Karamandan.com

Karamandan.com

25 Haziran 2019 Salı
Yörük geleneği iftar sofralarında da yaşıyor
Ramazanı yaylalarda kurdukları kıl çadırlarında karşılayan Yörükler, dağlık ve engebeli arazideki zorlu yaşama rağmen ramazan ayına ayrı önem veriyor.
Kategori : Genel Galeriler
30 Mayıs 2017 01:49
 
Yörük geleneği iftar sofralarında da yaşıyor

Ramazanı yaylalarda kurdukları kıl çadırlarında karşılayan Yörükler, dağlık ve engebeli arazideki zorlu yaşama rağmen ramazan ayına ayrı önem veriyor. Sac üzerinde yufka ekmek yapan Yörükler, iftar sofralarını özenle hazırlıyor.

Toroslar'da kurdukları kıl çadırlarda yaşayan Yörüklerin iftar sofralarını un aşı, keşkek, kömbe, bükme, bulgur pilavı ve hoşaf ile kurutulmuş etten yapılan yemekler süslüyor. Tuluk dedikleri keçi derisinden yaptıkları yayıkta ayran döverek yağ çıkaran yörükler, iftar sofralarına içecek olarak ayran hazırlıyor.

Selçuklular döneminde Türkmen, Osmanlı döneminde ise Yörük olarak bilinen Toros Dağları'ndaki konar göçerlerin, zorlu yayla yolculuğu ramazan dolayısıyla erken başladı. Ramazan dolayısıyla yaylaya erken çıkan Yörüklerin iftar sofralarını, odun ateşinde pişirdikleri un aşı, keşkek, kömbe, bükme, kurutulmuş et, bulgur pilavı, dondurulmuş kavurma ve hoşaf süslüyor.

İftar sofralarını Orta Asya'dan Anadolu'ya taşıyan yörükler kültürlerini yaşatmaya devam ediyor. Odun ateşinde kara tencerelerde pişirilen bulgur pilavı, dibekte dövülen buğdaydan yapılan keşkek, tereyağı, un ve tuzdan yapılan un aşı, kuru meyvelerden hazırlanan hoşaf, kurutulmuş etten yapılan yemekler, içerisine peynir ve yeşillikler konularak sacda pişirilen bükme (gözleme), koyun yoğurdu ve deriye basılan keçi peyniri, iftar sofralarını süslüyor.

Okunma : 8500
Foto galeri
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da piknik alanında "sarıkız" paniği
22 Haziran 2019 Okunma: 16668 Gündem
TOKİ Kırbağı Kura Sonuçları Açıklandı!
21 Haziran 2019 Okunma: 15714 Gündem
TOKİ Karaman Kırbağı Kura Çekilişi Yapıldı!
21 Haziran 2019 Okunma: 13263 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın