Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 26 Şubat 2019  -  Saat : 11:16:21   Görüntülenme: 4637

Hollanda'da bisiklet adeta bir yaşam tarzı
Bisiklet Hollanda'da yaşam bir biçimi ve günlük hayatın önemli bir parçası.

Bisiklet kullanmak sadece bir egzersiz değil, bu ülkede önemli bir ulaşım aracı olarak da kullanılıyor. Bisiklet kullanımı, fiziksel aktiviteyi günlük hayata dahil etmede yardımcı oluyor. Çocuklardan yaşlılara kadar, herkes daha sağlıklı bir yaşam için bisiklet sürmeyi seçiyor.

7'den 70'e herkes tarafından kullanılıan bisiklet hollandalılar için vazgeçilmez bir alışkanlık.

Dünyada "Bisikletler diyarı" olarak bilinen Hollanda'da 17 milyon nüfusa yaklaşık 23 milyon bisiklet düşüyor ve nerdeyse her aile başına 3 bisiklet düşüyor.

Genelde işe giderken ve çocukları okula götürürken kullanılan bisiklet, yaz-kış her mevsim kullanılıyor. 

Bu kapsamda bisiklet, yüzde 22 iş, yüzde 18 okula gitmek, yüzde 14 alışveriş için kullanılıyor. Ayrıca yüzde 31 eğlence ve yüzde 16 diğer amaçlarla bisiklete biniliyor.

Hollanda'da bisikleti kadınlar erkeklere göre yüzde 80 daha fazla tercih kullanıyor, yılda 180 milyon kadın bisiklet kulklanırken bu oran erkeklerde 100 milyon.

Senede yaklaşık 1 milyon yeni bisikletin satıldığı ülkede, ikinci el bisikletler talep görüyor. 

Dünyanın çevresinin genişliği kadar yani 35 bin kilometrelik bisiklet yolunun bulunduğu Hollanda'da, bisikletle kişi başı yılda ortalama 1000 kilometre, ülke genelinde ise yılda yaklaşık 15 milyar kilometre yol katedildiği bildirildi.

Ülkede bir çok yerde bisikletler için park yeri yapılırken, istasyonların merkezi sayılan Utrecht kentinde 12 bin 500 bisiklet kapasiteli dünyanın en büyük bisiklet parkı inşa edildi. 

İnsan bedeni normal ve sağlıklı işleyişi için fiziksel bir aktivite de gerektiriyor. Fiziksel sağlık yararları dışında, bisiklete binmeyi keyifli bir etkinlik haline getiren sosyal ve zihinsel sağlık faydaları da bulubuyor. 

Eğer bisiklet kullanmıyorsanız aşağıda okuyacaklarınız fikrinizi değiştirebilir. 

Çok fazla pedal çevirme içeren bir etkinlik olduğu için bisiklet, yalnızca baldır ve uyluk kaslarını çalıştırmaya yardımcı olduğu sanılır ancak neredeyse vücudumuzun her bölümünü harekete geçirdiği kanıtlanmış bir gerçektir.

Bisiklete bindiğinizde kalp normalden daha hızlı attığı için kalbi çalıştırır, sağlıklı bir hayata katkı sağlar. Orta ve yaşlı erkekler üzerinde yapılan çalışmalar, kardiyovasküler fonksiyon açısından pozitif sonuçlar ortaya çıktı.

Diyabet, kalp hastalığı, inme, deri hastalıkları, göz hastalıkları, böbrek hastalığı ve diğerleri gibi çeşitli hastalıkların riskini artırır. Diyabet, bisiklet dahil fiziksel aktivite ile kontrol edilebilir.

Bisiklet, vücudun dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur ve kişinin dayanıklılık kapasitesini artırır.

Stresin azaltılması ve eğlence için bisiklet sürüşü yapılabilir. Birçok insanın spor yapmak için zamanı ya da imkanı olmayabilir. Bunun yerine, stres ve depresyonun azaltılmasında eşit derecede yararlı olabilecek bisiklet sürmek için zaman harcayabilirsiniz. Soğuk havalarda spor yapmak

Bisiklet takımının ağrı yönetimine yardımcı olduğu ifade edilmektedir. Bisiklet, bir “bırakma” egzersizi olarak düşünülür. Serbest bırakma egzersizleri stres, gerginlik ve ağrı gibi fizyolojik ve psikolojik sorunların hafifletilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bisiklet, kalori yakmak için mükemmel bir egzersiz programıdır. Saatte 10 mph hızla bisiklet süren bir kişi bir saat içinde 260 kalori yakar. Bisiklete binme, tüm vücudu çalıştırsa da özellikle kalça ve bacak kaslarını iyi çalıştırır. Sağlıklı yaşama başlamak için 6 basit adım

Kanser gibi hastalıkların görülme sıklığı, bisiklet sürmek ve koşu gibi fiziksel aktiviteleri benimsemek suretiyle önemli ölçüde azaltılabilir. Çalışmalar, erken ve orta yaşlarda hafif ve yüksek fiziksel aktivitelere sahip kişiler için, kanser riskinde azalma olduğunu ortaya koymuştur.

Artritin (eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihap) önlenmesi ve azaltılması için en iyi egzersizlerden biri olduğu belirtilmektedir. Uyluk ve alt bacaklardaki kasların bisiklet sürerken bükülmeleri yararlı olur. Evde spor yapmak

Bisiklet, çevre kirliliğini düşürdüğü ve sera gazlarının emisyonunu düşürdüğü için çevre dostu bir ulaşım yoludur. Dolayısıyla, sadece sağlıklı olmanın yanı sıra daha iyi bir çevreyi de teşvik eder.

Hollanda'da bisiklet adeta bir yaşam tarzı
Hollanda'da bisiklet adeta bir yaşam tarzı Bisiklet Hollanda'da yaşam bir biçimi ve günlük hayatın önemli bir parçası.