Karamandan.com

Karamandan.com

16 Haziran 2019 Pazar
Karaman güzel haber oldu
Karaman ulusal medyaya her zaman kötü haberlerle çıkıyor eleştirilerine karşılık bu kez Karaman ulusal medyada çok güzel bir konuyla haber oldu.
Kategori : Gündem
11 Ocak 2019 11:21
 
Karaman güzel haber oldu

Karaman ulusal medyaya her zaman kötü haberlerle çıkıyor eleştirilerine karşılık bu kez Karaman ulusal medyada çok güzel bir konuyla haber oldu.

Karaman Belediyesi tarafından başlatılan yapılan KOP projesi kapsamında Mevlana, Yunus Emre, Karamanoğlu Mehmet Bey, Piri Reis ve Kazım Karabekir Paşa'nın hayatı, okullarda "çat kapı" sahnelenen tiyatro oyunlarıyla genç nesillere anlatılıyor.

Karaman'da belediye tarafından Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı desteğiyle başlatılan proje kapsamında Mevlana, Yunus Emre, Karamanoğlu Mehmet Bey, Piri Reis ve Kazım Karabekir Paşa'nın hayatı, okullarda "çat kapı" sahnelenen tiyatro oyunlarıyla öğrencilere anlatılıyor. 

"KOP ile Karaman'ın Beş Manevi Mimarı Tanıtılıyor" projesi ile eski dönemlere ait kostüm giyen oyuncuların ders işlenen sınıflara "çat kapı" girerek sergiledikleri oyunlar, gençler üzerinde büyük etki bırakıyor. Bugüne kadar 350 sınıfa giren 6 kişilik tiyatro ekibinin hedefi, bu sayıyı 500'e çıkarmak.

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptığı açıklamada, kadim bir şehir olan ve bağrından çok önemli şahsiyetler çıkaran kentin değerlerini yeni nesillere aktarmak istediklerini söyledi.

Projede "çat kapı" tiyatrolarla Karamanoğlu Mehmet Bey, Piri Reis, Yunus Emre, Mevlana ve Kazım Karabekir Paşa'yı okullarda öğrencilere anlattıklarını belirten Çalışkan, şöyle devam etti: "Bu tarihi şahsiyetleri şehrimizin tanıması, şehrimize dışarıdan gelen üniversite öğrencilerinin bilmesi, tarihe çok fazla merakı olmayan çocuklarımızın anlaması çok önemli. Karaman'ı, değerlerimizi önce kendimizin bilmesi lazım ki sonra ülkemize ve tüm dünyaya tanıtabilelim. Çat kapı tiyatrolarla proje tamamlanmış olacak."

"Gördüklerinde daha kalıcı oluyor." dedi.

 

 

Okunma : 7789
Foto galeri
KORKMAZLAR
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da Kadın Cinayeti!
12 Haziran 2019 Okunma: 17792 Asayiş
Gelininin tabutuna sarılarak ağladı
13 Haziran 2019 Okunma: 15235 Asayiş
Torku'dan 'iflas' açıklaması
13 Haziran 2019 Okunma: 15097 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın