Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 05 Şubat 2016  -  Saat : 09:50:02   Görüntülenme: 13224

En çok Karamanlının yaşadığı ülke olarak bilinen Hollanda bu foto galerimizin konusu ve Hollanda'nın en güzel şehirlerini sizler için araştırdık.

1. Amsterdam; Amsterdam Hollanda'nın başkentidir. Ancak ülke hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey'den yönetilir, 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742.209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur.

Adı, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi ("dam") olan Amstelredamme'ın zamanla Amsterdam olmasından gelir. Özellikle, Amsterdam'da bulunan Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır.

2. Rotterdam: Rotterdam Hollanda'nın Güneybatısında bulunur. Amsterdam'dan sonra nüfus olarak 2. büyük şehirdir, fakat Rotterdam'ın yüzölçümü daha büyüktür. Rotterdam, Avrupa'nın en büyük limanını bünyesinde barındırır. Dünyanın dört bir yanından getirilen kargoların kıtaya kuzeyden giriş noktasıdır. İsmini Rotte ırmağından almaktadır. Nüfusun (1 Ocak 2007'de: 584.046 kişi) yaklaşık yarısının Hollanda kökenli olmadığı bu şehirde, %7,8 oranında (45.457 kişi) kayda değer bir Türk nüfusu da yaşamaktadır.

3. Lahey: Lahey Hollanda'da Güney Hollanda eyaletinde Hollanda Krallığı devletinin efektif başkenti olan ve içinde bulundugu eyaletin merkezi olan şehirdir.

Lahey Hollanda Krallığı hükümetinin, bakanlıklarının, parlamentosunun, Hollanda Yüksek Mahkemesi'nin ve Hollanda Devlet Konseyi'nin bulunduğu şehirdir. Hollanda Kralı Willem-Alexander'ın oturduğu saray "Huis ten Bosch" ve çalışma yeri "Noordeinde Sarayı" Lahey'de bulunmaktadir. Hollanda'ya yabancı ülkelerin gönderdikleri diplomatik misyonlar ve elçilikler Lahey'dedir. Fakat Hollanda Krallığı anayasasına göre başkent Lahey değildir, Amsterdam'dır.

4. Utrecht: Utrecht, Hollanda'nın 12 ilinden biri olup yüzölçümü en küçük olan ildir. Ülkenin ortasında olmasından dolayı Hollanda'nın dağıtım şehri olarak bilinen ve aynı zamanda ülkenin en büyük 4. şehri olan Utrecht şehri bu ilin başşehridir.

5. Tilburg: Tilburg Hollanda'nın en güneyinde bulunan Kuzey Brabant eyaletinde bir şehir ve belediyedir. Tilburg'un belediye sınırları içinde nüfusu (1 Ocak 2011 tahmini itibariyle) 206,234 kişidir. Böylece Tilburg Kuzey Brabant eyaletinde 2. büyük şehir (birincisi Eindhoven) ve Hollanda içinde 6. büyük şehirdir

6. Eindhoven: Eindhoven, Kuzey Brabant ilinde bulunan Hollanda'nın beşinci büyük şehiridir.Eindhoven'in belediye sınırları içindeki nüfus (Şubat 2012 tahmini itibarıyla) 213,809 kişidir. Eindhoven'in varoşları olarak kabul edilen belediyeler Son en Breugel, Nuenen, Geldrop-Mierlo, Heeze-Leende, Waalre, Veldhoven, Eersel, Oirschot ve Best olup şehirleşmiş bölgenin nüfusunun 440 bin kişi civarında olduğu tahmin edilmektedir. Metropliten bölge ise Helmond şehrini de kapsamakta ve nüfusu yaklaşık 750 bin kişi tahmin edilmektedir. Ayrıca Eindhoven Kuzey Brabant'ın en büyük şehirleşmiş bölgesi "Brabant Stad" içinde bulunmakta ve bu birleşik metropoliten bölgenin nüfusunun 2 milyon üstünde olduğu tahmin edilmektedir.

Hollanda ve Şehirleri
En çok Karamanlının yaşadığı ülke olarak bilinen Hollanda bu foto galerimizin konusu ve Hollanda'nın en güzel şehirlerini sizler için araştırdık.