Karamandan.com

Karamandan.com

26 Nisan 2018 Perşembe
Haberciliğin Tarihi ve İnternet Gazeteciliği
Habercilikte belki de en önemli dönüm noktası ise internetin gelişimi ile gerçekleşti.
Kategori : Gündem
19 Mayıs 2017 16:35
 
Haberciliğin Tarihi ve İnternet Gazeteciliği

Habercilikte belki de en önemli dönüm noktası ise internetin gelişimi ile gerçekleşti. İnternetin gelişimiyle internet gazeteciliği kavramı ortaya çıktı.

Tarihten günümüze süregelen insanın haber alma ihtiyacı, günümüzde internet haberciliği sayesinde kolaylıkla giderilebiliyor. Dijital medyada yer alan haber platformları sayesinde kolaylıkla son dakika haberleri ve en son haberlere ulaşabiliyoruz.

Çevresinden haberdar olma ve duyduğu haberleri yayma içgüdüsü insanoğlunun var olduğu ilk yıllardan itibaren süregelmiştir. Duyduğumuz ya da şahit olduğumuz bir olayı başta en yakınlarımıza daha sonrada çevremize aktarma isteği halk arasında bilinen diliyle dedikodu da haberciliğin ilk görülen şekillerindendir.

Tarihe bakıldığında Eski Mısır’da önemli olayları kaydeden devlet kâtipleri var olmuştur. Eski Mısır’ın ardından Babiller’de de bu gelenek sürmüştür. M.S. 1500’lü yıllara kadar tarihi kaydetme bunu belli kişilere sunma şeklinde görünen gazetecilik, 1500’lerden itibaren ilk basılı yayınlarla şimdiki modern gazeteciliğin ilk adımları atılmıştır. 1704 yılına gelindiğinde ilk günlük gazete Londra’da basılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise bu süreç matbaanın geç gelişinden dolayı 1800’li yıllarda gerçekleşmiştir. Türkçe yayınlanan ilk gazete olan Takvim-i Vekayi 2. Mahmut devrinde yayın hayatına başlamış, İlk özel teşebbüslü gazete ise 1860 yılının Ekim’inde Şinasi ve Agah efendi tarafından çıkarılmaya başlanılan Tercüman-ı Ahval olarak tarih defterine not düşülmüştür.

1800’lerden itibaren Cumhuriyet dönemine kadar çeşitli gazetelerle yoluna devam Türk haberciliği, Cumhuriyet döneminde hızla yayılarak yurt genelinde çok sayıda genel, bölgesel ve yerel gazete yayın hayatına atılmıştır. Yayıncılık radyonun yaygınlaşması ile biraz zayıflasa da aslında radyonun icadı daha kaliteli yayınların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Radyo’nun icadı ve yaygınlaşmasının ardından televizyonun icadı habercilikte dönüm noktalarından biri olmuştur.

TV’lerde yayınlanan haber bültenleri ertesi gün yayınlanacak gazetelerin haberlerini bir önceki akşamdan duyurması nedeniyle gazeteleri farklı bir arayış içerisine sürüklemiştir. Bu arayış gazetelerde dosya haberciliğine önem verilmesi, köşe yazarlarının çoğalması gibi sonuçlar doğurmuştur. Ülkemizde de TRT’nin tek kanal olduğu dönemlerden özel televizyon kanallarının açılması ve çoğalması gibi süreçlerde haber ve habercilik için önem arz etmektedir.

Habercilikte belki de en önemli dönüm noktası ise internetin gelişimi ile gerçekleşti. İnternetin gelişimiyle internet gazeteciliği kavramı ortaya çıktı. Son dakika kavramı habercilikte var olan normal bir kavram iken internet gazeteciliğinin gelişimi ile son dakika kavramı en önemli habercilik kavramlarından biri haline geldi. Son dakika gelişmeleri takip edebileceğimiz, en son haberlere hakim olabileceğimiz haber portalları bir biri ardına açıldı. Gazetelerin yerini alan internet haberciliği, sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla milyonlarca insana kısa sürede ulaştı. Bu öncü haber platformlarının ardından yer edinen haber365.com.tr haber sitesi, özgün içerikleri, son dakika gelişmeleri ve en son haberleri hızlı bir şekilde takipçileriyle paylaşmasıyla milyonlarca takipçinin favori haber sitesi olarak yer edindi.

Güzel görüntüsü, kolay kullanımlı site tasarımının yanında manşet tasarımları da göz zevkine hitap eden Haber 365’in; Son Dakika, Gündem, Spor, Magazin ve Yaşam kategorileri başta olmak üzere 10’larca kategori içerisinde çok sayıda içerik barındırıyor. Kullanıcı olarak girildiğinde kolay ulaşılabilir olan sitede, yerelden genele yurt içi ve yurt dışında Dünya geneli haberle hızlı ve güvenilir şekilde ulaşmak mümkün. Akıllı telefon sahibi her yetişkin bireyin haberci olduğu şu dönemde haberci değil de gazetecilik yapan, internet gazeteciliğinde profesyonel ekip, prensipli çalışma şartları ile Haber 365 takdir topluyor.

Dijitalleşen dünyada dijital medyanın yeri yadsınamaz bir gerçek. Dijital medya içerisinde Haber 365 gibi kamu yararı gözeten haber platformlarını takip etmek bizim ve ülkemiz için en yararlı seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

 

Okunma : 743
Gündem haberleri
Karaman'da silahlı saldırı
22 Nisan 2018 Okunma: 17634 Asayiş
Taşlık alanı badem bahçesine dönüştürdü
25 Nisan 2018 Okunma: 16761 Tarım
900 İŞÇİ ALINACAK
24 Nisan 2018 Okunma: 11815 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın