Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Oda başkanlarından esnaflara plastik poşet uyarısı!
Karaman SMMM Odası Başkanı Umut Aydın, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Gökhan Alkan ve Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal, Mali Müşavirler Odasında bir araya gelerek Plastik Poşetlerin Bildirim ve Beyanı hususunda esnafı uyardı.
Kategori : Gündem
11 Şubat 2019 17:18
 
Oda başkanlarından esnaflara plastik poşet uyarısı!

Karaman SMMM Odası Başkanı Umut Aydın, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Gökhan Alkan ve Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal, Mali Müşavirler Odasında bir araya gelerek Plastik Poşetlerin Bildirim ve Beyanı hususunda esnafı uyardı.

Oda Başkanları yaptığı ortak açıklamada; “Plastik Poşet Bildirim ve Beyanını devlet tamamen firmanın (şahsın) kendisinden istemektedir. Bildirim ve Beyanda bulunulmaması durumunda 18.037.-TL’ye kadar para cezası ve 6 aydan 1 yıl’a kadar hapis cezası vardır.

Esnafımızın cezai durumlarla karşılaşmaması için 2019 Ocak ayından başlamak üzere her ay’ın bildirim ve beyanlarını takip eden ay’ın 15’ine kadar Bilgi Sistemine girmeleri gerekmektedir.” dediler.

BİLDİRİMİNDE BULUNMAYANLARA PARA VE HAPİS CEZASI

Ayrıca, Karaman SMMM Odası Başkanı Umut Aydın tarafından konuyla ilgili yapılan detaylı bilgilendirme ise şu şekilde:

"Bilindiği üzere, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle, 1/1/2019'dan itibaren kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar 25/12/2018 tarih ve 66745475-145.07-245766 sayılı Olur ile yürürlüğe konulmuştur.

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar doğrultusunda ülke genelinde başlayan uygulamanın ilk dönemlerinde karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak bahse konu Usul ve Esasların yeniden düzenlenmesi ihtiyacı hasıl olmuş ve 9/1/2019 tarihli ve 66745475-145.07-6267 sayılı Olur ile “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”ın yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulmuştur.

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasları’nın Madde 7- Üreticilerin Yükümlülükleri ve Madde 8- Satış Noktalarının Yükümlülükleri kısmında Plastik Poşetlere ilişkin Bilgi Sistemine kayıt olmak ve gerekli bilgileri sisteme girmekle yükümlülük getirilmiştir. Bu kapsamda Plastik Poşet Bildirim ve Beyanını devlet tamamen firmanın (şahsın) kendisinden istemesine rağmen bilinç altında nasıl olsa Mali Müşavirler yapar mantığı ile ne firmalar ne de onların bu tip sıkıntılarıyla ilgilenmesi gereken ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından dikkate alınmamıştır. Oysa beyan ve bildirimde bulunulmaması durumunda aşağıda belirtilen yaptırımlarla karşılaşacaklardır.

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasları

Yaptırımlar

Madde 13-

a) Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere idari para cezası uygulanır (2872 S.K. Md.20/g).

b) Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere, katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası uygulanır (2872 S.K. Md.20/z).

c) Plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona ve/veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere depo hariç kapalı satış alanının m2’si başına idari para cezası uygulanır (2872 S.K. Md.20/bb).

ç) Bu usul ve esaslar kapsamında yapılacak bildirim ve beyanlarda yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunanlar hakkında 6 aydan 1 yıl'a kadar hapis cezası verilir (2872 S.K. Md.26).

Tekrar firma sahiplerini ve ilgili kuruluşları uyarmak istiyoruz. Bu kanunla getirilen Plastik Poşet beyanı ve bildirimi görevi firmaya (şahısa) aittir ve  18.037.-TL’ye kadar para cezası ve 6 aydan 1 yıl’a kadar hapis cezası vardır. Problemle karşılaşmadan tedbirlerinizi alınız."

Okunma : 2245
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 34602 Eğitim
Karaman’da namaz sırasında cami tavanı çöktü
16 Ağustos 2019 Okunma: 13032 Gündem
Karaman'da bıçaklı kavga 
15 Ağustos 2019 Okunma: 12130 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın