Karamandan.com

Karamandan.com

19 Aralık 2018 Çarşamba
Artık asfalt değil; beton yol...
Karaman İl Özel İdaresi Genel Sekreter V.
Kategori : Gündem
06 Aralık 2018 09:39
 
Artık asfalt değil; beton yol...

Karaman İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Ali Yener Terlemez ve İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Şube Müdürlüğü yetkilileri, geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin beton yol ile ilgili düzenlediği toplantıya katılarak, Ankara Keçiören İlçesinde yapılan beton yol çalışmalarını yerinde incelediler.

Toplantının ardından İl Genel Meclisinde, edindikleri bilgiler ile ilgili bir sunum yaparak Meclis Başkanı Adem Kapar ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile birlikte İl Özel İdaresi’nin bundan sonraki dönemde Yol ve Ulaşım noktasında daha kaliteli ve kalıcı bir sistem olan beton yol teknolojisine geçmesi noktasında yapılması gerekenler ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Ankara’dan verilen talimat doğrultusunda bundan sonraki dönemde KÖYDES üzerinden Beton Yol ve Sıcak Asfalt çalışmaları için ödenek verileceğini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Ali Yener Terlemez ve Yol ve Ulaşım Şube Müdürü Hüseyin Alparslan tarafından yapılan sunum ve bilgilendirmenin ardından, beton yol konusunda değerlendirmelerde bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Adem Kapar: “Tüm yol sınıflarında, tüm trafik kategorilerinde ve taban zeminlerinde Silindirle sıkıştırılmış beton yolların daha dayanıklı ve daha ekonomik olduğunu görüyoruz. Ülkemizde şu an 1950’lerde yapılmış beton yol halen kullanılmakta.

Beton yollarda sıcak asfaltta kullanılan aynı malzemeler, farklı miktarlarda karıştırılarak daha dayanıklı bir malzeme elde ediliyor ve aynı ekipmanlar ile de serme ve sıkıştırma işlemi yapılıyor. Bu durum Ülkemiz gibi asfalt yol uygulamalarının yaygın olduğu ülkelerde beton yol teknolojisine geçişte büyük kolaylık ve avantaj sağlamaktadır.

Bakım onarım noktasında çok az maliyetli olan beton yollarda çökme ve yıpranma payı da minimum düzeyde. Ülkemizde ilk olarak Antalya’da ardından Tekirdağ, Ankara, Kocaeli, Trabzon, Denizli, Samsun, Şanlıurfa, Bartın, Afyon gibi birçok ilimizde Belediye ve İl Özel İdareleri tarafından tercih edilen bir yol teknolojisi haline gelmiştir.

Bizler de İl Özel İdaresi olarak İlimiz için Beton Yol teknolojisine geçme kararını hayırlısı ile aldık. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından inşaallah ilk pilot çalışmamız ile faaliyete başlayacağız. İlimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi.

 

Okunma : 3077
Foto galeri
reklam ver
reklam ver
Gündem haberleri
47 YILDIR KAYIP OLAN AMCASINI BULDU
16 Aralık 2018 Okunma: 11529 Yaşam
Evinin önünde duran arabasını yaktılar
16 Aralık 2018 Okunma: 10583 Asayiş
Gözaltına alınan baba ve oğlu tutuklandı
17 Aralık 2018 Okunma: 7174 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın