Karamandan.com

Karamandan.com

23 Mart 2019 Cumartesi
JANDARMA MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Karaman Muhtarlar Derneği gerçekleştirdiği verimli toplantıda muhtarları emniyet, asayiş ve elektrik hizmetleri konularında bilgilendirdi.
Kategori : Gündem
13 Mart 2018 14:37
 
JANDARMA MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Karaman Muhtarlar Derneği gerçekleştirdiği verimli toplantıda muhtarları emniyet, asayiş ve elektrik hizmetleri konularında bilgilendirdi. 

Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Öngay’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay İlhan Şen, İl Jandarma Komutan yardımcısı Jandarma Albay Mehmet Taşdemir, Medaş İşletme Müdürü Mustafa Doğan ve muhtarlar katıldı.

Başkan Öngay açılış konuşmasında köy ve mahalle muhtarlarının tüm sorunlarının çözümü için bu toplantıları düzenlediklerini bir dahaki toplantının emniyet güçleri ile olacağını ifade etti.

MEDAŞ KÖYLERİ TEK TEK GEZDİ

 “Köylerimizi tek tek gezerek muhtarlarımızın taleplerini eksiklerini aldık.” Diyerek söze başlayan Medaş İşletme Müdürü Mustafa Doğan: “Bu talepleri titizlikle takip ediyoruz. Mevzuata uygun isteklerinizi yerine getirmek için çalışacağız. Sizlerden de bölgede yaptığımız çalışmalarda bizlere yardımcı olmanızı bekliyoruz. Bu toplantı için teşekkür ederim muhtarlarımızla bir araya geldik yüz yüze konuşma şansımız oldu.” Dedi.

KARAMAN’IN %92’İ JANDARMA ALANI

Kale sosyal tesislerindeki kahvaltıda konuşan İl Jandarma Komutan yardımcısı Jandarma Albay Mehmet Taşdemir Karaman'ın yüzde 92'sinin jandarma sorumluluğunda olduğunun altını çizdi. Uyuşturucu ve kaçakçılık başta olmak üzere bütün suç teşkil eden olayların üzerine kararlılıkla gittikleri belirten Albay Taşdemir;  Kenevir ekenler bu emeklerini tarımda kullansa daha zengin olur dedi.

Taşdemir muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasında; İl Jandarma Komutanlığı olarak emniyet ve asayiş olaylarında sizlerle birlikte çalışmak olayların önlenmesinde büyük önem arz ediyor.  Karaman'ın yüzde 92 si jandarma sorumluluk bölgesi.  Bu alan içerisinde bir jandarmaya 51 km2'lik bir alan ve 396 vatandaş düşüyor. Dolayısı ile bir personelin bu alanı kontrol etmesi oldukça güç. Bu sebeple siz muhtarların desteklerine ihtiyacımız var.

UYUŞTURUCU YERİNE TARIM YAPSA ZENGİN OLUR

Karaman tarihi kökenleri açsından önemli bir bölge olduğu için bizim en büyük görevlerimiz arasında yer altı ve üstü tarihi eserleri korumak var. Definecilerle mücadele bu kapsamdadır.  Bunun haricinde bölge sulak ve verimli araziler olduğu için uyuşturucu bitki ekimi çok fazla. Bu mücadele terörle mücadele kadar önemli.  Geçmiş yıllara göre yüzde 700 artış var. Ele geçirdiklerimize nazaran ele geçiremediklerimiz çok daha fazla. Bu insanlar hem köylerimizin adını çıkarıyor hem de gençlerimizi zehirliyor. Bu noktada sizden ricamız şüpheli kişileri bize bildirin.  Kenevir ekenler bu enerjisini tarıma verse zaten zengin olur. Dağa borularla su taşımış damlama sulama döşemişler. 

DEFİNECİLİK KONUSU ÖNEMLİ

Anadolu toprakları tarihi birikim açısından çok değerli. Bu bakımdan tarihi mirasınızı koruyup doğal dokusunda gelecek nesillere aktarmak bizim olduğu gibi her vatandaşın vazifesi. Bu defineciler bu eserleri çıkarırken tarihi eserlere zarar verdiği gibi çıkardıkları eserleri yurt dışına sattıkları için, yabancı ülkeler atalarının Anadolu’dan geldiği iddiasıyla bu topraklarda hak talep ediyorlar. Hep birlikte bunlara bir son verelim" dedi.

KÖTÜ OLAMAM DİYEN MUHTAR OLMASIN

İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay İlhan Şen toplantıda yaptığı etkili konuşmasında “Kimseyle kötü olmayayım diyen muhtar olmasın” dedi.

Konuşmasının büyük bölümünü trafik kazaları ve uyuşturucu ekimine ayıran İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay İlhan Şen: trafik kazalarında çok can kaybediyoruz. Her gün onlarca insan ölüyor.  Bu anlamda biz tedbirlerimizi artıracağız.  Özellikle toplu taşıma araçlarını, okul servislerini sıkı denetleyeceğiz. 

TRAKTÖR KASASINDA İŞÇİ TAŞIMA DEVRİ BİTTİ

Traktör kasasında işçi taşıma konularında acımasız olacağız.  Biz sizlerin her zaman yanındayız. 20 bin araç kontrol ettik 400 kişiye ceza yazdık. Birçok konuda müsamahakâr davrandık ama can emniyeti konularında göz yumamayız. İnsan hayatının söz konusu olduğu bir konuda kişisel menfaatler ön planda tutulamaz. 

Muhtarlar özellikle asayiş olaylar olmadan bazı konuları bizimle paylaşmalı. Şüpheli durumlarda haberdar etmeli. Köylüyle kötü olmayayım diyenler var. Kötü olmak istemiyorum diyen muhtar olmasın. Uyuşturucu tarihi eser kaçakçılığı ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.

Ayrıca çocuklarını okula göndermeyenleri de ikaz eden İlhan Şen toplantıyı tertip eden Muhtarlar derneğine teşekkür etti.

Muhtarlardan gelen sorulara verilen cevaplarla toplantı son buldu.

Okunma : 3487
Foto galeri
maboto
ak parti
guney sigorta
tekin
Gündem haberleri
Yeni Zelanda teröristi Karaman'a gelmiş!
20 Mart 2019 Okunma: 20509 Gündem
Meteoroloji'den Karaman için 'Sarı Alarm'
22 Mart 2019 Okunma: 17385 Hava Durumu
Kepçe ile tarla düzeltirken tarihi yapı buldu
21 Mart 2019 Okunma: 7682 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın