Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 14 Temmuz 2018  -  Saat : 16:50:19   Görüntülenme: 9320

Menekşe Mağarası'nda çay içmek
Yol hali derler ya; ne olacağını, neler yaşanılacağını, neyle karşılaşacağını asla bilemezsin. Menekşe Mağarası ve Mustafa Öztürk de aynen öyle Menekşe Köprüsünü aşar aşmaz bir sürpriz şeklinde çıkar karşınıza.

Karaman'dan Bozyazı-Anamur tarafına sık gidenler iyi bilirler Menekşe Mağarası'nı ve mağarada yaşayan Mustafa Amcayı.  

Mersin'in Gülnar İlçesine Bağlı Bozağaç Köyünde Menekşe Mağarası'nda yaşayan  Mustafa Öztürk, Menekşe Mağarası'nın İçerisini Oyarak Desen ve Resimlerle Donattı.

Yolculara ikram etiği çay ve güler yüzü ile tanınan Mustafa Amca 20 yıldır, Kültür Bakanı Fikri Sağlar, zamanında teşvik olarak kendisine tahsis edilen mağarada yaşıyor.

Mağaranın yoldan geçenler tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten Öztürk, eski bir güğümden yaptığı ve aynı zamanda kabak kemaniyi andıran bir saz icat ettiğini, gelen misafirlere müzik aletini çalarak türkü söylediğini anlattı.

Bu mağara Gülnar ile Aydıncık arasında yer alır. Mağaradaki kabartmalar tahminen 20 yılda aynı zamanda mağarada yaşayan Mustafa Öztürk tarafından yapılmış. Ortadaki büyük kabartmayı eski kitaplarda gördüğü Kleopatra'ya benzeterek yapmış. 

Gülnar'ın muhteşem doğasından deniz seviyesine inerken Menekşe mağarasına rastlarsınız. Mağara da Mustafa amcanın konuğu olup dinlenip çayınızı içebilirsiniz.

Mağara sakini Mustafa Amca geçimini bu yolla sağlıyor. Buradaki sıcak sohbetin ve resim çekimlerinin ardından Aydıncık İlçesine doğru yola koyulabilirsiniz. 

Menekşe Mağarası'nda çay içmek
Menekşe Mağarası'nda çay içmek Yol hali derler ya; ne olacağını, neler yaşanılacağını, neyle karşılaşacağını asla bilemezsin.