Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2019 Pazar
Yörük geleneği iftar sofralarında da yaşıyor
Ramazanı yaylalarda kurdukları kıl çadırlarında karşılayan Yörükler, dağlık ve engebeli arazideki zorlu yaşama rağmen ramazan ayına ayrı önem veriyor.
Kategori : Genel Galeriler
30 Mayıs 2017 01:49
 
Yörük geleneği iftar sofralarında da yaşıyor

Ramazanı yaylalarda kurdukları kıl çadırlarında karşılayan Yörükler, dağlık ve engebeli arazideki zorlu yaşama rağmen ramazan ayına ayrı önem veriyor. Sac üzerinde yufka ekmek yapan Yörükler, iftar sofralarını özenle hazırlıyor.

Toroslar'da kurdukları kıl çadırlarda yaşayan Yörüklerin iftar sofralarını un aşı, keşkek, kömbe, bükme, bulgur pilavı ve hoşaf ile kurutulmuş etten yapılan yemekler süslüyor. Tuluk dedikleri keçi derisinden yaptıkları yayıkta ayran döverek yağ çıkaran yörükler, iftar sofralarına içecek olarak ayran hazırlıyor.

Selçuklular döneminde Türkmen, Osmanlı döneminde ise Yörük olarak bilinen Toros Dağları'ndaki konar göçerlerin, zorlu yayla yolculuğu ramazan dolayısıyla erken başladı. Ramazan dolayısıyla yaylaya erken çıkan Yörüklerin iftar sofralarını, odun ateşinde pişirdikleri un aşı, keşkek, kömbe, bükme, kurutulmuş et, bulgur pilavı, dondurulmuş kavurma ve hoşaf süslüyor.

İftar sofralarını Orta Asya'dan Anadolu'ya taşıyan yörükler kültürlerini yaşatmaya devam ediyor. Odun ateşinde kara tencerelerde pişirilen bulgur pilavı, dibekte dövülen buğdaydan yapılan keşkek, tereyağı, un ve tuzdan yapılan un aşı, kuru meyvelerden hazırlanan hoşaf, kurutulmuş etten yapılan yemekler, içerisine peynir ve yeşillikler konularak sacda pişirilen bükme (gözleme), koyun yoğurdu ve deriye basılan keçi peyniri, iftar sofralarını süslüyor.

Okunma : 8918
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
seç
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 21859 Asayiş
Gece Ağıla Giren Kurtlar Koyunları Telef Etti
18 Eylül 2019 Okunma: 12912 Gündem
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 11686 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın