Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 30 Temmuz 2018  -  Saat : 17:08:15   Görüntülenme: 7262

Adıyaman ve Nemrut Dağı
Türkiye Gazeteciler Federasyonu toplantısı için gittiğimiz, gidince de detaylı gezme şansımızın olduğu Adıyaman'ı ve misafirperver Adıyamanlıları sizlere aktaralım istedik.

Konuya girmeden evvel, misafirperverlikte yarışan; Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Aslan'a, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı'ya, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu'ya, Adıyaman Gerger İlçe Belediye Başkanı Zeynel Aslan'a, Tut İlçesi Belediye Başkanı Cemal Avcı'ya ve Adıyaman'da geçirdiğimiz günlerde özel ilgisi ve alakasından dolayı Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci'ye hassaten teşekkür ederim. 

Tarihi, kültürü, müziği, yemekleri ve coğrafi güzelliği ile görülmesi gereken yerlerden biri; Adıyaman ve Nemrut Dağı.

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrud Dağı,1988 yılından beri milli park. 2150 metre yüksekliğindeki muhteşem manzarası ile her yıl binlerce turistin ziyaret akınına uğramaktadır. 

Olağanüstü manzarası eşliğinde güneşin doğuşunu, batışını ve dev heykelleri izlemeye gelirler.Bu bölgenin yol yapımında çalışan mühendis Charles Sester, tarihi kalıntılara rastlamaktadır. 1881 yılında Almanya'dan gelen bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalar sonucunda, bu kalıntıların KOMMAGENE KRALLIĞI'na ait olduğu saptanmıştır. 

Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırıldığı öğrenilir. Bu krallığın en güçlü  zamanlarında yer alan 1. Antiochos, kendi adını yaşatmak için Nemrut Dağı'nın tepesine görkemli bir mezar ve devasal heykeller yaptırmıştır. Çok iyi korunmuş olan bu dev heykeller 8 - 10 metre yüksekliğindedir. Varlığı bilinen bu kralın mezarı henüz keşfedilmemiştir. 

Kral 1. Antiochos, Nemrut Dağı'nın tepesinde Yunan ve Pers tanrılarının heykellerini yaptırmıştır. Bu ihtişamlı heykeller soldan sağa isimlerini söylersek; Kral 1. Antiochos, Kommagene Tanrıçası Fortuna Thyce, Tanrı Zeus (Oromasdes), Tanrı Apollo (Mithras - Helios - Hermes) , Heracles (Artagnes- Ares- Herkül ).

Nemrud Dağı; UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ülkemizdeki Kapadokya, Pamukkale, Truva Antik Kenti, Letoon, Hattuşaş Antik Kenti, Cumalıkızık Köyü, Bergama Antik Kenti ve Efes Antik Kenti gibi lokasyonlardan bir başkasıdır.Ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

Perre Kaya Mezarları:  Adıyaman Kenti'nin en çok ziyaret edilen mekanlarından biridir. 200’ye yakın kaya mezarı bulunan bölge, özenle işlenmiş mimari yapısıyla göze çarpmaktadır.Perre Kaya Mezarları, keşfedilmesini önerdiğimiz Adıyaman seyahat durakları arasındadır.Adıyaman'ın gezilecek yerleri listenize almanızı öeneririz.

Oturakçı Pazarı:  Adıyaman Şehri'nin en kalabalık alanlarından biridir. Yöreye özgü halılar, kilimler, çantaları ve ayrıca Nemrut’la ilgili heykel ve kitapları bulabileceğiniz bir noktadır. Samimiyet dolu bir yerel alışverişe çıkmak isterseniz buraya uğramadan gitmeyiniz.

Sofraz Tümülüs Mezarları:  Kommagene Krallığının dini merkezi olarak kabul ettiği bölgedir.Adıyaman'ın Tarihine ışık tutan Sofraz Tümülüs Mezarları; sıradışı bir tarihi izlenim edinmek isterseyen Adıyaman Ziyaretçilerine öneririz.

Altınlı Köprü:  Adıyaman Kenti'nin en eski tarihi abidelerinden bir tanesidir. Çok sağlam bir yapıya sahip olması nedeniyle pek tadilat edilmeye ihtiyaç olmamıştır. Dört kemerden oluşan köprü, Adıyaman’ın görülmeye değer tarihi mekanlarından biridir.

Gerger Kalesi:  Hitit uygarlığı döneminden günümüze ulaşmış bu tarihi yapı, kentin savunması için uzun yıllar büyük önem taşımıştır. Su sarnıçları ve camiler bulunan kalede, Arap akınları sonrasında yeni ekleme yapılar inşa edilmiş ve tümüyle bir tarihi dönemler silüeti oluşmasına sebep olmuştur.Adıyaman'ın Tarihi yerlerine güzel bir örnek.

Çelikhan İçmesi:  Sularıyla bir çok derde deva olan bölge, üzerinde yapılan bilimsel incelemerle sağlık turizm merkezi olarak tescillenmiş ve bu alanda tanınmaya başlamıştır. Ulaşımın kolayca sağlanabildiği bölge, değerli su kaynaklarıyla ön plana çıkmaktadır.Adıyaman dağol güzelliklerini keşfe çıkarsanız Çelikhan İçmesi'ni görmeden dönmeyin.

Yel Baba Türbesi:  Bu türbe, bir rüyadan esinlenilerek oluşturulmuştur. Evin asıl sahibinin gördüğü rüya ile, burada yatan muhterem bir zat olduğu yönünde mesaj aldığını düşünerek türbe haline dönüştürülmüştür.Adıyaman'da Gezilecek yerler listenize koyabilirsiniz.

Perre Antik Kenti:  Geçmişten günümüze bir zaman feneri gibi parlayan Perre Antik Kenti, Kommagene Krallığı için muazzam önem arz eden bir kent idi.Tarihi süreçlerin mimari dokunuşları ve cezbedici kültürel değeriyle görülmeye değer bir mekandır.

Cendere Köprüsü:  Dünyada varlığını sürdüren en eski köprülerden bir tanesidir. İsmini altından geçmekte olan Cendere Çayı'ndan alan köprü, 19 asırdır sağlamlığını koruyarak günümüze ulaşmıştır.Adıyaman’ın çokca ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Adıyaman Ulucamii:  Adıyaman Kenti'nin en büyük ibadet merkezi olan camii, hem mimari dokusuyla hemde tarihi geçmişiyle oldukça dikkat çekicidir. Adıyaman gezi listenize eklemenizi sizlere öneririz.

Karakuş Tümülüsü:   Kommagene Kralı II. Mithridates’in annesi adına inşa ettirdiği bir yapıdır. 21 metre uzunluğa sahip olan anıt, yerli ve yabancı turistlerce ziyaretçi akınına uğrayan bir Adıyaman Tarihi eseridir.

Abuzer Gaffari Türbesi:  Hz. Muhammed (s.a.v.)’e inanan 10 kişiden biri olduğu söylenen Abuzer Gaffari, Hz.Ömer tarafından Adıyaman’ı fethetmek adına gönderildiği ve şuan bulunan türbenin olduğu yerde vefat ettiği iddia edilmektedir. Mistik bir havaya sahip olan türbe, özellikle inanç turizmi açısından önemli bir noktadır.Adıyaman görülecek yerler listenizde bulunabilir.

Pirin Antik Kenti:  Adıyaman’ın tarihi mekanları arasında önem arz eden mekanlarındandır. Kommagene Krallığının 5 büyük kentinden biri olan Pirin Antik kenti, Roma döneminde ise konaklama merkezi olarak işlev görmüştür. Yüzlerce eserin arkeolojik çalışmalarla çıkartıldığı bölge, tam bir açık hava müzesi gibidir. Adıyaman şehir ziyaretinizde Pirin Antik Kentini görmeden dönmeyiniz.

Adıyaman Müzesi:  Adıyaman Şehri'nin geçmişinden günümüze dek ulaşan eserlerinin sergilendiği, adeta kentin kısa bir özetini görebileceğiniz muazzam bir kültür noktasıdır.Adıyaman'da görülmesi gereken yerlerden bir başkasıdır.

Adıyaman ve Nemrut Dağı
Adıyaman ve Nemrut Dağı Türkiye Gazeteciler Federasyonu toplantısı için gittiğimiz, gidince de detaylı gezme şansımızın olduğu Adıyaman'ı ve misafirperver Adıyamanlıları sizlere aktaralım istedik.