Karamandan.com

Karamandan.com

24 Mart 2019 Pazar
KMÜ Öğrencileri ‘Pi Günü’nü Unutmadı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Matematik Eğitimcileri ve Matematik Öğrenci Toplulukları tarafından ’14 Mart Dünya Pi Günü’ kapsamında eğitim programı düzenlendi.
Kategori : Eğitim
15 Mart 2019 16:18
 
KMÜ Öğrencileri ‘Pi Günü’nü Unutmadı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Matematik Eğitimcileri ve Matematik Öğrenci Toplulukları tarafından ’14 Mart Dünya Pi Günü’ kapsamında eğitim programı düzenlendi. Programa üniversite personelinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kamil Özdağ Fen Fakültesi Araştırma Görevlisi Merve Yılmaz’ın sunumu ile devam etti.

Pi sayısının önemi ile ilgili anlatımlarda bulunan Araştırma Görevlisi Yılmaz, “Pi sayısı, 1/2 ve 2/3 gibi bildiğimiz payı ve paydası tamsayılardan oluşan bir kesir olarak yazılamayan bir irrasyonel sayıdır. Yani rasyonel değil, biraz akıl dışıdır. Başka bir deyişle virgülden sonra gelen basamak sayısı sonsuzdur.

Biz sonsuz olduğunu biliyoruz fakat zaten bu güne kadar yapılan hesaplamalarda da bir sonu olduğu kanıtlamadı.” dedi. 

Araştırma Görevlisi Yılmaz, Pi sayısı için farklı bölgelerden birçok değer hesaplandığını hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bütün bu hesaplamalara rağmen Pi sayısı ile ilgili en büyük gelişme M.Ö. 250 yılında Arşimet tarafından geometrik bir yaklaşımla Pi için alt ve üst sınır belirlenmesidir.

Her yıl 14 Mart’ta Pi sayısına dikkat çekmek ve matematik bilimine olan ilginin arttırılması amacıyla kutlamalar yapılmaktadır.” şeklinde konuştu. 

Program, öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

 

Okunma : 566
Foto galeri
tekin
guney sigorta
maboto
ak parti
Gündem haberleri
Yeni Zelanda teröristi Karaman'a gelmiş!
20 Mart 2019 Okunma: 20665 Gündem
Meteoroloji'den Karaman için 'Sarı Alarm'
22 Mart 2019 Okunma: 18382 Hava Durumu
Karamanlı Asker Şehit Oldu!
23 Mart 2019 Okunma: 13025 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın