Karamandan.com

Karamandan.com

29 Mayıs 2020 Cuma
Karaman'da Mermer Ocağına Protestosu
Karaman Kazımkarabekir Karalgazi Köyü Muhtarlığı tarafından organize edilen eylem için 13 köyden katılım sağlandı.
Kategori : Gündem
23 Eylül 2019 01:29
 
Karaman'da Mermer Ocağına Protestosu

Karaman Kazımkarabekir Karalgazi Köyü Muhtarlığı tarafından organize edilen eylem için 13 köyden katılım sağlandı.

Alınan bilgilere göre Karaman Karalgazi Köyünde organize edilen "Mermer Ocaklarına Hayır" eylemine 1000 kişi katıldı. 

Yapılan basın açıklamasında bölgede üretilen tarımsal ürünlerin ülke ekonomisine ve yöre halkına kazandırdıklarının yanında mermer ocaklarının kazancının ve oluşturduğu tahribatın sözü dahil olmayacağı, ayrıca yeraltı sularından çevreye kirliliğine ve insan sağlığına olumsuz yönde etki edeceği konuşuldu. 

Yapılan açıklamada: "Karaman ili Kazımkarabekir ilçesi hudutları dahilinde bulunan Karalgazi başta olmak üzere 11 adet köylerin arasında bulunan irili ufaklı tepelerde ve verimli Tarım alanları içerisinde Mermer Madeni arama ruhsatı verilmiştir.

Ruhsatı alan şirketler 38 ila 45 noktada Mermer Arama ve İsletme izni verilmesi için Karaman Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne başvurmuşlardır. Bunlardan Dekart firması da Karalgazi köyü sınırları içerisinde ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) belgesini almadan yani ÇED belgesine gerek yoktur iznini almıştır. Ancak bu izni kimseye duyurmadan sadece Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün internet sitesinde yayınlayarak 30 gün askı suresini gizlilik içinde yürütüp hukuki yola başvurulmasını engelleyerek almıştır.

Firmaların önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacağını düşünmekteyiz. Bahse konu geçen köylülerimiz uyutma işlemlerine karşı duruyoruz.

Karalgazi Köyü Muhtarlığı, Mermer ocağı izninin iptal edilmesi için bir dizi ziyaretler ve basın açıklaması yapmak için faaliyetlere başlamıştır. Bizlerde “Atatürk’ün Vatan Toprağı Kutsaldır Kaderine Terk Edilemez” ilkesi çerçevesinde kanun ve hukuk kuralları içindeki her türlü mücadelede köylülerimizin yanında yer alacağız. Bu konuda sizlerinde desteğini bekliyoruz." denildi

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Öte yandan Kazımkarabekir Karalgazi Köyü Muhtarlığı tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı muhatap alınarak bir imza kampanyası başlatıldı.

Okunma : 9429
Foto galeri
atsepete
seç
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Tilki tepenin talanına vatandaş isyan etti
27 Mayıs 2020 Okunma: 7514 Gündem
Polisin "dur" ihtarına uymayan kişiye 7 bin 938 lira ceza kesildi
26 Mayıs 2020 Okunma: 7439 Asayiş
İŞ ADAMI FECİ KAZADA HAYATINI KAYBETTİ
28 Mayıs 2020 Okunma: 6919 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın