Karamandan.com

Karamandan.com

26 Ekim 2020 Pazartesi
Kırk yıl geçti ama kırk saniye aklımdan çıkmaz
Kırk yıl geçti ama kırk saniye aklımdan çıkmaz Ağabeyi, 40 yıl önce şehit olan kardeşini ve acıyla geçen yılları anlattı; 40 yıl geçti ama 40 saniye unutmadım… Adil Özarslan iki erkek dört kız, altı kardeşler idi.
Kategori : Gündem
22 Eylül 2020 13:34
 
Kırk yıl geçti ama kırk saniye aklımdan çıkmaz
karaman

Kırk yıl geçti ama kırk saniye aklımdan çıkmaz

Ağabeyi, 40 yıl önce şehit olan kardeşini ve acıyla geçen yılları anlattı; 40 yıl geçti ama 40 saniye unutmadım…

Adil Özarslan iki erkek dört kız, altı kardeşler idi. Karaman’da yaşam sürerken tek erkek kardeşi Nurettin Özarslan 65 asker arkadaşı ile birlikte elim bir kazada şehit oldu. 


1981 yılı idi, Kırklareli’ndeki tatbikat için Bandırma’dan havalanan F-5 A tipi savaş uçağının içtima alanına düşmesi sonucu 65 asker şehit olmuştu. 39 yıllık acının yakın şahidi Adil Özarslan 65 askerle birlikte kardeşinin de feci bir şekilde can vermesini ve ardından geçen yılları Karamandan.com’a anlattı.

DİNMEYEN ACILARIN MAHKÛMU OLDUK
“Dinmeyen acıların mahkûmu olduk. Arkamdaki bu bayrak O'nun tabutunun bayrağı” diyerek yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan Adil Özarslan’ı kırk yıllık acıyı şöyle anlattı; Bugün 22 Eylül, 1981 bundan 39 yıl önceydi. Bugün kırkıncı yılına girdi. Çok sevdiğim kardeşim Pancarköy şehitlerinden. Çok zor, hiç kolay değil.

Nato tatbikatı esnasında Tekirdağ Babaeski’de savaş uçağının askerlerin üstüne düştüğünü duyduğum da dayımın fabrikasında Göçmen Makinada çalışıyordum. Kırşehir’de idik. Radyodan duyduk olayı. Yaralılar İstanbul’a taşınıyor dediler. Kırşehir’den direk otobüse bindim İstanbul’a gittim. Kardeşimin sağ mı öldü mü yoksa yaralımı olduğu konusunda bilgi veren olmadı sadece 120 yaralı 65 şehit var dendi. Tüm hastaneleri gezmeye başladım. Birkaç hastane gezdim kardeşimi bulamadım. En son Gümüşsuyu Askeri Hastanesine vardım isimlere baktığımda kardeşimi yaralı olarak listede buldum. Ama bize yüzünü göstermediler. 


ABİM BEN GELDİM
Düşen uçakta tonlarca yakıt infilat etmiş askerlerin çoğu yanarak can vermiş kalanlar da feci yanıklar içerisinde hastanelerde tedavi edilmeye çalışılıyordu. İstanbul’da bir akrabamda kaldım. Her gün geldim gittim hastaneye görüştürmediler. Daha sonra 7. gün görüşmeme izin verdiler. Kardeşimin yanına yaklaştırmadılar uzaktan gösterdiler. Tüm vücudu yanıktı. Yüzü sapsarıydı. Doktoru vücudunda kan yok serumla yaşıyor dedi. 

Yalnızca 1 dakika görüştük. Uzaktan “Abim ben geldim nasılsın?” dedim. “İyiyim dedi.” “Ben buradayım merak etme dedim.” “Tamam, sen de beni merak etme” dedi. Hepsi o. Tüm konuşmamız bundan ibaret idi. Ertesi gün tekrar gittiğimde vefat ettiğini öğrendik. Morga indirip yıkadılar, ilaçladılar, bayraklı tabuta koydular. Dayım Sezai Göçmen cenazeyi almak için İstanbul’a geldi. Karaman’a kendi aracımızla getirdik.

Konya Kaşınhanı’nda Jandarma karşıladı, konvoyla Karaman’a geldik. Kardeşimin cansız bedeni bir gece evimizde kaldı ertesi gün jandarma eşliğinde Aktekke Camisi’ne getirildi. Tüm Karaman ordaydı, kalabalıktı. Namazı kılındı şehir mezarlığında aile mezarlığına defnettik. O zaman şehitlik yoktu.

İKİ OĞLUMA İKİ ŞEHİDİMİZİN ADINI VERDİM
Kardeşim mükemmel bir insandı, kimse incinmesin üzülmesin isterdi. Bizim iki şehidimiz var. Kardeşimden sonra Amcaoğlu Bekir Sami Özarslan’da Kars’ta şehit oldu. İki oğluma iki şehidimizin adını verdik. Adlarını böyle yaşatıyoruz ruhları şad olsun. Tek erkek kardeşim Nurettin’in şehit olmasının üzerinden 39 yıl geçti. Bugün 40 yılına giriyor 40 saniye aklımdan çıkmıyor. 

ŞEHİTLİK BAKIMSIZ
Tabi bu olay en fazla annemle babamı üzdü. Yıllarca mezarına gidip ağladılar. Ben bir çok defa Pancarköy şehitliğine gittim. Olaydan sonra bir şehitlik yapılmıştı oraya. Bomboş düz bir arazide. Sonra şehitlik harap olmuş yıkıp yenisini yaptılar. Birkaç ay evvel bir kez daha gittim. Şu anda etrafı ağaçlandırılmış ama Şehitlik çok bakımsız durumda. Şehitlerimizin isimleri otlar arasında kaybolmuş. Gerekli yerlere yazdım sonuç bekliyorum. İnşallah bir düzen verirler. Şehitlerimizin hakkı ödenmez onlara bu vefayı bari göstermemiz lazım.

“Bizler de karamandan.com olarak elim hadisede can veren şehitlerimizin ve diğer tüm vatan şehitlerini rahmetle, minnetle anıyor Mevla’dan rahmet, kalanlarına sonsuz sabırlar diliyoruz. Ruhları şad olsun.”

Okunma : 7980
Foto galeri
REKLAM
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da toplu cenaze şoku! 4 sokağa giriş-çıkış yasaklandı
23 Ekim 2020 Okunma: 14884 Gündem
80 yaşında ceviz ağacından düştü
24 Ekim 2020 Okunma: 9276 Gündem
2,5 ay sonra yeniden trafiğe açıldı
23 Ekim 2020 Okunma: 5548 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın