Karamandan.com

Karamandan.com

25 Ekim 2020 Pazar
Karaman'da karantina kuralları için tedbirler genişletiliyor
Ülke genelinde olduğu gibi Karaman'da da son dönemde artış gösteren vakaların artış nedenleriyle vaka sayısının önlenmesine yönelik alınması gereken tedbirlerin değerlendirildiği toplantı Vali Mehmet Alpaslan Işık başkanlığında gerçekleştirildi.
Kategori : Gündem
22 Eylül 2020 15:19
 
Karaman'da karantina kuralları için tedbirler genişletiliyor
karaman

Ülke genelinde olduğu gibi Karaman'da da son dönemde artış gösteren vakaların artış nedenleriyle vaka sayısının önlenmesine yönelik alınması gereken tedbirlerin değerlendirildiği toplantı Vali Mehmet Alpaslan Işık başkanlığında gerçekleştirildi.

22 Eylül 2020 Salı günü Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve ilimiz merkeze bağlı mahalle muhtarlarının da katıldığı toplantıda Vali Mehmet Alpaslan Işık, covid-19 salgınının toplumun her kesimini tehdit ettiğini belirterek alınan tüm tedbir ve önlemlere rağmen özellikle karantina altında olması gereken izolasyona tabi vatandaşlarımızın evlerinde kalmadıkları ve dışarıya çıktıkları ile ilgili verilerin ellerine ulaştığını söyledi.

İzolasyona tabi vatandaşlarımızın sıkı bir şekilde takip edilmesi ve karantina sürelerini evlerinde geçirmeleri için mahalle denetim ekipleri oluşturulduğunu ifade eden Vali Işık, koronavirüs ile mücadelede virüsün yayılma alanının önüne geçilmesinin hayatiyet arz eden bir konu olduğunu dile getirerek, konunun öneminin toplumun her bir ferdine anlatılmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Karantina altında olan vatandaşların belirlenen tarihler arasında evlerinde çıkmamaları ve virüsü başka insanlara bulaştırmamaları için mahalle muhtarlarına da çok önemli görevler düştüğünü belirten Vali Işık, karantina altında olan vatandaşlarımızın takibinin sıkı bir şekilde yapılarak insanları evlerinde tutabilmek için muhtarlarımızın yardımının önem arz ettiğini söyledi.

"Muhtarlarımızdan özellikle rica ediyorum"

İzolasyona tabi vatandaşların kurallara ve alınan tedbirlere uymaları ve evlerinden çıkmamaları konusunda mahalle muhtarlarından hassasiyet göstermelerini isteyen Vali Işık, “Bu görünmez hastalıkla mücadelenin topyekûn yapılması lazım. Toplumun her bir ferdi kendi üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiği takdirde bu sinsi virüsün yayılmasını önleyebiliriz. Halkımıza bunu iyi anlatmamız lazım. Mahallelerimizde karantina altında olan vatandaşlarımızın takibinin sıkı ve iyi bir şekilde yapılması lazım. Muhtarlarımızdan özellikle rica ediyorum, bu süreçte karantina kurallarına uymayarak dışarıya çıkan ve halkın sağlığını tehdit edecek davranışlarda bulunan insanları ilgili kurumlarımıza ihbar edilmesini istiyoruz” dedi.

Koronavirüs salgının yayılmasını önlemek ve halkımızın sağlığını tehdit eden bir hastalık olmaktan çıkarabilmek için el birliği içerisinde toplumun her kesiminin bizzat katıldığı bir çalışma yürütülmesi gerektiğini ifade eden Vali Işık, karantina altında olan izolasyona tabi vatandaşlarımızın dışarı çıkmaları ve kuralları ihlal ederek toplum sağlığını tehdit edecek davranışlarda bulunduğu tespit edildiği takdirde haklarında adli ve idari cezai işlemlerin yapılacağını söyledi.

Yaşanacak herhangi bir sıkıntılı durumda muhtarların kendisini 7/24 saat süresince arayabileceğini, varsa yaşanan sorun veya taleplerini kendisine bizzat iletebileceğini söyleyen Vali Işık, “Tüm halkımızın özverili ve sağduyu yaklaşımı ile özellikle maske kullanımı, fiziki mesafe kuralı, temizlik ve izolasyon kurallarına uyulduğu takdirde salgın belasını hep birlikte yeneceğiz” dedi.

Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın konuşmasının ardından İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş ve İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, mahalle muhtarlarının mevcut uygulamada yaşadıkları sorunlar ve çözümü noktasındaki düşüncelerini katılımcılarla paylaştılar.

 

Okunma : 1910
Foto galeri
REKLAM
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karaman'da toplu cenaze şoku! 4 sokağa giriş-çıkış yasaklandı
23 Ekim 2020 Okunma: 13970 Gündem
Karaman cezaevi karıştı! Gardiyan silahla vuruldu
21 Ekim 2020 Okunma: 7262 Asayiş
Karaman'da coronadan 35 kişi öldü
21 Ekim 2020 Okunma: 6267 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın