Karamandan.com

Karamandan.com

17 Ocak 2021 Pazar
Hayvan öldürmeden üretilen et ilk satış onayını aldı
Hayvan öldürmeden üretilen "tavuk parçaları" ilk satış onayını Singapur'dan aldı.
Kategori : Gündem
13 Ocak 2021 12:39
 
Hayvan öldürmeden üretilen et ilk satış onayını aldı

Hayvan öldürmeden üretilen "tavuk parçaları" ilk satış onayını Singapur'dan aldı. Bu gelişme her gün 130 milyon tavuğun kesildiği et endüstrisinde büyük bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Hayvan öldürmeden üretilen "tavuk parçaları" ilk satış onayını Singapur'dan aldı. Bu gelişme her gün 130 milyon tavuğun kesildiği et endüstrisinde büyük bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. BBC Türkçe'de yer alan habere göre dünya genelinde onlarca şirket, kültür tavuk ve sığır eti geliştiriyor. Amaç endüstriyel hayvan yetiştiriciliğinin iklim değişikliği ve doğa üzerinde etkisini azaltırken, daha temiz, ilaçsız ve hayvanların eziyet görmediği bir et üretimi.

Habere göre şu anda her gün 130 milyon tavuk ve 4 milyon tavuk eti için kesiliyor. Dünyadaki memelilerin yüzde 60'ı besi hayvanı, yüzde 36'sı insan ve sadece yüzde 4'ü vahşi hayvanlar.

Eat Just'ın ürünü 1200 litrelik bir biyoreaktörde üretiliyor ve daha sonra bitki bazlı muhtevayla birleştiriliyor. Ürün, normal tavuğa göre çok daha pahalı ve sadece Singapur'daki bir restoranda satılacak, ancak Eat Just üretim boyutları büyüdükçe, daha da ucuzlayacağını belirtiyor.

HÜCRE BANKASI KULLANILIYOR

Üretim sürecini başlatan hücreler, bir hücre bankasından geliyor ve bir tavuğun kesilmesini gerektirmiyo, çünkü bu hücreler canlı hayvanlardan biyopsilerle alınabiliyor. Büyüyen hücrelere verilen besleyici içeriğin tümüyse bitkilerden elde ediliyor.

Singapur'daki üretilen kültür etinde, büyüme ortamında sığır fetüsünden alınan kandan elde edilen serum da bulunuyor, ancak bu tüketimden önce, büyük ölçüde yok ediliyor.

Şirket bir sonraki üretim hattında bitki temelli serum kullanılacağını, onay sürecinin başladığı iki yıl önce Singapur'da bunun bulunamadığını belirtti.

Şimdiki kültür eti üretimi, görece yüksek düzeyde enerji tüketimi ve karbon salımını beraberinde getiriyor. Ancak üreticiler, işin boyutlarının büyümesiyle karbon salımının çok daha düşük olacağını ve normal ete göre çok daha az su ve toprak kullanılacağını vurguluyor.

Haberin Özeti
Hayvan öldürmeden üretilen "tavuk parçaları" ilk satış onayını Singapur'dan aldı.

NASIL YANİ?

• Ürün, 1200 litrelik bir biyoreaktörde üretiliyor ve daha sonra bitki bazlı muhtevayla birleştiriliyor.
• Üretim sürecini başlatan hücreler bir hücre bankasından geliyor ve bir tavuğun kesilmesini gerektirmiyor, çünkü bu hücreler canlı hayvanlardan biyopsilerle alınabiliyor.
• Büyüyen hücrelere verilen besleyici içeriğin tümü bitkilerden elde ediliyor.

Kaynak: Akşam

Okunma : 2615
guney sigorta
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21749 Ekonomi
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 7995 Asayiş
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 6177 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın