Karamandan.com

Karamandan.com

20 Mart 2019 Çarşamba
Kuddusi Saysal; “ Yazlık araç bakımını ihmal etmeyin”
Bugünlerde herkes 5K Otomotiv’e gidiyor.
Kategori : Gündem
11 Temmuz 2018 18:54
 
Kuddusi Saysal; “ Yazlık araç bakımını ihmal etmeyin”

Bugünlerde herkes 5K Otomotiv’e gidiyor. Neden mi? Yazlık bakım…

Karaman Oto sanayide yaklaşık 5 yıldır 5K Otomotiv de yöneticilik yapan Kuddisi Saysal, sürücülerin araçlarını yaz aylarına hazır hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle motor yağının öneminden bahseden Kuddisi Saysal, “Sürücüler araçlarının motor yağını, yağ filtresini, hava filtresini hatta polen filtresini değiştirmesi lazım. Yeni nesil araçlarda sürücülerin mutlaka sentetik ince yağ koydurmalı. Özellikle çoğu kişi polen filtresini değiştirmez, sürücüler, ‘polen filtresi yazın klimada kullanılıyor’ diye düşünüyor ama bu filtre hem klimada, hem de kaloriferde kullanılıyor. Sürücülerin yaz olsun, kış olsun çok kalorifer çalıştıracağı için polen filtresinin de mutlaka değişmesi gerekir” dedi.

“Sürücülerin antifrize dikkat etmesi gerekiyor”
Saysal, antifrizin de değişim için bir ömrü olduğunu vurguluyarak, “Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise antifriz. Antifrizin mutlaka ölçtürülmesi ve gerekiyorsa değişimi yapılmalı. Antifrizin de bir ömrü olduğu için, bir süre sonra muhakkak değişmesi lazım. Araçlarda bir de termostat var. Bu Termostat, motorun belirli bir sıcaklıkta durmasını sağlar. Sürücüler mutlaka termostatlarına da baktırsınlar” dedi.

“Bakım yapılmayan aracın yakıt sarfiyatı artar”
Yaz bakımların yapılmadığı takdirde, yakıtın  artacağına dikkat çeken Kuddisi Saysal, bakım fiyatlarının araca göre değiştiğini aktarırken, bu işlemler uygulanmazsa motorda gelebilecek zararlardan da bahsetti. LPG yakıt sistemi kullanılan araçlara ekstradan bir bakım gerekmediğine de değinen Saysal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yazlık bakım dediğimiz, ciddi paralar tutmuyor. Aracına göre değişkenlik gösterse de, ortalama 300 ile 500 TL arasında insanlar bakımlarını yaptırabilir. Bakımların mutlaka yapılması lazım, çünkü araç hem daha az yakar, hem daha güvenli olur. Bakımlar yapılmazsa motora zarar verebilir. motor yağlama yapmazsa, 'yatak sarma' dediğimiz durum meydana gelebilir, Ayrıyeten araçların kaporta boya elektrik işleri de önemli bir şekilde artış gösteriyor. Karamanımızda araç sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor ve bu artısında çeşitli kazalara yol açtığını görüyoruz. 5K otomotiv olarak Karaman’a 7/24 kaza anında rapor tutma ve çekici hizmeti vererek, araç sahiplerine gerekli yardımı yapıyoruz. Araçlarının çok önemli olduğunun bilinciyle en hızlı ve kaliteli hizmeti verme gayretindeyiz.”

Okunma : 3574
Foto galeri
ak parti
tekin
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Otomobil beton bariyere çarptı: 2 ölü 1 yaralı
16 Mart 2019 Okunma: 15117 Asayiş
Talihsiz genç hayatını kaybetti
16 Mart 2019 Okunma: 14773 Asayiş
Karaman’da bıçaklanarak öldürülen adam defnedildi.
17 Mart 2019 Okunma: 10484 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın