Karamandan.com

Karamandan.com

26 Nisan 2018 Perşembe
İLLA BİRİNİN PARÇALANMASI MI LAZIM?
Karaman'da son günlerde iyiden iyiye artan köpek şikayetleri hat safhaya ulaştı.
Kategori : Gündem
14 Nisan 2018 19:16
 
İLLA BİRİNİN PARÇALANMASI MI LAZIM?

Karaman'da son günlerde iyiden iyiye artan köpek şikayetleri hat safhaya ulaştı. Sitemize gelen şikayetler tasmasız gezdirilen özellikle pitbull cinsi köpeklerin çevreye verdiği korku ve rahatsızlıkları içeriyor.

Halk, tasmasız gezdirilen köpeklerden rahatsız

Karaman'da özellikle akşam saatlerinde yırtıcı pitbull cinsi köpeklerin sokaklarda tasmasız gezmeleri halkın tepkisine  neden oldu. Vatandaşlar, yetkililerden derhal bu duruma el atılmasını istiyor. Yaz aylarının gelmesiyle artan şikayetlerde vatandaşlar, tasmasız gezen bu yırtıcıların toplatılmasını talep ederek sokalarda rahat bir şekilde gezmek istediklerini ifade ediyorlar.

ELEKTRİKÇİYİ PARÇALADI

İnternet sitemize gelerek şikayetlerini bildiren Öğretmen Mehmet Kaya "Geçtiğimiz gün Erzurum'da yaşanan olayda Elektrik Dağıtım şirketi personeline saldıran Pitbull adamın önce yüzünü sonra kollarını parçaladı. Geçen yıl Bursa'da aynı cins bir köpeğin saldırısına uğrayan kadın hayatını kaybetti. 

Bu haberler defalarca yapılmasına rağmen  Pitbull benzeri dövüş köpeklerinin saldırıları artarak devam ediyor. Karaman'da çocuk parklarını köpeklerle paylaşır olduk. Pitbull, Dogo Argentino gibi saldırgan köpeklerle çok sık karşılaşıyoruz. Bazen tasmasız, ağızlıksız köpekleri salıyorlar. "Bu köpek parka salınır mı?" diyorum, "Bir şey yapmaz" diyorlar. Ya yaparsa? Bu cins tehlikeli köpeklere bakmak da zor.

CEZASI DA VAR

2004 yılında çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14'üncü maddesine göre: 'Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasileiro türü tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplendirmek, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.' 

Bu yasa 18 yıldır var ama uygulayan yok. Normalde bu köpekleri bulundurmanın cezası 3 bin lira. Ayrıca köpeğin sahibinden alınması gerekiyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu yasayı işler hale getirmek için ne zaman harekete geçecek? Bu köpekleri sırf güç gösterisi olsun diye ya da ego tatmini için gezdiren birçok sorumsuz var. Saldırıya uğrayan siz ya da çocuklarınız da olabilirdi!" dedi.

Köpek sahiplerini duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Okunma : 9433
Foto galeri
Aktekke
gultes c6
lavinya
Göksu Emlak
Gündem haberleri
Taşlık alanı badem bahçesine dönüştürdü
25 Nisan 2018 Okunma: 21485 Tarım
Karaman'da silahlı saldırı
22 Nisan 2018 Okunma: 17997 Asayiş
900 İŞÇİ ALINACAK
24 Nisan 2018 Okunma: 12380 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın