Karamandan.com

Karamandan.com

08 Nisan 2020 Çarşamba
2020 yılında ilk cemre ne zaman düşecek? 
Baharın müjdecisi olan cemre, 2020 yılında ilk ne zaman düşecek?.
Kategori : Gündem
18 Şubat 2020 11:37
 
2020 yılında ilk cemre ne zaman düşecek? 

Baharın müjdecisi olan cemre, 2020 yılında ilk ne zaman düşecek?. 

Şubat ayının gelmesiyle birlikte Cemre ile ilgili merak edilen her şey bu haberde. 

Havaların bir an önce ısınmasını bekleyen vatandaşlar arasında cemrenin ne zaman düşeceği merak konusu oldu. Doğanın uyanışı olarak kabul edilen cemre ne ilk olarak havaya daha sonra suya ve toprağa düşecek.

Cemrenin düşmesiyle birlikte hava sıcaklığı artar ve doğa uyanmaya başlar. Havaların ısınmasına neden olan cemre ilk olarak havaya, son olarak ise toprağa düşer. Havaların ısındığı, güneşin yüzünü gösterdiği bu günlerde vatandaşlar cemrenin ne zaman düşeceğini merak etmeye başladı.

İlk cemre ne zaman düşecek?

Baharın müjdecisi olan ilk cemre önce havaya düşer ve sıcaklık artmaya başlar. İkinci cemre suya düşer ve suların, göllerin ve denizlerin ısınmasını sağlar. Üçüncü ve son cemre toprağa düşer ve toprak ısınır ve baharın belirtisi olan bütün güzellikler ortaya çıkmaya başlar. 

İlk cemre 19-20 Şubat'ta havaya,

İkinci cemre 26-27 Şubat'ta suya,

Üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer.

Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine vesile olur.

Cemre Nedir?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışına denir. Arapça olan sözcük kor halindeki ateş manasına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı denir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılmıştır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir, sonra buzların üzerine düşerek onları eritir, oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlar'da Zemire olarak yer alır.

Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebiliriz. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası", uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir. Buradaki "Cemle" de köken olarak "İmir, İmere, Emire" sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili'ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Okunma : 6362
atsepete
seç
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Hemşehrimiz Selman Orman'ı Korona’dan Kaybettik
06 Nisan 2020 Okunma: 13143 Gündem
Yasak Başladı! Karaman'da  85 Bin Kişi...
04 Nisan 2020 Okunma: 12048 Gündem
TAŞKALE KADERİNE TERKEDİLDİ
05 Nisan 2020 Okunma: 11419 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın