Karamandan.com

Karamandan.com

31 Mayıs 2020 Pazar
Marka Sorgulama
Marka sorgulama, marka tescil sürecinin ilk aşamasıdır.
Kategori : Gündem
22 Ekim 2019 16:23
 
Marka Sorgulama

Marka sorgulama, marka tescil sürecinin ilk aşamasıdır. Markanızı tescillemeden önce ön araştırma yapmaya marka sorgulama denmektedir. Marka sorgulama sürece ne kadar basit gözükse de aslında karışık bir yapıya sahiptir. Çünkü markanızı tescillemeden önce dikkat etmeniz gereken pek çok faktörü marka sorgulama sürecinde gözetmelisiniz. Aklınızda markayı sorgulamadan önce marka sınıfını öğrenmeniz gereklidir. Marka sorgulama da özellikle belirlediğiniz sınıfta size benzer bir marka varsa başvuru yapmamalısınız aksi takdirde markanız reddedilebilir.

Bir çok online marka sorgulama sistemi vardır. Online marka sorgulama sistemlerinde de marka sorgulama yapabilirsiniz. Fakat burada yapacağınız marka sorgulama işlemleri oldukça yüzeysel olacaktır. Ve bir marka danışmanı kadar konuya hâkim değilseniz süreç sonunda zararlı olarak siz çıkabilirsiniz. Çünkü marka başvuru aşaması resmi kurumlarca çok detaylı bir şekilde yürütülmektedir. Sizin gözden kaçırdığınız küçük bir faktör boşa zaman ve doğal olarak para harcamanıza sebep olacaktır.

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka sorgulama tam anlamıyla ön araştırması gerçekleştirilecek marka adının, rakip firmalar tarafından tescil edilip edilemediğini öğrenmek amacıyla yapılan veri tabanı araştırmasıdır. Bilinirliliği yakalayacak bir marka adı yaratmak oldukça zordur haliyle bu markayı elinizde tutmanın tek yasal yolu ise marka tescil işlemidir. Ek olarak akılda kalıcı başarılı bir marka adı hedef kitlenizle daha sıkı bağ kurmanızı sağlar ve paralel olarak satışlarınızın artışında önemli bir şekilde rol oynar. Markalaşmayı önemseyen firmaların alması gereken ilk önlem ayırt ediciliği olan ve en mühimi rekabet gücü kazandıracak bir marka adı belirlemektir. 

Marka sorgulama yapmak için öncelikle sektörünüzde benzersiz ve yukarıda anlattığımız gibi akılda kalıcı bir marka adı belirlemelisiniz. Ayrıca en önemli tavsiyelerimizden biri marka adınızı farklı dillerde araştırın her dilde aynı anlama geldiğine emin olun aksi takdirde yurt dışına açılmayı düşündüğünüzde marka imajınızın adı yüzünden olumsuz etkilenmesini istemezsiniz. Marka sorgulama aşamasına geçmeden önce mutlaka internet üzerinden genel bir araştırma yapın belirlediğiniz marka adınızla ilgili en küçük olumsuz yorumlara rastladığınız takdirde bu markayı kullanmayı tekrar düşünün çünkü bu yorumlar birikerek zamanla markanız önünde olumsuz bir engel teşkil edebilir. Markanızı oluşturmadan önce hedef kitlenizi en iyi anlatan marka adını seçmeye özen gösterin.

Yukarıda anlattığımız marka adı oluşturma aşamasında tüm unsurları araştırdıysanız ve bu marka hedef kitleme en yakın marka diyorsanız şimdi ikinci adım olan marka sorgulama işlemine geçebilirsiniz. Marka sorgulama işlemi sonucunda markanız benzersiz bulunduğu takdirde marka başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz.

 

Okunma : 920
karaman


atsepete
guney sigorta
EKSPERTİZ
seç
Gündem haberleri
Tilki tepenin talanına vatandaş isyan etti
27 Mayıs 2020 Okunma: 11915 Gündem
Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da kesilmiş halde bulundu
27 Mayıs 2020 Okunma: 11573 Asayiş
Karaman'daki silahlı kavgayla ilgili 3 şüpheli tutuklandı
29 Mayıs 2020 Okunma: 11211 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın