Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Enfeksiyon ve Hijyen Semineri
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından ‘enfeksiyon ve hijyen’ konulu eğitim semineri düzenlendi.
Kategori : Sağlık
17 Mayıs 2019 16:57
 
Enfeksiyon ve Hijyen Semineri

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından ‘enfeksiyon ve hijyen’ konulu eğitim semineri düzenlendi.

Yüksekokulun Terapi ve Rehabilitasyon Bölümünce düzenlenen ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Tuğba Özdil’in konuşmacı olarak yer aldığı seminere çok sayıda öğrenci katıldı.

"Hastane enfeksiyonu küçümsenmemelidir"

Hastanelerde yaşanan enfeksiyon sorunları ve bu sorunlara karşı alınması gereken hijyenik önlemler ile ilgili bilgi veren Dr. Özdil, “Hastane çalışanlarının özellikle kişisel bakımlarına özen göstermeleri gerekiyor. Hastaların hastaneye yattıktan 48-72 saat sonra ortaya çıkan enfeksiyon, taburcu olduğunda 10 gün, protez varlığında 3 ay, ameliyattan sonra ise 30 gün boyunca vücutta kalmaya ve barınmaya devam eder.

Hastane enfeksiyonu küçümsenmeyecek kadar önemli bir enfeksiyon türüdür. Antibiyotiklere dirençli bu tür enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi hastalığın tedavisinden daha kolay olabilmektedir. Bu nedenle öncelik, hastane çalışanlarının kişisel hijyenlerine önem göstermeleri ve ellerini düzgün bir şekilde temizlemeleridir.

Düzgün yıkama yapılmadığı takdirde ellerimizde üç güne kadar yaşayan bakteriler mevcuttur. Bu bakterileri düzgün bir yıkama yaparak engellememiz mümkündür.” dedi.

Dr. Özdil bahsi geçen el temizliğinin; hasta ile temastan önce, hasta ile temastan sonra, aseptik işlemlerden önce, vücut sıvıları ile temastan ve eldivenleri çıkardıktan sonra, bir de hasta çevresi ile temastan sonra yapılması gerektiğini hatırlatarak, “Unutmayalım ki hastane enfeksiyonları kontrolünün olmazsa olmazı temiz eller hayat kurtarır.” şeklinde konuştu.

Seminer, plaket takdiminin ardından sona erdi.

 

Okunma : 1518
Foto galeri
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman’da namaz sırasında cami tavanı çöktü
16 Ağustos 2019 Okunma: 12511 Gündem
Karaman'da bıçaklı kavga 
15 Ağustos 2019 Okunma: 11882 Asayiş
Direksiyon başında rahatsızlanan adam öldü
16 Ağustos 2019 Okunma: 8505 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın