Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Öğretmenim, Canım Benim
60 yaşını aşmış, artık çoğu kişinin ağabeyi konumuna gelmiş, dost halkası geniş iki Karamanlı arkadaşımın gözleri parlıyordu.
Kategori : Köşe Yazıları
17 Mayıs 2019 18:25
 
Öğretmenim, Canım Benim

60 yaşını aşmış, artık çoğu kişinin ağabeyi konumuna gelmiş, dost halkası geniş iki Karamanlı arkadaşımın gözleri parlıyordu. Karaman Lisesi’nin edepli ve mahcup iki genci, nur yüzlü öğretmenlerinin karşısında elleri dizlerinin üstünde, gülümseyen yüz ifadelerine 50 yıl sonra yeniden kavuşmuşlardı.

Öğretmeni ilk gördüğümde, ‘İşte Müslüman’ diye sunulacak şahsiyetlerin son temsilcilerinden Prof. Dr. Sadettin Ökten’i görmüş gibi oldum.

Ak sakalı, bembeyaz saçları, gözlüğünün ardından sevgiyle bakan derin ve mütebessim gözleri, tertemiz spor kıyafeti bana Ökten Hocayı çağrıştırdı.


Tek fark, bu Hocam incecikti. Bedeni ve ruhu cümleleri kadar inceydi.

Ben salona girince nezaketle ayağa kalktı.

Tanımadığım insanlarla asla, tanıdıklarımın büyük bölümüyle de kucaklaşmayan biri olduğum halde, hocamı sımsıkı kucakladım.

Aynı sıcaklıkla mukabele etti.

Bana emek veren bir insanın en yakın dostu olduğunu henüz öğrenmeden oldu bu kucaklaşmamız.

Galiba sevgi, ruhlar aleminde başlıyor.

Oradan ne bulaşmışsa o kadarını bu dünyaya beraberimizde getiriyoruz.

Birilerine kanımızın kaynaması, eski dostlardan biri gibi yakınlık duymamız bunun sonucu olmalı.

‘Hocam, sizin öğrenciniz değilim, lisede değil, Ticaret Lisesi’nde okudum’ dedim.

Hocamı biliyordum, Karaman çok küçüktü. Herkesi bilirdik. Hocam, incecik, yaşıtlarına göre uzun boylu, şık bir kişi olarak hafızama kazınmış. Bir de esmerliği kalmış aklımda, siyaha yakın bir esmerlik.

Bu hatırladıklarımı paylaştım.

Hocam o günlere dönmüş gibi mutlu mutlu tebessüm etti.

   Gönül kazanmak üzere görev üstlenmiş insanlar vardır. Bu insanlar, kendisini tanıyan kişilerin üzerinde derin izler bırakırlar, fiziksel değil, duygusal. Kendilerini uzaktan tanıyanlar üzerinde de bir güzel adam esintisi bırakırlar.

   Yıl, 1969. Eskişehir otogarında elinde tahta bavul, Ankara Yüksek Öğretmen Okulu, Ankara Fen Fakültesi’nden yeni mezun, kalbi pır pır bir genç. Kura çekmiş, Matematik öğretmeni olarak atanacağı yer, Konya’nın Karaman İlçesi. Isparta’yı çeken bir başkası, “Hocam, değişelim” diyor. O zamanlar mümkün, becayiş deniliyor. İki kişi anlaşırsa bakanlık için sorun yok. Hocam öneriyi nezaketle geri çeviriyor. Nasip Karaman imiş. Nasibe sırt çevirmek, o günlerde bile ermiş vakarı taşıyan bir genç öğretmen adayı için münasip bulunmuyor.

    Otobüs Eskişehir’den Konya’ya ulaşıyor. Karaman yolcusu genç, mesleğe başlayacak olmanın heyecanı ve hiç tanımadığı bir şehrin hayaliyle dopdolu. Eskişehir’in Mahmudiye İlçesi’nin Balçıkhisar Nahiyesi’nde 1945’de doğmuş. 24 yaşında, heyecan dorukta.

   Konya’dan Karaman otobüsüne biniş ve aynı heyecanla Karaman’a ilk adımın atılışı.   Şimdi sözü Süleyman Hocama bırakıyorum: “İlk geceyi bir otel odasında geçirdim. Sabah otelin görevlisine Karaman Lisesi’ne öğretmen olarak atandığımı, okula nasıl gideceğimi sordum. Yolu tarif etti, oğlunun okulda kâtip olarak çalıştığını söyledi. Okula gittim, kâtip Ahmet’le tanıştım. Okulun pansiyonu varmış, bekârım, ev tutmak yerine pansiyonda kalıp öğrencilere ağabeylik yapmayı tercih ettim.”

   Bir yıl sonra evlenen ve Muzaffer Karagöz’ün evinde kiracılık yapan Süleyman Öğretmen, bir teravih namazı kılma öyküsünü yine kendine özgü tebessümüyle şöyle anlattı:

   “Ayakkabıcı Hacı Paşa komşumuzdu. Beni teravihe Arapoğlu Camisi’ne götürdü. Cami enine uzun, güzel bir camiydi. İmamı Hasan Hüseyin hocaydı. Meğer hatimli imiş. Namaz bir türlü bitmiyor. Yaz olmalı, rekât aralarında testiyle soğuk su dağıtılıyor. Hiç unutamam, o Ramazan’ı, Arapoğlu’ndaki namazı ve Hacı Paşa’yı. Oğlu Ahmet de sevdiğim biriydi.”

   Süleyman Yalçın Hocam, Karaman Lisesi’nde 1976’ya kadar görev yapmış. Daha sonra Eskişehir ve Ankara’da çalışmış. Devlette 25, özelde 13 yıl olmak üzere 38 sene öğrencileriyle matematik problemleri çözmüş. Emekli olup, Ankara’ya yerleşmiş.

    Hocamı çok sevdim. Huzur veren bir insan. Konuşurken gözlerinizin içine bakıyor. Biraz kendine övgü hissederse başı önüne düşüyor, mahcup, utangaç bir çocuk hali gelip bedenini teslim alıyor. Bunun bir edep olduğunu elbette biliyorum. Hocama soruyorum, özlediğin dostlar kimlerdir? Karaman sana neler hatırlatıyor? Benzer sorular.

Hocamın cevapları:

“Karaman acemilik, çıraklık dönemimdi. Ama buna rağmen beni arayıp soran, beni unutmayan öğrencilerim hep acemilik dönemimin öğrencileri oldu. Kendime çok sormuşumdur; Karaman’da ustalık dönemimde, tecrübe kazandıktan sonra görev yapsam nasıl olurdu? Cevabını veremiyorum. Tecrübeli dönemimden arayan, soran öğrencim olmadı. Karaman’ı hiç unutmuyorum. Her yönüyle. Karaman doğumlu gibi görüyorum kendimi. Burnumda tütüyor. Necati Yeniel ve Behzat Duru en iyi dostlarımdı. Karaman halkını, öğrencilerimi hiç unutamam ama Necati Hoca ve Behzat hocanın kalbimdeki yerleri çok özeldir.”

   Süleyman Hocam, Karaman’da görev yaptığı altı yıl boyunca kimseyle tartışmadığını, kavga etmediğini belirterek, uzun sohbetimizin sonunu şöyle bağladı:

    “Bu yaşımda imkan olsa, geçmişe dönsem; Nerede öğretmenlik yapmak istiyorsun diye sorsalar, ‘Karaman’ cevabını veririm. Üstelik şimdiki söyleniş biçimiyle son kararım ‘Karaman’  derim.”

    Sohbeti yaptığımız gün, hocamın 50 yıl önceden öğrencisi olan ve Almanya’dan Ankara’ya yerleşen Sami Tartan’ın, Süleyman Yalçın Hocamdan “Sen yakışıklı bir gençtin. Mavi tonda güzel bir takım elbise giyerdin” cevabını duyunca mutluluğu görülmeye değerdi. Sami Tartan, Süleyman Hocamı Karaman’a götürmeye, dostlarıyla buluşturmaya söz verdi. Bu sözün gereğinin yapılıp yapılmayacağının takipçisi olmaya da ben söz veriyorum.

   Bilenler bilir, bilmeyenler için burada belirtmek istiyorum: Benim ‘Güzel Adamlar Sözlüğü’mü…

Ahmet Tek

Ahmet Tek’e ait bu makale “Karaman’a İz Bırakanlar” başlığı altında Başkentte Karaman Dergisi’nde yayımlanmıştır.

Okunma : 2634
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman’da namaz sırasında cami tavanı çöktü
16 Ağustos 2019 Okunma: 12516 Gündem
Karaman'da bıçaklı kavga 
15 Ağustos 2019 Okunma: 11883 Asayiş
Direksiyon başında rahatsızlanan adam öldü
16 Ağustos 2019 Okunma: 8507 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın