Kibirliye kibretmek sadakadır | Karamandan.com - Karaman Haber

Kibirliye kibretmek sadakadır | Karamandan.com - Karaman Haber

22 Eylül 2020 Salı
Kibirliye kibretmek sadakadır

PKK'nın yayın organı fıratnews'de savaşa ilişkin gün be gün dehşet verici detaylar listeleniyor.Bu kadar detay genelkurmayın sitesinde yok.. hayatı boyunca haberleri alternatif kaynaklardan eşgüdümlü olarak takip eden ben, sürtüşmelerde taraf olan kesimlerin psikolojik üstünlüğü elde etmek amacıyla ne çapta dezenformatif yayın yapabildiklerini gördüm... Tecrübeyle sabittir ki, hiç bir kaynak, bu alanda devlet kadar üfürmemiştir. Gerekçe belli: mızrağı çuvala sığdırmak... Ama sorarlar adama: İyi de nereye kadar?

Mesela bir vatandaş olarak ben, 1200 teröristin öldürüldüğü iddiasına karşılık 120 askerin öldüğü iddiasına inanmayanlardanım. Devletin iddialarına inananların, ajans haberlerinden başkaca delili yok iken, ben bu tür durumlarda devletin daha evvelce sayısız defa halkına asılsız açıklamalar  yaptığını ispatlayabilirim. Devlet bendeki bu algıyı düzeltmek için, önce sözlerinin doğru olmayabileceğine yönelik istifhamları zaman içinde vereceği doğru haberlerle rafa kaldırmalı... Aksi halde yalancı çoban hikâyesi...

Bunu ne için söylüyorum? Savaş ülkenin doğu yakasında cereyan ediyor. Bölge halkı durumu zaten hakkel yakin mertebesinde yaşamakta iken, güçlü devlet imajına yönelik devlet açıklamaları batıda yaşayan halkı hedef alıyor...İyi de, terörü bitirmek için devlet otoritesinin gücüne ikna edilmesi gereken vatandaşlar batıda yaşamıyor ki...Şayet teröre karşı batıdaki insanların desteğini amaçlıyorsa devlet, dezenformasyon yapmaktansa hakikate dair verileri dillendirmeli ki, durumun vahameti anlaşılabilsin. Yine mi anlatamıyorum?

Ha.. şimdi bu sözlerim üzerine birisi kalkar da ''sen terör propagandası mı yapıyorsun?'' derse cevabım çok sade olur: Höst ayı: Bebek katili dediğiniz adamı barış havarisi yapan, karayılan'a canlı yayında Diyarbakır kent meydanında 500 bin kişiye hitabet şansı tanıyan, terörist mezarlıklarının şehitliğe çevrilmesine ses çıkarmayan, şehirlerin cephaneyle doldurulmasına göz yuman ben miydim?.. Biz hep aynı şeyi söylüyoruz... Devlet halkına şefkatli davransın. Bedeli ödenmiş günahların kinini gütmesin. Bir şeylerden rahatsız olmuş üç beş delikanlının üzerine TOMA larla yürümesin. Siyasi konjonktüre göre sürekli bir iç düşman algısı yaratmasın. Hukuk mekanizmasını siyasallaştırıp kendi halkının tepesinde demirden balyoz gibi kullanmasın.

Ama son kertede, bizimkilerin hali istisnasız mümkün olan her naneyi yedikten sonra, ben s.m gel sen temizle dercesine bomboş bir heyecan anaforuna bel bağlamak... İşte, al bayrağını gel havası tam da bu yüzden, 9. senfoniyi zurnayla seslendirmekten beter işkence... Hal bu ki daha dün, sırf gerilla kardeşleri rahatsız oluyor diye devlet kurumlarının levhalarından Türk bayrağı motifleri kaldırılıyordu. İktidar safındaki bayrak sevdalısı arkadaşlardan tık yoktu o zamanlar.

Bakınız: Etrafında birlik olunacak bir değerler sisteminin ortaya konulamadığı yerde bu tür teşebbüsler hiçbir işe yaramayacaktır. Sen-Ben-Bizim Oğlan'ı bir araya toplamayla sadakatli kadro inşa edilmez. Aslolan prensiplerdir.Lider, bizatihi kendisi de en baştaki prensibin kölesi olduğu müddetçe liderdir...Yoksa, bir şahsın keyfiliğine esir bir dünya dolusu insan en nihayetinde hayal kırıklığına uğradığıyla kalır...Hem uzağa gitmeye gerek yok ki:Kemalizm bunu denedi de ne oldu?Tasfiye edilirken birkaç cırtlak ses ve ne olduğu muğlak Kemalizm söyleminden beslenen üçbeş menfaatperest  dışında memlekette yaprak kımıldamadı.Hani bu milleti yoktan var etmişlerdi? Yeniden yaratmışlardı. Ne oldu Türkün yeni amentüsüne... Muayyen zamanlarda heykeller önünde şaklabanlık yapılan insanlar nereye kayboldular... Aklı olan, düşmanının yanlışlarından ders çıkarmasını bilir. Laboratuar faresinden birşeyler öğrenmek gibi...Ama tam aksine, şimdikiler de kalkmış ''beni seçmeye mecbursunuz'' diyor...Niye efendim?.. Savaş çıkar..

76 milyon insanın kaderi bir kişinin bir koltukta oturmasına bağlıysa, kapatalım o zaman dükkanı millet olarak...Haydi bu gece öldün diyelim sen..Sabah uyanınca ne yapacak o zaman bu zavallı (!) millet... Helak mi olacak yani? Durun Allah aşkına. Aklınızı başınıza devşirin.

Bu psikolojinin adını koyma zamanı gelmiştir. Kafdağı büyüklüğündeki kibir. Ve peygamber emrini bildiriyorum: ''Kibirliye kibretmek sadakadır.''

Gökhan Altunsoy

Düzenleme : 15 Eylül 2015 11:57 Okunma : 2693