %85 Süt,
 %76 Balık,
 %74 Kırmızı Et olarak yumurta en üst sırada yer almaktadır.

Yumurta aynı zamanda doymamışlar yağlar,
 A,D,E vitaminleri,
tiamin, niacin, riboflavin, kolin,
demir, çinko, folik asit ve
fosfor açısından da önemli bir kaynak.

YUMURTAYI KİMLER TÜKETMELİ
Bir adet yumurta Günlük D Vitamini ihtiyacımızın en az % 10 karşılar, Anne sütünden sonra besleyici değeri en yüksek gıdadır.

Çoçuklar, Hamileler ve Yaşlılar mutlaka günde bir adet tüketmelidirler. Özellikle  6. aydan sonra çocuklarda oluşan Kansızlık(Anemi) hastalığının önüne geçmesi ve gelişimi için önemlidir.
Bir adet yumurta içerisinde 147MG KOLİN bulunmaktadır, bu miktar da nerdeyse beynimizin ihtiyaç duyduğu KOLİN miktarının tamamıdır.

SAHURDA YUMURTA TÜKETİMİ NASIL OLMALIDIR? 
Sahurda yumurta tüketmek kadar onu nasıl tükettiğimiz de çok önemli. Yanlış tüketimler gün boyu susuzluk çekmek gibi sorunlara da yol açabiliyor.

Sucuk, sosis, pastırma gibi tuz oranı yüksek besinlerle hazırlanan yumurta, oruç sırasında susuzluğun artmasına neden olabilir.

Ayçiçek yağı gibi ağır yağlarda yapılan yumurtayı da, sindirim sorunu ve fazla yağlı olması nedeniyle tercih etmemelisiniz.

Sahurda yumurtayı haşlanmış olarak, mümkünse, kayısı kıvamında yemelisiniz. Çünkü kayısı kıvamındaki yumurta, daha kısa sürede haşlandığından daha az besin öğesi kaybına uğruyor.  Ramazan’da, sahurda beslenme şeklimiz orucu kolay tutabilmemiz açısından çok önemli. Daha rahat bir Ramazan geçirmemiz için örnek bir yumurta haşlama programı veriyorum.

YUMURTA HAŞLAMA SÜRELERİ
Kaynamaya başladıktan sonra ;
-Sarısı Rafadan 3 Dakika
-Sarısı Kayısı Kıvamı 7 Dakika
-Sarısı Katı 9 Dakika

İBRAHİM KÜÇÜK - KARAMAN

Sahurda ne yersek tok tutar?
Sahurda ne yersek tok tutar? Bugün marketlerde bir viyol yumurta 10-12 TL arasında.