Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 16 Nisan 2018  -  Saat : 10:05:55   Görüntülenme: 3373

Hayvanat bahçesinin ilgi odağı oldu

Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Doğu Akdeniz'in tek hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip Tarsus Hayvan Parkı'ndaki  2'si yavru 8 lemur ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Hayvan parkına İspanya'dan getirilen lemurlar kendileri için oluşturulan yaşam alanına kısa sürede uyum sağladı. İri ve parlak gözleriyle hayvanat bahçesinde ilgi odağı olan lemurlar, sevimli halleriyle ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. 

Tarsus Hayvan Parkı Veteriner Hekimi Altay Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lemurlar için doğal ortamlarına uygun bir alan hazırladıklarını söyledi. 

Lemurların ortama uyum sağlamaları sonrası doğum yapmaya başladığını ve 2 yeni yavru kazandıklarını anlatan Atlı, şöyle devam etti:

"Mersin'in iklim koşulları lemurların yaşamlarını sürdürmeleri için elverişli konumda. Lemurlar hayvan parkımızın her zaman ilgi odağı. Özellikle çocuklar, çizgi filmlerden izleyip yakından tanıdıkları için lemurlara ilgi gösteriyor. Sebze ve meyve yiyerek besin ihtiyaçlarını gideriyorlar. En çok muz yemeyi seviyorlar."

Atlı, 2 yavru lemurun sürekli anne kucağında gezdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Yavru lemurlar kucaktan kesinlikle inmezler. Görüntülenmeleri de çok kolay olmuyor. Annelerin yavrularına eğitim verdikleri süreçte çok ilginçtir. Aynı insanlar gibi bebeklerinin ayaklarını yere bırakıp yürütmeye çalışıyorlar. Zamanla kucaktan iniyorlar. Lemurlar çok hareketli hayvanlardır. Zıplamayı, koşmayı çok severler. Bizler de bunu bildiğimiz için yaşam alanları içerisine ipler sarkıttık. Yukarıları yürüyebilecekleri yerler oluşturduk. Çok rahat sıçrayabiliyorlar. Tek seferde 8-10 metre uzaklığa atlayabiliyorlar." 

Nesli tükenmekte olan hayvanlar; lemur! 
Anavatanı Madagaskar olan, uzun burunlu, uzun kuyruklu lemur, soyları tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer almaktadır. Lemur sözcüğü, gecenin ruhu ya da hayalet anlamındaki Latince lemures sözcüğünden gelir. Bu isim lemurlara, iri ve parlak gözleri ile tuhaf çığlıkları nedeniyle verilmiştir.

Yaklaşık 18 sene yaşayabilen lemurlar annelerinin tüylerine tutunacak kadar büyüyene dek, anneleri onları ağızlarında taşır. Lemurların 28 ayrı türü vardır. En hareketli lemur olan indriler, ağaçlar arasında büyük bir beceri ile atlayabilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait Zoopark’ta yaşayan lemur ailesinde üçüz bebek sevinci yaşanıyor. Nesli tükenmek üzere olan lemurlardan bir tanesinin kış mevsiminde üçüz dünyaya getirmesi herkese sürpriz yaşattı. Hayvanat bahçesi yetkilileri, anne lemur ve yavrulara meyve partisi verip özenle bakıyor. Yavru lemurların sağlıklı büyümesi ve hayata tutunması için bir süre annelerinin karnında kalacağı öğrenildi.

Anne karnında genelde uyuyan yavrular uyandıklarında ise annesi tarafından emziriliyor. Üzerine titrenen sevimli anne, görevlilerin elleriyle özel bir şekilde besleniyor. Yaklaşık 1 ay sonra anne karnından çıkacak olan yavru lemurlar, daha sonra annelerinin sırtında dolaşmaya başlayacak.

Lemur ve Türleri Hakkında Bilgi 
Madagaskar ve çevresindeki adaların sık ormanlarında yaşayan lemur uzun kuyruklu gececi hayvandır. Maki diye de adlandırılırlar. Cüce maki, kedi maki, kibar maki, mongos makisi, sporcu maki en bilinen türleridir.

İri gözlü, uzun kuyruklu maymun familyasından olan lemur gündüzleri ağaç dallarında dinlenir, gece faaliyet gösterir. Nebati (bitkisel) ve hayvansal gıdalarla beslenirler. En küçük türleri fare büyüklüğündedir. Kedi makilerin gündüzleri besin aramak için yerde dolaştıkları olsa da, bu sabah ve akşam serinliğinde olur. Ağaç kovukları veya ağaç dalları arasında yuva kuran lemurlar, yerde yuva yapmaz. Hatta kedi maki, hiçbir zaman yuva yapmaz; yüksek ağaç dallarına sarılarak uyur.

Makilerin en çok bilineni çoğu fare büyüklüğünde olan cüce makilerdir. Genellikle 60 gr ağırlığındadırlar. Kuyruğu ile beraber 13 cm olanları vardır. En çok Güneybatı Madagaskar’da yaşayan cüce makilerin bazıları ağaç dalları arasında kuş yuvasına benzer yuva kurarlar. Bir kısmı ise ağaç kovuklarında barınırlar. Erkekler, üreme mevsimlerinin dışında yalnız yaşarlar. Dişiler 10-15 bireylik gruplar halinde bir arada bulunurlar.

Ağustos ayına rastlayan çiftleşme dönemlerinde, erkekler yuvalarını paylaşırlar. İki aylık gebelik dönemi sonunda altı gram ağırlığında bir ila iki yavru doğururlar. Yavrular ortak yuvada büyütülür. Üç ila dört ay sonunda erginlerin boyuna ulaşırlar. Yıl sonunda da erginleşirler. Geceleri besin aramak için daldan dala ustaca sıçrarlar.

Madagaskar’ın güney kısımlarında yaşayan kuyrukları 40-50 cm’yi bulan kedi makiler, 35 cm uzunluktadır. Gözlerinin ve ağızlarının etrafı siyahtır. Yerde gezinirken siyah-beyaz halkalı kuyruklarını yukarı kaldırırlar. Kedi miyavlamasına benzer sesler çıkaran kedi makiler, çoğunlukla bitkisel besinlerle beslenirler.

Ağaçtan ağaca rahatça sıçrayan bu türün kulakları oldukça büyüktür. Gri-kahverengi tüylü Mongos makileri kedi büyüklüğündedir. Madagaskar’ın kuzeybatı kısımlarında gruplar halinde yaşarlar.

Hayvanat bahçesinin ilgi odağı oldu
Hayvanat bahçesinin ilgi odağı oldu Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Doğu Akdeniz'in tek hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip Tarsus Hayvan Parkı'ndaki  2'si yavru 8 lemur ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.