Mum Adamlardan Kaynaşan İnsanlığa | Karamandan.com - Karaman Haber

Mum Adamlardan Kaynaşan İnsanlığa | Karamandan.com - Karaman Haber

30 Ekim 2020 Cuma
Mum Adamlardan Kaynaşan İnsanlığa

Türk toplumu son yüzyılların en travmatik değişimini yaşıyor. İnsanlarımız kendini tanımlamak ve yaşamaktan oldukça uzak. 

İnsan nedir sorusuna verilecek en güzel cevap olan “canlı varlıktır” tanımını yapmak her geçen gün zorlaşıyor. Tanımda geçen canlı kavramını kullanmak mümkün iken varlık kavramını unuttuk, unutturuldu ya da böyle olmayı biz tercih ettik. 

Peki, canlı dediğimiz bu insanlar “ inanmak, fiiliyat, özgürlük” üçlemesini hangi zaman ve mekânlarda yaşıyorlar? Bu soru sorulduğunda herkesten aynı ses yükseliyor. Kafeler ve eğlence merkezleri. Bu konuya biz biraz farklı yaklaşalım ve anlatmak istediklerimizi bu cümle üzerinden anlatalım. 

İnsanlar zaman ve mekan olarak nereleri mi seçiyorlar?  Hemen cevap vereyim. “Politik zaman ve mekânlarda”. Peki buralarda ne var? Tanımsız mekân sahipleri ile kapıda bekleyen, koridorlarda gezen, her yönüyle nakıs diyebileceğimiz canlı insanlar… Ne mi yaparlar?  Nakıs insanlardan hayır işi çıkmaz. Koca bir hiç. Bu nedenle o kitleye şöyle sesleniyorum:

MERHABA “KAYNAŞAN İNSANLIK”

Varlık yok sadece canlı var. Çok şey söylemek istiyorum bunlara, ama susmayı tercih edip, konuyu farklı bir tarafa taşımak istiyorum.

Kaynaşan insanlığın beklediği mekânların sahiplerine de iki kelam edelim ve kavramlar arasında bağlantıyı kuralım.

MERHABA “ YANMAYI BİLMEYEN İPSİZ MUM ADAMLAR”

İşte bununla beraber toplumun değerlerini yaşatacak ve toplumu yönlendirecek olanların DNA kodları ile nasıl oynandığını ve ne hale geldiğimizi de anlatmış olduk. Biz yakın zamandan hareketle süreci konuşalım. 

“Çok geçmişe giderek tespit ve çözüm üretmemiz güçleşiyor”. Dedim. Bir dostum söz istedi. Buyrun dedim.

Üstadımız, sözleriniz beni şehrime götürüverdi. Ben Denizliliyim. Şehrimin tarihini, kültürünü, bürokratik yapısını ve insanlarını yıllardır okuyup çözüm üretmek istiyordum. Sizin kavramlarınız süreci tamamladı. 

Ulu camisini yıkan bir şehir bürokrasisi…

Türk kültür eserlerinin şehirde tanıtımını yapmayan eğitim ve kültür camiası… 

Yeni bir Türkiye’yi eğitimli ve kültürlü bir gençlikle kuracağız diyen bir “Başkanı” anlamayan il müdürleri…

Herkes koro halinde nasıl yani dedi. Adam dolmuş… Açık alan da buldu ya… Hızlıca sıralamaya başladı: Abi 16 yıldır milli eğitimi tek bir kişi yönetiyor; gençlik ve spor tarafında çeyrek yüzyıldır bir aile yönetiyor; daha acısını söyleyeyim mi, kültür tarafında 18 yıldır yönetici yok. Tam bir facia… Hepsi ipsiz mum adamların koruduğu yeni mum adamlar…
Herkes şaşkın ama içimizden biri güzel bir soru ile süreci tamamlıyor. Acaba kaç il aynı durumdadır? Aslında birçok soru arka tarafta dolanmaya devam ediyor. Hemen birkaç soruyu sıralayıp yazımız tamamlayalım.

1.    Beyefendi ve atadığı bakanlar, alandan doğru bilgileri çekemiyorlar.
2.    Kültürlü ve eğitimli bir gençlik tahayyülü çizen, muktedir olamayan iktidar
3.    Denizli örneği gibi kaç ilimiz var?( çıktı mı bize bir araştırma konusu?)
4.    İpsiz mum adamların ve atattıkları yeni mum adamların şehirlere ve devlete verdiği zararların tespiti ve çözüm önerileri nelerdir?
5.    Beyefendi’nin mum adamlara ve kaynaşan insanlığa karşı seçimsiz dönemde çözüm önerileri var mı?

Galiba sorular uzayıp gidecek. 
Ve tarih şu notu bırakacak:
“ Yaşasın Kaynaşan İnsanlık Ve İpsiz Mum Adamlar”

Düzenleme : 26 Mayıs 2019 03:09 Okunma : 1915