Karamandan.com

Karamandan.com

05 Ağustos 2020 Çarşamba
Bozdağ: "Danıştay hukuka sahip çıktı"
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ: "Danıştay hukuka sahip çıktı" TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, "Danıştay 10.
Kategori : Gündem
10 Temmuz 2020 17:45
 
Bozdağ: "Danıştay hukuka sahip çıktı"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ: "Danıştay hukuka sahip çıktı"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, "Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek hukuka ve hakka sahip çıktı. Danıştay’ın kararıyla adalet tecelli etti, hak yerini buldu" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, Danıştay’ın Ayasofya kararı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmed Han Vakfı’nın mülkü olduğu, vakfedenin iradesine uygun cami olarak kullanıma tahsis edilmiş hayrat olduğu, tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli bulunduğu, vakıf senedinin hukuk kuralı etki, değer ve gücünde olduğu, vakfedilen taşınmazın vakıf senedindeki vasıf ve kullanım amacının değiştirilemeyeceği, vakıf senedinin devleti de bağladığı, vakfedilen varlığın vakfedenin iradesine uygun kullanmada devletin yükümlülüğü bulunduğu, vakfedilen mal ve hakların vakfedenin iradesine aykırı kullanmama ve kullandırmama konusunda negatif yükümlülüğü olduğu, vakıf senedinde tahsis edildiği cami vasfı dışında başka bir nitelikle ve amaçla kullanılamayacağı gerekçeleriyle oy birliği ile iptal etmiştir. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek hukuka ve hakka sahip çıktı.

Danıştay’ın kararıyla adalet tecelli etti, hak yerini buldu. Bu hukuki ve tarihi kararı veren Danıştay 10. Dairesi Başkan ve üyelerini gönülden tebrik ediyorum. Allah’a sonsuz hamd ve şükürler olsun ki Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi. Danıştay’ın Ayasofya kararı ile Türkiye, egemen, bağımsız ve güçlü bir devlet olduğunu göstermiştir, fetih hakkına ve ruhuna sahip çıkmıştır.”

Karaman Haber - Kaynak : IHA

Okunma : 429
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da bir köy karantinaya alındı
04 Ağustos 2020 Okunma: 14850 Gündem
Yangın çıkan iş yerinde büyük çapta maddi hasar oluştu
03 Ağustos 2020 Okunma: 9514 Asayiş
Karaman'daki koronavirüs vaka sayısı Bakanlığın raporuna yansıdı
04 Ağustos 2020 Okunma: 8512 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın