Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 13 Temmuz 2019  -  Saat : 17:37:10   Görüntülenme: 5633

Bu haftasonu nereye gidelim?
Karaman'dan.com sitemizde sürekli olarak gezmeye görmeye değer yerleri yayınlıyoruz. Öyle ki artık gurbetçilerimiz başta olmak üzere arayıp nereyi gezelim diye soranlar çoğaldı.

İşte nereyi gezelim diyenlere günübirlik gezilebilecek harika bir yer öneriyoruz; Halkapınar. Meşlhur İvriz kaya anıtını da içinde barındıran Halkapınar Konyanın bir ilçesi. Ereğli'ye 15 km mesafede olan bu harika ilçeyi keşfetmenizi öneririz.


Konya'nın Halkapınar ilçesinde "dünyanın ilk tarım anıtı" olarak nitelendirilen İvriz Kaya Anıtı'nın yanı sıra Sannabadae Manastırı ile doğal güzellikleri buluşturan İvriz Kültürel Peyzajı, güzelliğiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Bolkar Dağları'nın karlı zirveleri, bol oksijenli yaylaları, buz gibi akan çayı, çayırlarında koşan yılkı atları ve eşsiz doğasıyla İvriz, bölgenin önemli turistik mekanları arasında yer alıyor.

İvriz Mahallesi'nde bulunan Geç Hitit dönemi İvriz kaya kabartması, bölgedeki turistik mekanların merkezini oluşturuyor. İvriz kaya anıtında, Tuwana Kralı Warpalawas ve fırtına tanrısı Tarhunzas’ın kabartması bulunuyor. Luvi dilindeki hiyeroglif yazıda, "Ben hakim ve kahraman Tuwana Kralı Warpalawas. Sarayda bir prens iken bu asmaları diktim. Tarhunzas onlara bolluk ve bereket versin" sözleri dikkati çekiyor.

"İvriz Kaya Anıtı milattan önce 1180-700 yılları arasında yapılmıştır. Yani Geç Hitit döneminin anıtlarındandır. Tuvana Krallığı'nın en görkemli krallarından olan Varpalawas tarafından yaptırılmıştır. Anıtta fırtına tanrısı Tarhundus ile Varpalawas tasvir edilmiştir. Krala göre daha büyük ölçülerde olan Tarhundus, elinde başak ve üzüm tutmaktadır. Bu da Tahundus'un aynı zamanda bolluk ve bereket tanrısı olduğunu göstermektedir. Tanrının karşısında kralın da daha küçük boyutlarda dua eder şekilde tasvir edildiği İvriz kaya anıtı, her geçen gün yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisine ev sahipliği yapıyor"

Bu haftasonu nereye gidelim?
Bu haftasonu nereye gidelim? Karaman'dan.