Karamandan.com

Karamandan.com

27 Mayıs 2020 Çarşamba
Köylülerden "mermer ocağı" tepkisi
Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesine bağlı Karalgazi Köyünde bir grup vatandaş, bölgeye yapılması planlanan mermer ocağını protesto etti.
Kategori : Gündem
23 Eylül 2019 18:23
 
Köylülerden "mermer ocağı" tepkisi

Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesine bağlı Karalgazi Köyünde bir grup vatandaş, bölgeye yapılması planlanan mermer ocağını protesto etti.

Köy meydanında bir araya gelen vatandaşlar ellerinde "Mermer tozu istemiyoruz, Köyümüzde mermer ocağı istemiyoruz" ve "Meramızda mermer ocağı istemiyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak, sloganlar attı.

Köy Muhtarı Ali Küçük, burada yaptığı açıklamada, bölgede mermer ocağı istemediklerini söyledi.

Bölge topraklarının birinci sınıf tarım arazisine sahip olduğunu ve tarımsal faaliyetlerle kent ekonomisine katkıda bulunduğunu belirten Küçük, şunları kaydetti: 

"Bölgemiz toprakları, 'Türkiye'nin Çukurovası' diye adlandırılmaktadır. Gıdanın insan hayatındaki önemini bilenlerin, bu toprakların korunması için elinden gelen her şeyi yapacağı kuşkusuzdur. Tarımsal faaliyetlerimizdeki amaç gelir elde etmek ise de asıl amacımız Türk halkını ve dünya halkını beslemektedir. Yapılması planlanan mermer ocakları, yörede tarımsal faaliyeti ve insan hayatını olumsuz etkileyecektir. Bunun örnekleri ülkemizin diğer şehirlerinde yapılan mermer işletmeleri ve bilim insanlarının tespitleri ile ortaya konmuştur." diye konuştu.

Diğer taraftan yazarlar, kaleme aldıkları köşe yazıları ile, mermer ocağının insan sağlığına ve çevreye verebileceği zararları hakkında bilgiler aktardı. Mehmet Asil Yılmaz ve Dr. Özlem Güzeloğlu Kayışlı'nın konuyla ilgili yazdıkları köşe yazıları şu şekilde:

YAZIKLAR  EDİLİYOR TOPRAĞIMIZA VE  BİZLERE

Karamanın Çukurovası diye bilinen tarım arazileriyle iç  içe  olan  köyümüzün  tepelerine ve dağlarına mermer  ocakları  kurulmuştur . Kurulan bu mermer ocakları yöremizin  bütün tarımsal üretimine ,ekolojisine   ve   canlılarına   çok önemli zararlar verecektir. Duyumlarımıza göre bu yörede çıkartılacak olan 100 ton malzemenin de sadece 9 tonu mermer olacakmış. Geriye kalan 91 ton taş ve mermer atıkları eğimli olan bu arazide yığılarak çevreyi önemli ölçüde hem görünümünü  bozacak hem de çiçeklenme devresinde olsun    meyve ağaçlarının  büyüme  sürecinde  olsun  fotosentez yapma   aktivitesini   engelleyerek  üretimde   önemli oranda verim noksanlığına sebep olacaktır. Diğer bir değişle ‘’birkaç   yumurtası   için   altın   yumurtlayan  tavuk   kesilecektir  yani  açıkça  Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacağız’’. 2-3  ocak   sahibi  veya zenginleri   para kazanacak diye bütün yöre halkı hem gürültüden huzursuz edilecek ve hem de tarlada ve bahçelerde yetiştirdikleri ürünlere ettikleri masrafların da  karşılığını  geri alamayacaklardır.

Yine duyumlarımıza göre işletme sahipleri yolları sulayarak toz kalkmasını  önleyeceğini iddia ediyorlarmış ,  toz  yine  kalkacak    ve  ürünlerimize  gelecektir, zaten yörede su yok, hangi sularla bu yolları sulayacaklarmış. Bunlara ek olarak bilim adamlarının belirtiklerine göre mermer işletme sürecinde sular tabana kadar giderek yer altı  sularını kirletecektir; kirletilmiş sular da  zamanla   hem  içme sularını hem de kullanma sularını ve de tarımsal sulama sularını zehirleyecektir. Bu da  yöre halkının  hastalanmasına  ve bitkilerin  hastalanmasına ve  doğanın  hastalanmasına    sebep olacaktır. Yöre halkı kendi sularını sonra nereden getireceklerdir.

Ayrıca yollar  zamanla  bozulacak ve Devletimiz kat be kat daha fazla yolların tamiri için tekrar  masraf  edecektir.

Diğer  önemli bir hususta Karaman ilinin Türkiye’nin  en az yağış alan ili olmasıdır. Yöremizde zaten şu anda bile yöre halkı su kıtlığı çekmektedir. Bu işletmenin suyu kullanması üreticiler ile mermer işletmecileri arasında büyük kavgalı sorunlara sebep olacaktır. Ve hatta Allah Korusun   ölümler bile olabilir. Bunun için bu işletmelerin tarım arazilerinden uzak ve insan yoğunluğundan uzak alanlarda kurulması daha akıllıca bir  davranış biçimi  olacaktır. Yani tarım alanları tarım dışı amaçlarda kullanılmamalıdır. Biz sanayiye karşı değiliz. Bu işletmelerin  tarım  arazilerine   elverişli  olmayan  ve insan yoğunluğu çok  daha az olan yörede kurulmalıdır

Yukarda bildirmeye  çalıştığımız  yöre halkının başına açılacak sorunları önlemek için sayın  yetkililer    bu işletmelerin  faaliyetlerini lütfen  durdurunuz  .   Eğer  faaliyetlerini  durdurmazsanız    ocak sahipleri   köyümüzün   dağlarını   taşlarını   oyarak ‘’Karamanın  Çukurovası  olarak  tanımlanan   yöremizin   tarım  arazileri ve  doğası  zamanla   işlevlerini    yitirmiş    olacaktır’’

Sayın  yetkililer, basın  mensupları   ve    misafirlerimiz ; birkaç mermerci uğruna yöre halkı mağdur edilmesin  , mermer  ocaklarının  sahipleri  makinelerini   toplasınlar  buradan  gitsinler  ,yöre  halkı  ekmeğe  muhtaç  edilmesin  ,yöre halkı, birkaç  mermer  taş  ocakları   sahiplerine  kurban edilmesin.

Saygılarımla
Mehmet Asil Yılmaz

SAĞLIĞIMIZ BÜYÜK TEHLİKEDE

Köyümüz ve çevre köylerde açılması planlanan taş ve mermer ocakları sadece toprağımızı ve suyumuzu değil aynı zamanda sağlığımızı da tehdit etmektedir.

Mermer ocağının oluşturduğu toz partikülleri yoğun bakımda kadmiyum gibi ağır metalleri ve kristal silika gibi kimyasalları içermektedir. Kadmiyum kansere neden olan maddelerden biri olarak bilinmektedir. Kristal silica tozlarının solunması akciğerlerde geriye dönüşü olmayan hasarlara ve de akciğer kanserine neden olmaktadır.

Mermer ocaklarının çalışmaya başlamasıyla birlikte solunum yetmezliği, akciğer, böbrek, cilt ve göz hastalıkları, böbrek ve akciğer kanserlerinin görülmesi maalesef kaçınılmaz son.

Bu nedenle hep beraber mermer ocağına hayır diyelim.

Dr. Özlem Güzeloğlu Kayışlı

Okunma : 5204
Foto galeri
karaman


atsepete
EKSPERTİZ
guney sigorta
seç
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9963 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8963 Asayiş
Polisin "dur" ihtarına uymayan kişiye 7 bin 938 lira ceza kesildi
26 Mayıs 2020 Okunma: 6408 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın