Karamandan.com

Karamandan.com

20 Şubat 2020 Perşembe
Karaman SMMMO Başkanlık davasında karar verildi
Mahkemeye taşınan Karaman SMMMO Başkanlık davasında karar verildi.
Kategori : Gündem
19 Ağustos 2019 16:16
 
Karaman SMMMO Başkanlık davasında karar verildi

Mahkemeye taşınan Karaman SMMMO Başkanlık davasında karar verildi.

Yaklaşık 2 ay önce yapılan Karaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) genel kurulunda Arif Toktaş'ın lehine sonuçlanan başkanlık seçimlerinde, geçersiz oy kullanımı gerekçesiyle mahkemeye taşınan davada karar verildi. 

Arif Toktaş Başkanlığa devam edecek

Karaman SMMMO'da 23. Genel Kurul Seçimi kapsamında Arif Toktaş'ın lehine sonuçlanan başkanlık seçimleri geçersiz oy kullanımı gerekçesi ile açılan mahkemede Umut Aydın ya da Arif Toktaş'ın oda başkanlığında son kararı mahkeme verdi.

Önceki dönem Karaman SMMMO Başkanı Umut Aydın'ın itirazını reddeden mahkeme son kararını verdi. İlgili mahkeme kararında; Davacılar dava dilekçesinde özetle; "Karaman Mali Müşavirler Odasının 3 yılda bir yapılan seçimli Genel Kurul toplantısında Umut Aydın, Ramazan Yalçın, Arif Toktaş, Murat Şimşek ve Halil Dönmez'in Yönetim Kurulu üyeliklerine seçildiğini, oda başkanlığ için Umut Aydın ve Arif Toktaş'ın aday olduğunu, 21/06/2012 tarihinde görev bölümü yapmak üzere oylama yapıldığını, yapılan bu oylama sonucunda geçersiz sayılması gereken oylar geçerli sayılmak suretiyle Arif Toktaş'ın 21/12/2020 tararihine kadar. Murat Şimşek'in ise 22112,2020. tarihinden 2022 tarihine kadar başkanlığı yürüteceği şeklinde karar alındığını, bu kararın usul ve yasaya aykırı olduğunu bildirerek, öncelikli olarak yürütmeyi durdurma kararı verilerek organ seçimlerinden önceki başkan olan Umut Aydın'ın görevine devam etınesini, esastan incelenmek üzere geçersiz olduğu iddia edilen oy pusulaları ve kararın incelenerek lüzumu gereğince Hukuk fakülteleri ya da Yüksek Seçim Kurulundan görüş alınarak geçersiz oy olup olmadığı ve geçersizligi durumunda oy pusulalarında Oda Başkanı Umut Aydın, Başkan Yardımcısı Ramazan Yalçın, Sekreter Ramazan Yalçın, Muhasip Halim Dönmez, Üye Arif Toktaş, Üye Murat Şimşek şeklinde oda kurullarının oluşturulmasını talep ve dava etmişlerdir.

Dava reddedildi

Tüm dosya kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde: 2577 sayılı Idari Yargılama Usulü Kanunu hükümleri kararınca idari yargı yerinde çözümlenmesi gerektiginden, 6100 6ayılı Hukuk Mahkemeleri 114 I -b ve. 1151". maddeleri uyarınca davanın yargı yolunun caiz olmaması nedeni ile davanın usulden reddine karar vermek gerekmiştir."

Bu durumda Arif Toktaş Karaman SMMMO Başkanlığına devam edecek.
 

Okunma : 10352
Foto galeri
başarı
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
seç
YARIŞMA
Gündem haberleri
Satılık araç ilanlarına iki zorunluluk geliyor
17 Şubat 2020 Okunma: 28794 Gündem
Karaman'a Büyük Saygısızlık
16 Şubat 2020 Okunma: 18142 Gündem
Karaman'a Yağışlı ve Soğuk Hava Geliyor!
19 Şubat 2020 Okunma: 14430 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın