Karamandan.com

Karamandan.com

18 Eylül 2020 Cuma
ELMADAĞI (AVLAĞI) KÖYÜ
Eski ası Avlağı olan Elmadağı Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 47 km uzaklıkta, 1375 metre rakımdadır.
Kategori : Köyler
15 Şubat 2020 09:26
 
ELMADAĞI (AVLAĞI) KÖYÜ

Eski ası Avlağı olan Elmadağı Köyü, Karaman Merkez'in güneyinde ve Merkeze 47 km uzaklıkta, 1375 metre rakımdadır. Köyün Kuzeyinde Cerit Köyü, Güneyinde Taşdibi, Bağlıbük, Maşat Mahalleleri, Batısında Adaysız ve Kaşıkçı Mahalleri ile Bademli Köyü, Doğusunda ise Mut ilçesi toprakları bulunmaktadır. Köyün tarihçesi Cerit Köyü tarihi içerisinde geniş olarak anlatılmıştır. Aynı boydan olan bu köyün tarihini Cerit köyü tarihinden okuyabiliriz. Avlağı köyü halkı Cerit’ten ayrılarak bu köyü kurmuştur.

Yirmi yıllık gibi bir sürede hızla büyüyerek bağlı olduğu köyü geçmiştir. 

1950 yılına kadar Cerit Köyü’nün bir mahallesi iken bu tarihten sonra müstakil köy haline gelmiştir. Taşdibi Mahallesi ise köye 9 km uzaklıkta Göksu’nun kenarındadır. Köyün nüfusu; 1955 yılında 280, 1960’ta 339, 1970’te 397, 1980’de 484, 1990 yılında 498, 2014 yılında ise 206 erkek, 200 kadın, toplam 406 olarak tespit edilmiştir. 06.11.1944 tarihine kadar İçel'in Mut ilçesine bağlı iken, bu tarihten sonra Cerit, köyünün Konya'nın Karaman ilçesine bağlanması ile bir mahallesi olan Avlağı’da Karaman’a bağlanmıştır. 

Cerit boyları bu bölgelere geldiğinde yayla, güzle ve kışlak olmak üzere değişik yerleri mesken edinmişler ve buralara evler yaparak yerleşmeye başlamışlardır. Avlağı Köyünü de güzle ve kışlak olarak düşünmüş olmalıdırlar. Köyün ismini de dört tarafı çevrili, korunaklı anlamında olan Avlağı ismini vermişlerdir. Ayrıca kuzuların ayrı katıldığı yere de avlak, avlağı denmektedir. Elmadağı Köyünün çevresi de dağlarla çevrili ve tipi gibi kış şartlarına karşı korunaklıdır. Ancak bu köyde çok rüzgâr eser. Bu köyümüzün pek çok yerinde büyüklü küçüklü pınarlar akar. Su yönünden sıkıntısı olmayan bu köyümüzün çevresi de ormanlıktır. 

Göksu vadisinde kışlayan otlayan ve kışlayan hayvan sürüleri doğum devresini bu bölgede gerçekleştirmekte ve sonra yavaş yavaş yukarılara çıkmaktadırlar. Bir diğer anlatımda ise buraların av yapmaya uygun olduğu, her türlü av hayvanı bulunduğu için buraya avlanma yeri anlamında Avlağı dendiği söylenmektedir. Elma dağı ismi ise elma üretiminin olmasından dolayı bu isim verilmiştir dense de Cerit Türkleri 14 oymaktan oluşur. Bunlardan biride Elma Güllü oymağıdır. Köyde elmada yetişir fakat köyün oymaklarına izafeten Elmadağı diye isimlendirilmiştir.  

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Hem Göksu kenarında hem de yaylada ekenekleri olduğu için ürün çeşitliliği fazladır. Yukarılarda elma gibi ürünler yetiştiren halk, Göksu kenarında zeytin, nar, incir, üzüm gibi ürünler yetiştirmektedir. Son yıllarda zeytin yetiştiriciliği önem kazanmaya başlamıştır. Hayvancılık ise kışları Göksu kenarında, yazları ise yukarı yaylalarda yapılır. Daha çok küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köyün kurulu olduğu yerde fazlaca rüzgar esmektedir. 

Fotoğraf: Mehmet Çetin
Araştırmacı: Osman Ülkümen

Okunma : 20383
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 13888 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 13370 Tarım
Karaman elması artık ihraç edilecek
15 Eylül 2020 Okunma: 10597 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın