Karamandan.com

Karamandan.com

17 Ocak 2021 Pazar
Birinci olan bal kimin, işin aslı ortaya çıktı
Karaman balının dünya birincisi olduğu yönünde çıkan tartışmalı haberlerle ilgili Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliğinden açıklama geldi.
Kategori : Gündem
12 Ocak 2021 13:44
 
Birinci olan bal kimin, işin aslı ortaya çıktı

Karaman balının dünya birincisi olduğu yönünde çıkan tartışmalı haberlerle ilgili Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliğinden açıklama geldi.

Kartap logolu afişlerden haberi olmadığını ifade eden Karaman Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Yasan’dan alınan bilgilere göre işin aslı şöyle;

Yarışmaya Karaman dâhil birçok il katılıyor. Yarışmayı Mersinli firma kazanıyor. Kazanan Mersinli firmanın balını yapan Ordulu üretici. Ordulu gezgin bal üreticisi Karaman dahil farklı illere arılarını besliyor.

Bu arada Mersinli üretici Dünya Arıcılık Kongresi’nde Türkiye’ye altın madalyayı kazandırdıklarını Karaman’la ve Karamanlı arıcılarla ilgilerinin bulunmadığını belirtti. Dolayısı ile Mersin, Ordu ve Karaman biz birinciyiz diyor. Resmi olarak üretici Karaman birliğine üye olmadığı için Karaman, balın sahibi Mersinli olduğu için Ordu eleniyor ve Mersin yarışmanın birincisi ilan ediliyor.

Karaman ili Arı Yetiştiricileri Birliğinden yapılan açıklama şu şekilde;

Karaman ili Arı Yetiştiricileri Birliğimiz, 03.06.2003 yılında kurulmuş olup, Seki Çeşme mahallesi, Bekir Sıtkı Erdoğan Caddesi, Bedir Apartmanı N0: 13/A faaliyetlerini sürdürmektedir. Birliğimize kayıtlı 596 sabit ve gezginci üye arıcımız ve bu arıcılarımıza ait 42.417 arılı koloni ile mevsimlere göre değişmekle birlikte 400 ila 600 ton bal, 20-30 ton polen, 100-150 kg. arı sütü, 60-70 kg. propolis, 30-40 ton balmumu üretmekteyiz. 29 Eylül-4 Ekim 2017 tarihinde Tarım Bakanlığı ve Türkiye Arı yetiştiricileri Genel Merkezi organizatörlüğünde İstanbul Kongre Merkezinde 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi gerçekleştirilmiştir. Bu kongreye birliğimiz katılarak stant açmıştır. Kongre Programının bir parçası olan dünya bal yarışmasında; Ordu ili gezginci Arıcılarından Aydın BEYAZIT isimli arıcı arkadaşımız KARAMAN-Yeşildere beldesi yaylasında üretmiş olduğu petekli balda dünya birincisi olmuştur. (Mersin Eğriçayır firmasına sözleşmeli bal üretmektedir.) Ancak dünya birincisi gelen bal Karamanda üretilen baldır. Zaten bu arıcı arkadaşımız her yıl düzenli olarak ilimize gelerek üretim yapmaktadır. Sosyal medyada dolaşan yalan yanlış bilgiler bizim bilgimiz dışımızda gerçekleşmektedir.

Birlik olarak organize sanayi bölgesinde kıt kaynaklar ile kurmuş olduğumuz bal paketleme tesisimizde KARBİR (Karaman Birlik Balı) marka ismi ile ilk deneme üretimimizi başarıyla gerçekleştirdik. İnşallah bu yıl "Karbir" markalı balımızı piyasaya sunacağız. Birlik olarak hedefimiz insanımıza katkısız ve kalıntısız güvenilir bir ürün sunmaktır. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Organize Sanayi Müdürlüğüne, Tarım il Müdürlüğüne, Basınımıza en içten şükranlarımızı sunarız.

Okunma : 3564
Foto galeri
Yavuzlar iplik
guney sigorta
karaman


sağlam pen
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21746 Ekonomi
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 7863 Asayiş
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 6174 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın