Karamandan.com

Karamandan.com

06 Ağustos 2020 Perşembe
Akçaşehir şehir oluyor
Karaman'ın beldelerinden Akçaşehir son zamanlarda yaptığı ataklarla dikatleri çekmeye başladı.
Kategori : Gündem
24 Ağustos 2019 17:35
 
Akçaşehir şehir oluyor

Karaman'ın beldelerinden Akçaşehir son zamanlarda yaptığı ataklarla dikatleri çekmeye başladı. Özellikle ticati potansiyelini son yıllarda epeyce artıran elma diyarı Akçaşehir aldığı belediye hizmetleri ile de ön plana çıkmaya başladı.

160 bin ton tahıl ürününün alınıp satıldığı özellikle  arpa, buğday, mısır ve  ayçiçeğinde bölgede söz sahibi olan Akçaşehir kasabasının ekonomik kapasitesi Karaman beldeleri içerisinde en parlak olanı.

Şehrin dörtbir yanında görülen çalışmalarla dikkat çeken Akçaşehir, ticari potansiyelinin yanısıra Belediyecilik çalışmaları ile de son zamanların en hareketli merkezlerinden biri oldu. Konuyla ilgili Akçaşehir Belediye Başkanı Hikmet Yirşen ile konuştuk.

"Vaatlerimizin bir çoğunu çoktan yaptık, diğer çalışmalarımız da belli bir plan dahilinde devam ediyor" diyen 4 aydır görevde olan Başkan Yirşen "Biz tatile gelmedik çalışmaya talip olduk. Bu maksatla her dakikamızı Akçaşehir için kafa yorarak, plan ve proje geliştirerek geçiriyoruz ve ortaya koyduğumuz fikirleri tek tek hayata geçiriyoruz." dedi.

AKÇAŞEHİR KÖY DEĞİL ŞEHİRDİR

Akçaşehir'in adından anlaşılacağı gibi bir şehir olduğunu vurgulayan Akçaşehir Belediye Başkanı Hikmet Yirşen "Çoğunlukla köy muamelesi yapılan Akçaşehir'i adında ve geçmişinde olduğu gibi şehir kimliğine yeniden kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllar içerisinde bu çalışmaların getirdiği değişim ve gelişimi hep birlikte göreceğiz inşallah"dedi.

Akçaşehir'de yapılan çalışmalarından bahseden Akçaşehir Belediye Başkanı Hikmet Yirşen belediye faaliyetlerini şöyle aktardı; 

YENİ ARAÇLARIMIZ HİZMETE BAŞLADI

Araç parkımızı geliştiriyoruz, yeni belediye hizmet aracı, zabıta aracı ve bir taziye otobüsü aldık kullanmaya başladık. Ayrıca yeni bir sulama arazözü aldık 5 Eylülde teslim elacağız. Halkımızın hizmetine sunacağız.

YENİ TOKİLER YAPIYORUZ

TOKİ 2020 yılı için yatırım programına alındı. İhale aşamasına yaklaşıyoruz burada talep olursa 124 daire yapılacak.

YOL DEMEK MEDENİYET DEMEK

Yol demek medeniyet demektir şehrimizin dört bir yanında yol ve kaldırım çalışmaları yapıyoruz. Akçaşehir giriş çıkışlarına önem veriyoruz. Ambar Köyü yolumuzu köye kadar asfaltlayacağız, çalışmalarına başladık. Kasabamız giriş çıkışların yol çalışmaları başlamıştır. 5700 metre mahalle asfaltı yapacağız. Ayrıca çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmalarımız da devam etmektedir.

HARİKA BİR DÜĞÜN SALONU YAPIYORUZ

Şehrimizde eksikliği hissedilen bir konuyu göreve gelir gelmez gündemimize aldık. Akçaşehir'e harika bir düğün salonu yapıyoruz. Toplam 1000 kişilik olacak salonumuz 1.250 m2 ve üstü açılır kapanır bir şekilde planlandı. Düğün salonumuz şu anda ihale aşamasında. Yakın zamanda inşaatına başlarız. Belediyemiz tarafından yaptırılan cenaze yıkama ve morg aracımız kasabamıza hayırlı olsun. Cenaze yıkama aracımız hizmete alınmıştır. Yine bu yıl belediyemiz un fabrikası, un, zavar, kırma ve bulgur yapımında 24 saat kesintisiz çalışmaya başladı. Bütün bakım ve temizliğini titizlikle yaptırdık.

Sosyal çalışmalarımız da var, erkeklere ayrı kadınlarımıza ayrı geziler düzenliyoruz. Bu seyehatler çok ilgi görüyor. Ayrıca kasabamızda bulunan Yolbel kesteli Karaman müze müdürlüğüne bildirilerek turizme açılması için çalışmalar başlatıyoruz. Kasabamızı gösteren yön tabelaları asılma işlerini yaptık bitirdik. Kasabamıza kurulumu gerçekleşen ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankasının ortak Atm’si olan ATM faaliyete geçti.

TAZİYE OTOBÜSÜ BÖLGEDE BİR İLK

Yine ihtiyaç halinde kullanılmak üzere taziye evi taziye otobüsü yaparak hizmete soktuk. Belediye araç parkımızı tadilatan geçirerek düzene soktuk. Tüm park ve bahçelerimiz düzenlendi bakımları yapıldı. Koyunculuğun yaygın olduğu şehrimizde su çıkmayan yaylalara 24 saat kesintisiz su veriyoruz.

Bunlar ve benzeri çalışmalarımız devam ediyor mesela 112 acil servis çalışmalarımız var yazışmaları yapıldı büyük ihtimalle gelecek. Kapalı pazar alanı yer tespiti belediye meclisince belirlenmiş ve gerekli imar tadilatlarının ardından onun da ihale süreci başlayacak. Çevre ve şehircilik il müdürlüğü ile ortak yürütülecek olan imar genişlemesi çalışlarıda yapılmaya devam etmektedir. Kasaba içerisinde bulunan tekel bayiilerin yeni dükkanlar yapılarak kasaba dışına çıkarılması çalışmalarımız da var.

Çalışmalarımıza aynı aşkla heyecanla devam edeceğiz." dedi.

Okunma : 17475
Foto galeri
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da bir köy karantinaya alındı
04 Ağustos 2020 Okunma: 15190 Gündem
Yangın çıkan iş yerinde büyük çapta maddi hasar oluştu
03 Ağustos 2020 Okunma: 9731 Asayiş
Karaman'daki koronavirüs vaka sayısı Bakanlığın raporuna yansıdı
04 Ağustos 2020 Okunma: 9165 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın