Karamandan.com

Karamandan.com

23 Temmuz 2019 Salı
LPG'li araç sahiplerine müjde!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, LPG'li araçlara otopark izninin yönetmelikte yapılacak düzenlemeyle çözülebileceğini belirterek, "Bir yönetmelik değişiklikle halledilebiliyor.
Kategori : Gündem
19 Mart 2019 14:26
 
LPG'li araç sahiplerine müjde!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, LPG'li araçlara otopark izninin yönetmelikte yapılacak düzenlemeyle çözülebileceğini belirterek, "Bir yönetmelik değişiklikle halledilebiliyor. Ortak çalışma yapıyoruz. Vatandaşımızın bu mağduriyetini engelleyecek düzenlemeyi yapacağız. Nisan bitmeden bu düzenlemeyi hayata geçiririz diye düşünüyoruz. Vatandaşımıza böyle bir müjde verelim." dedi.

Bakan Kurum, konuk olduğu Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm vaatlerinin yerine getirilmediği eleştirileriyle zaman zaman karşılaştığını belirten Kurum, "Vatandaşımız, seçim zamanı siyasetçiler, hep böyle vaatler yapıyor. Biz de vatandaşa, seçim zamanı gelenlerden olmadığımızı, söz verdiğimizi yaptığımızı söylüyoruz." dedi.

Benzer eleştirilerle geçen yıl Mamak ziyaretinde de karşılaştığını aktaran Kurum, "Mehmet amcamıza, 6 ay içinde temeli atacağımızı söyledik. Bugün Mamak'ta zemin artı dördü, beşi geçmeyen yatay mimari esaslı ve mahalle kültürünü yansıtacak yaklaşık 550 konutun temelini atacağız. Çok kısa zamanda da o inşaatları bitirip vatandaşımıza teslim edeceğiz. Hem ilçe hem de büyükşehir belediyemizdeki ihtiyaç neyse iş birliği içerisinde kentsel dönüşüm sürecinde tamamlamak istiyoruz. Vatandaşımıza verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğu içerisinde bugün temel atacağız." diye konuştu.

- "50 bin konuta 250 bin başvuru geldi"

Türkiye genelinde 2023'e kadar 250 bin sosyal konut yapacaklarının sözünü verdiklerini vurgulayan Kurum, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda da bu çalışmayı başlattıklarını bildirdi. Çalışmanın ilk etabının, 50 bin sosyal konut olduğunu ifade eden Kurum, 67 ilde 50 bin sosyal konuta ilişkin sürecin tamamlandığını kaydetti.

6 Mart itibarıyla konut başvurularının alındığını vurgulayan Bakan Kurum, 388 liradan başlayan ve 240 aya varan vadeyle 67 ilde bu projelerin vatandaşların talebine sunduklarını aktardı.

50 bin konuta şu ana kadar 250 bin başvurunun geldiğini bildiren Kurum, şöyle devam etti:

"Bu da bizi açıkçası çok memnun etti. Talebin nereden geldiğine bakarak, belki o 250 bini de bu talebe bakarak artırma imkanımız da olacak. 50 bine 2019 içerisinde başlıyoruz. Kalan sürece ilişkin de Sayın Cumhurbaşkanımızın bize talimatları; 'deprem riski altında yaşayan ve alt gelir grubunda konutu olmayan hiçbir vatandaş kalmasın.' Bu doğrultuda, çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunu 81 ile çıkaracağız. Gelen talebe göre de o projelerimizi orada yoğunlaştıracağız.  İstanbul, Bursa, Konya, İzmir, Erzurum ve Adana illerinde çok fazla talep var. Bu illere yoğunlaşacağız gözüküyor. 250 binin üzerinde talep olması durumunda da karşılayacağız, devlet olarak sorumluluğumuz, görevimiz budur. O sayıyı artırma yönünde gideceğiz."

Bakan Kurum, sosyal konut projeleriyle sadece inşaat sektörüne değil sektörü ilgilendiren tüm alanlara da destek olunacağını belirterek, sloganın 'yatay şehirleşme ile yükselen Türkiye' olduğunu hatırlattı.

- LPG'li araçlara otopark izni

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, LPG'li araçların alışveriş merkezlerine, kapalı garajlara girmesi konusunda çok ciddi bir talep olduğunu belirterek, bu talebe ilişkin hem Sanayi Bakanlığı hem de İçişleri Bakanlığı ile bu süreci değerlendirdiklerini bildirdi.

Bu konuda, Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) yayımladığı kuralların bulunduğunu kaydeden Bakan Kurum, şunları söyledi:

"İçişleri Bakanlığımızın bu işe ilişkin yangın yönetmeliğini ilgilendiren kısmıyla düzenlemeler yapması gerekiyor. Biz üç bakanlık olarak bunu çalışıyoruz. Burada da yangın yönetmeliğindeki maddemizi değiştirmemiz gerekiyor. Buna ilişkin hem TSE'nin hem Sanayi Bakanlığımızın yangın yönetmeliği gereği o tedbirlerin alınması kaydıyla LPG'li araçların AVM'lere girmesi konusunda bu çalışmayı yapıyoruz. Bu çalışmayı üç bakanlık ortak yürütüyoruz. Alınmasına müteakip AVM'lere, otellere, konutlara, işletmelere bu izni vermeyi düşünüyoruz."

Bakan Kurum, LPG'li araçlara otopark izninin yönetmelikte yapılacak düzenlemeyle çözülebileceğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Bir yönetmelik değişiklikle halledilebiliyor. Ortak çalışma yapıyoruz. Vatandaşımızın bu mağduriyetini engelleyecek düzenlemeyi yapacağız. Bu tedbirlerin alınması kaydıyla. Bunu yaparken, vatandaşımızın canını korumak zorundayız. Bu tedbirlerle o mağduriyet inşallah engellenir. Bu düzenlemeye de uyan her işletme, LPG'li araçları kapalı otoparklara alabilecekler. Nisan ayında inşallah bu düzenlemeleri yaparız. Bundan sonraki süreçte, o işletmeler de kendisine ilişkin düzenlemeleri yapacaktır. Yangın yönetmeliği gereği, belli düzenlemeleri yapması gerekiyor.

LPG'li araçlardan dolayı hem yerden hem havadan bir hava sirkülasyonu olması gerekiyor. Sıkışan gazlar aşağıda birikiyor. Aşağıdaki o havalandırma sirkülasyonunu sağlayacak düzenlemeleri yaptıkları zaman AVM'lere ve otellere LPG'li araçlar girebilecek. Nisan bitmeden bu düzenlemeyi hayata geçiririz diye düşünüyoruz. Vatandaşımıza böyle bir müjde verelim."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Katılım Bankasının 21 Mart 2019 itibarıyla bankacılık faaliyetlerine başlayacağını bildirdi.

"Sokak sağlıklaştırma projesi" yürüttüklerini belirten Kurum, her ilde tarihi sokakları koruyacakları çalışmaların yapıldığını, millet kıraathaneleri, kütüphaneler, kafeteryalar inşa ederek sokakların canlı hale getirildiğini ifade etti.

Kurum, 31 Mart seçimlerinin gönül belediyeciliği seçimi ilan edildiğini, gönüllere dokunmanın yolunun da vatandaşa gitmekten geçtiğini anlattı.

Belediyelerin genelgeyle 7/24 çalışmalarının sağlandığını vurgulayan Kurum, "Vatandaşlara gidecek idaremiz belediyelerdir. Dolayısıyla belediyelerin 7 gün 24 saat çalışması çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla vatandaşımızın her türlü ihtiyacını karşılamak suretiyle belediyelerimize genelge gönderdik. Bu genelge çerçevesinde belediyelerimiz artık 7 gün 24 saat usulüne uygun şekilde çalışacaklar. Hafta sonu da gece de olsa vatandaşlarımızın taleplerini karşılayacak şekilde orada personel barındıracaklar." diye konuştu.

Gönül belediyeciliğinin örneklerinin vatandaşa iyi anlatılması için bu genelgenin yayınlandığını aktaran Kurum, vatandaşların bu hizmetten memnun olduğunu belirtti.

- "Gerekirse fabrika açılmasına kredi vereceğiz"

Kurum, 18 yıl aradan sonra açılan Emlak Bankasının yeni adının Emlak Katılım Bankası olduğunu belirterek, "21 Mart itibarıyla işlemlerine başlıyor. Ataşehir'de genel müdürlük binamızı kurduk, orada merkez şubemiz var. Merkez şubemizde bankacılık faaliyetlerine 21'i itibarıyla başlıyor." dedi.

Bankanın 93 yıllık geçmişinin olduğunu hatırlatan Kurum, "İnşallah bu banka hem gayrimenkul sektörüne hem kentsel dönüşüm projelerine katkı sağlayacak." ifadesini kullandı.

İthal ve cari açığa etkisi olan malzemelerin Türkiye'de üretilmesinin önünün açılacağına işaret eden Kurum, "Ülkemizde bu malzemeleri daha fazla üretip  SİHA'larda İHA'larda yaptığımız o başarıyı inşaat sektöründe de ithal etmeyeceğimiz şekilde yerli üretimine destek olacağız. Gerekirse fabrikalara ortak olacağız, gerekirse fabrika açılmasına kredi vereceğiz. Bu sayede hem cari açığa etkisi olacak hem de ülkemizde bu malzemelerin üretilmesine imkan vermiş olacağız." diye konuştu.

Yapılan düzenlemeyle kentsel dönüşüm projelerinde ilgili kurumların doğrudan çalışabilmesinin önünün açıldığını anımsatan Kurum, kentsel dönüşüm projelerine finans desteği verileceğini ve o projelerin yapılmasına katkı sağlanacağını aktardı.

- "12 ülkede Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü temsilcilikleri olacak"

Gayrimenkul satışının iyi yönetebilmesi için Bakanlığın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı ile koordine halinde 12 ülkede açacağı ofislerin çalışmalarına ilişkin Kurum, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında yaklaşık 11 milyar dolarlık iş yapıldığını ifade etti.

Kurum, Türkiye'de 440 bin müteahhit bulunduğunu belirterek, bu müteahhitlerin yurt dışına açılmasının ve 11 milyar dolarlık işin kapasitesinin daha da büyütülmesi gerektiğini vurguladı.

Müteahhitlik sektörünün yurt dışına açılması ve yurt dışındaki vatandaşların Türkiye'den gayrimenkul almalarının kolaylaştırılması için 12 ülkede Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü temsilcilikleri bulunacağına işaret eden Kurum, yurt dışında yaşayanların büyükelçilik bünyesinde Türkiye'deki herhangi bir gayrimenkulün tapu işlemini yapabileceğini aktardı.

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk temsilciliğimizi Almanya'ya açtık. Akabinde Rusya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Azerbaycan, Avusturya, İsveç, İran, Belçika, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine şubeleri açmayı hedefliyoruz. Bunun dışında 20 tane çevre şehir müşaviri kadrosu aldık. Bu kadrolar da büyükelçilikler bünyesinde yurt dışındaki işlerden o pastadan daha fazla pay alabilmek, yurt dışındaki iş yapan müteahhitlerimize destek olabilmek için orada görevlendirilecekler. Bu görevleri kapsamında da yurt dışındaki iş kapasitemizi artıracak ve oradaki vatandaşlarımıza destek olacaklar. Bu da çok önemli bir düzenleme."

Okunma : 5279
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 30538 Asayiş
Sağ kurtulan olmadı; 7 ölü
21 Temmuz 2019 Okunma: 18166 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 13932 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın