Karamandan.com

Karamandan.com

18 Ekim 2019 Cuma
Bu belgeyi almayan ikinci el araç satamayacak!
Geçen sene yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında, ikinci el motorlu taşıt ticareti yapanların yetki belgesi alması için son gün 13 Ağustos 2019 olarak belirlendi.
Kategori : Gündem
12 Temmuz 2019 17:17
 
Bu belgeyi almayan ikinci el araç satamayacak!

Geçen sene yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında, ikinci el motorlu taşıt ticareti yapanların yetki belgesi alması için son gün 13 Ağustos 2019 olarak belirlendi.

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KTSO) duyurusuna göre yetki belgesi olmayanlar araç satışı yapamayacak. Belgeyi almak için ise https://ietts.gtb.gov.tr/ adresi üzerinden Ticaret İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmaları gerekiyor.

KTSO'nun duyurusu şu şekilde:

"İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13/02/2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Bahse konu Yönetmeliğin Geçici 1. maddesinin birinci fıkrasında “Bu Maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren durumlarını bir yıl içinde, lise mezunu olma şartı hariç olmak üzere 6'ncı maddenin birinci fıkrasındaki şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi alması gerektiği” hükmüne yer verilmiş ve 24'üncü maddesinin birinci fıkrasının (c)  bendinde ise söz konusu Geçici 1 inci maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe gireceği kurala bağlanmıştır.

Bu kapsamda, Yönetmeliğin Geçici 1' inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde 13 Ağustos 2018 tarihi itibariyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden ve bu faaliyetine halen devam eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir.

Bu itibarla, uygulamada herhangi bir aksamanın yaşanmaması ve olası mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amacıyla, ilimizdeki meslek kuruluşlarının ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal olan üyelerine 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almak üzere https://ietts.gtb.gov.tr/ adresi üzerinden Ticaret İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir."

 

Okunma : 2147
guney sigorta
seç
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Bakanlık hileli ürünleri ifşa etti Karaman'dan 6 firma var
14 Ekim 2019 Okunma: 12775 Gündem
Karaman'a yağmur geliyor!
14 Ekim 2019 Okunma: 12519 Karaman Hava Durumu
SON DAKİKA: KARAMAN'DA İNANILMAZ OLAY
14 Ekim 2019 Okunma: 10172 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın