Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 04 Ocak 2021  -  Saat : 00:38:54   Görüntülenme: 11231

Konya'da kuzey ışıkları göründü


Gökyüzünün renkli ışıklarla bezenmiş olarak göründüğü ve genelde kutuplara yakın bölgelerde oluşan, aurora, kutup ışıkları ya da kuzey ışıkları olarak da bilinen doğa olayının Konya'da görüldüğü iddia edildi.

Haber merkezimize ulaşan yukarıdaki fotoğraf Beyşehir'den. Aşağıdaki iki fotoğraftan ilki Konya merkez diğeri ise Beyşehir. Yeryüzünde nadir ülkelerde görülen kuzey ışıklarının kutuplara yakın yerlerde görülürken Türkiye'de Konya'da gözlenmesi şaşkınlık yarattı.

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?
Bu muhteşem görüntünün meydana gelmesi güneşte başlıyor. Güneş’in yüzeyinden dışarı doğru milyonlarca kilometre boyunca uzanan taç tabakasındaki sıcaklıklar milyonlarca derece olabiliyor. Yüksek hareket enerjisine sahip parçacıklar güneşin kütle çekimini yenebiliyor ve aynı birer roket gibi uzaya fırlıyorlar. Uzayın dört bir yanına fırlayan bu parçacıkların oluşturduğu “rüzgara” Güneş rüzgarı deniyor.  Güneş rüzgarını oluşturan parçacıkların çoğu proton ve elektronlar yani sırasıyla + ve – yüklü parçacıklar. Aurora işte Güneş’ten gelen bu yüklü ve enerjik parçacıklar atmosferdeki oksijen ve nitrojen atomlarıyla çarpıştığında oluşuyor. Çarpışma sonunda atomlar uyarılıyor (yani çarpışma sırasında elektronlar yüksek enerji seviyelerine çıkıyor), uyarılan atomlar temel durumlarına (yani en düşük enerjili hallerine) geri dönerken belli renklerde ışıma yapıyorlar. Eğer uyarılan yeterince atom varsa biz dünyalılar bir gökyüzü şöleni izleyebiliyoruz.

AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFLAR DÜNYANIN FARKLI YERLERİNDE GÖRÜLEN KUZEY IŞIKLARI FOTOĞRAFLARIDIR.

Konya'da kuzey ışıkları göründü
Konya'da kuzey ışıkları göründü Gökyüzünün renkli ışıklarla bezenmiş olarak göründüğü ve genelde kutuplara yakın bölgelerde oluşan, aurora, kutup ışıkları ya da kuzey ışıkları olarak da bilinen doğa olayının Konya'da görüldüğü iddia edildi.