Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 23 Şubat 2019  -  Saat : 12:15:21   Görüntülenme: 1931

Cepten ilk "alo"nun üzerinden 25 sene geçti
Türkiye'de, 23 Şubat 1994'te dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 25 yıl geçti.

Yanımıza almadığımızda eksikliğini en çok hissedeceğimiz şeylerin başında cep telefonumuz geliyor. İletişim toplumunun sembolü haline gelen cep telefonları ve kullandıkları teknolojiler hızla gelişiyor. Cep telefonları ile iletişim kurmamızı sağlayan teknolojinin standartları 80'li yılların başında şekillenmeye başladı.

GSM hattımız ile dünyanın her yerinden iletişim kurabilmemize olanak sağlayan uluslar arası dolaşım diğer bir ifadeyle roaming anlaşması ilk olarak 1992 yılında Finlandiyalı Telecom Finland ile İngiliz Vodafone arasında imzalandı.

Türkiye'de GSM şebekesi üzerinden ilk telefon görüşmesi 23 Şubat 1994'te dönemin başbakanı Tansu Çiller'in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i araması ile gerçekleşti.

Türkiye'de ilk GSM operatörü ise aynı yılın Mart ayında hizmete başlayan Turkcell oldu. Turkcell'i iki ay sonra hizmete başlayan Telsim takip etti.

O yıllarda telefon görüşmesi yapmak dışında bir servis sunmayan ve sadece büyük şehir merkezlerini kapsama alanına alan GSM operatörleri üzerinden telefon görüşmesi yapabilmek için fiyatları 1000-2000 dolar aralığında olan telefonlardan almak gerekiyordu.

Bugün fiyatları her geçen gün ucuzlarken yetenekleri hızla gelişen akıllı telefonlar ile tüm dijital hayatımızı idame ettirebiliyoruz.

2G ile başlayan sayısal veri akışı geniş bant veri transferine izin veren ağ büyük hızla gelişimine devam ederken, GSM teknolojisi gelişim sürecini sürdürüyor.

Türkiye'de aktif sim kart sayısı 70 milyonu geçerken dünyada GSM şebekelerinden 'alo' diyenlerin sayısı 2 milyarı çoktan aştı.

GSM projesi de Avrupa Birliği'nin ABD ve Japonya'ya karşı kazanılmış teknolojik bir zaferi olarak tarihteki yerini aldı.

Cepten ilk "alo"nun üzerinden 25 sene geçti
Cepten ilk "alo"nun üzerinden 25 sene geçti Türkiye'de, 23 Şubat 1994'te dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 25 yıl geçti.