Karamandan.com

Karamandan.com

23 Temmuz 2019 Salı
Hasan Arslan'dan Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajı
Karaman İl Sağlık Müdürü Dr.
Kategori : Gündem
21 Mart 2019 14:20
 
Hasan Arslan'dan Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajı

Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan, Down sendromlu bireylerin doğumdan itibaren başlayan düzenli ve disiplinli çalışma sonucunda sosyal yaşamda yer edinebildiklerini, Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber, izole edilmeden yaşamalarının büyük önem taşıdığını biliyoruz. Ancak bu özel günün bir güne özgü değil, her gün hatırlanması gereken bir gün olmasını temenni ediyorum. Down sendromlu çocuklarımızın hayata sıkı sıkı sarılmalarını sağlamak için mücadele etmeliyiz. Onların kaliteli eğitimleri, ailelerinin verdiği gayret ve özverisiyle pek çok şeyin üstesinden gelebileceklerini biliyoruz. Bu özel çocuklarımızın toplumla bir bütün haline gelebileceklerine inanıyoruz. Sosyalleşmelerini sağlayarak hayata bakış açılarını, yaşam tarzlarını olumlu yönde geliştirmelerini sağlamanın toplumsal bir sorumluluktan ziyade üzerimize vazife olduğunu biliyoruz. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü vesilesiyle Down sendromlu bireylere ve değerli ailelerine sağlıklı, huzurlu, mutlu bir hayat diliyorum." Dedi.

Öte yandan Dr. Arslan İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü, İl sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü etkinliği kapsamında yürüyüşe katıldı. 15 Temmuz Aktekke Kent Meydanında son bulan yürüyüşün akabinde Down Sendromlu bireyler için düzenlenen parkurlarda onların yüzünü güldüren renkli çalışmalara eşlik etti.

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu 21. kromozom çiftinin bir kısmında ya da tamamında ekstra bir kromozom kopyasının meydana gelmesiyle oluşur. Vücudumuzdaki her hücrede genler vardır ve bu genler hücrede gruplanmış durumdadır. Normalde her hücrede 46 kromozom bulunur. Bu kromozomların 23’ü anneden, 23’ü babadan gelir.

Down sendromunun en bilinen çeşidi Trizomi 21’dir ve bu durumda her hücrede 46 yerine 47 kromozom bulunur. Bu durumun sebebi, döllenme öncesinde veya sırasındaki hücre bölünmesinde ortaya çıkan sperm veya yumurta hücresinde ekstra bir kopya kromozomdur. Down sendromunun %95’i Trizomi 21’dir. Trizomi 21’in % 88’i de yumurta hücresindeki bölünme bozukluğundan kaynaklanır.
 

Okunma : 759
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 30549 Asayiş
Sağ kurtulan olmadı; 7 ölü
21 Temmuz 2019 Okunma: 18177 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 13945 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın