Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2021 Cumartesi
Sahabeler Şehri Kilis
İmkânı olanlara tavsiye edeceğim, imkânı olmayanlara da buradan bir takım bilgiler vermeye çalışacağım Kilis ilini gezmeye gittim.
Kategori : Genel Galeriler
08 Ağustos 2017 19:48
 
Sahabeler Şehri Kilis

İmkânı olanlara tavsiye edeceğim, imkânı olmayanlara da buradan bir takım bilgiler vermeye çalışacağım Kilis ilini gezmeye gittim.

Sınıra sıfır bir ilimiz olmazı nedeniyle atılan füzeler ve Suriyeli mülteciler konularında basında çokça yer alan Kilis hakkındaki ön bilgim tamamen yıkıldı. 

Şu anda, kesinlikle görülmesi gezilmesi gereken, tarihi ve kültürüyle kadim,  yemyeşil bir şehir fotoğrafı var zihnimde.

Yaklaşık 10 yıl evvel de gördüğüm fakat detaylı gezemediğim şehri bu sefer bir şehirli gibi gezme şansım oldu. Kilisli kadim dostum Mehmet Ali Özçil'in mihmandarlığında Kilis'in tarihine ve kültürüne dair çok fazla bilgi edindim. Bir kısmını paylaşmak isterim;

Kilis’te ilk gözünüze çarpacak olay şey kökleri yüzyıllara giden zeytin ağaçları olur. Bölge tarımı için oldukça önemli olsa gerek dağlar zeytinlerle dolu. Kilisli Şair Uğur Elhan'ın dediği gibi;

Yaprağı acı, dalı muhabbet!
Çiçeği, aşka, barışa davet.

Gezdikçe gördük ki kadim Anadolu'da binlerce yıldır ayakta olan bu şehir birçok inanç ve kültüre ev sahipliği yapmış. Binlerce yıldır bu topraklara egemen olan Türk-İslam kültürünün ve 600 yıllık Osmanlı Devletinin ortaya koyduğu dini eserlerin yanı sıra  evliya ve sahabeye ait türbeler, makamlar adeta şehrin duacısı niteliğinde.

Şehrin dar sokaklarında gezerken karşımıza çıkan ve Memluklülerden kaldığını sonradan öğrendiğim Ulu Cami ilk günkü ihtişamı ile bizleri selamladı.

İçerisinde cıvıl cıvıl çocukların gezindiği iki mihraplı Karakadı Caminin zarif minaresi görmeye değer.

Ayrıca benim için enteresan bir sürprizde bazı kapılardaki tabelalar oldu. Evlerin girişine asılmış, Arap harfleri ile "Allah" ve "Muhammed"  yazılı süslü bir tabelada "Hoş geldiniz" yazısı. Arkadaşıma bunun ne anlama geldiğini sorduğumda bana, "Hacca gidenler bu tabelalardan evine asar ve öylece kalır" dedi.

Kilis'te hemen her köşe başında bir sahabe mezarına rastlamak mümkün desek yalan olmaz. Evliya Çelebi üç bin sahabenin burada metfun olduğunu yazar.

Şurahbil Bin Hasene, mescid, zaviye ve türbeden oluşan kutsal mekân, Karataş Tepesi’nde öylece ziyaretçilerini bekler. Hazreti Muhammed ile birlikte savaşa katılan değerli kumandanlardan biri olan Şurahbil Hazretleri.

Çok sayıda sahabenin şehit olması nedeniyle "Meşetlik" denilen bölgede yer alan Cüneyne Camii civarından geçerken eskiden Kilisliler ayakkabılarını çıkarırlarmış.

Kilis'te Hükümet Konağı’nın tam karşısında bulunan Mevlevihane giriş kapısı üzerindeki kitabesinde ebced hesabı ile tarih düşürülmüş ve "Buraya güven içinde esenlikle giriniz” denilmiş. Dikkatli bakarsanız girişin sağ tarafındaki dış duvardaki semazen motifini de görebilirsiniz. 

Öte yandan yöresel yemek kültürü de bir başka Kilis'in. Tarihi Taş Mekanlar’da sunulan Kilis tava, göze, buruna ve damağa hitap ediyor. Hani sırf Kilis tava için bu şehre gidilir desek yeridir.

Tarihine de değinmek gerekirse, Kilis İ.Ö. 1460 yıllarında Halep krallığına bağlı bir yerleşim alanı imiş. Daha sonra Hitit macerası başlamış bu topraklarda. M. Ö 356 da Makedonya'dan yola çıkan İskender Kilis üzerinden Mısıra doğru yoluna devam etmiş. M. Ö. 323 yılında İskender'in ölümüyle imparatorluk 3 general arasında paylaşıldığında Kilis ve çevresi Selefki'nin egemenliği altına girmiş. 

 

Türklerin bölgeye gelişi 8. yy da başlar. Harun Reşit El-Mehdi döneminde Orta Asya'dan koparak İslamiyet’i kabul eden Horasanlı oğuz boyları gruplar halinde Abbasilerin hizmetine girmeye başlarlar.

Kentin bugün bulunduğu yerde Kilis adıyla gelişmesi Mısır-Türk kölemen devleti zamanında yani 1250 li yıllarda başlamıştır. 

Osmanlı topraklarına ise Yavuz Sultan Selim tarafından 1516'da Mercidabık savaşı ile dâhil olur. 

Fakat Mondros mütarekesiyle 1918'de önce İngilizler daha sonrada Fransızlar tarafından işgal edilir.

Bölgedeki Ermeniler Fransızlarla birleşerek Kilislilere zor günler yaşatır. Fakat Kilisliler memleketlerini düşmana teslim etmez, kahramanca çarpışarak 1921'in sonunda kendi kurtuluşunu kendileri kazanırlar. Kazandıkları gibi Antep'e de yardıma giderler. Antep "Gazi" olur Kilis de ilçesi. Kilis 1995 yılında ise il olur.

Güzel duygularla hatırlayacağım Kilis’e ve misafirperver güzel insanlarına selam olsun.

Adem Kocatürk
Temmuz 2017

Okunma : 8990
Foto galeri
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21654 Ekonomi
Karaman’ı kim kandırdı?
12 Ocak 2021 Okunma: 7470 Gündem
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 6091 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın