Rap’te Silahlar Sustu, İnsanlık Hiç Susmasın!!! | Karamandan.com - Karaman Haber

Rap’te Silahlar Sustu, İnsanlık Hiç Susmasın!!! | Karamandan.com - Karaman Haber

17 Şubat 2020 Pazartesi
Rap’te Silahlar Sustu, İnsanlık Hiç Susmasın!!!

Cartel grubu rap müziğini Türkiye sınırlarına soktuğunda onların bir amacı vardı ve o amaç uğruna seslerini duyurmak için 1995 yılında bir geleneği başlattılar.

O amaç, 90’lı yıllarda Almanya’da diri diri yakılan insanlarımızı kamuoyuna duyurmak ve farkındalık yaratmaktı.

*****

Cartel’den bu yana bu müziği layıkıyla yapan da oldu, artistliğini yapmak uğruna kullanan da… zaten onlar zamanla -çok şükür- yok olup gittiler, gidiyorlar, gitsinler!

*****

İçerisinde şiddet barındıran, içerisinde değil karınca sevgisi, hiçbir sevgi barındırmayan, kalaşnikoflu, güya bol küfür kullanmanın delikanlılık göstergesi, bir direnme yöntemi olarak gençlerin kafalarına kazanılan argolarla bezeli şarkılar… 

*****

Böylesine sert, amaçsız, caka uğruna yapılan rap-arabesk karışımı insani değerlerden uzak şarkılar yüzünden acaba kaç liseli genç etkilendi, konuşması bozuldu, öğretmenini bıçakladı, arkadaşını kalbinden bıçakladı, hayata daha başlamamışken hayattan ümidini kesti? Lanet olsun daha uzar gider bu…

*****

Susamam Bir Manifestodur!!!

Daha dün Karaman’ın göbeğinde pompalı tüfekler konuşmuş, halkımız çevresini pisletmeye devam etmiş; hasta, yaşlı dinlemeden sokak aralarında gaza basılmış, son ses müzikler açılmış, kornalar mahalle aralarında manasızca basılmış, yan bakıldı diye gencecik insanlar bıçaklanmış, kim bilir dün nerede, hangi kadın tecavüze uğramış, şiddet görmüşken… -maalesef bu liste de uzar, Allah kahretsin!- memleketimizde listesi uzayıp -kahretsin- bitmeyen acılar başlıklar halinde bir videoda toplandı ve bir duyarlılık oluşturulmaya başlandı.

Yetmez!

Rap Doğru Adres! Maalesef İnsanlarımız Kendi Müziğini Bilmiyor! Seçim Doğru!

Bizim; değil gençlerimiz, yetişkinlerimiz dahi kendi kültüründen bi’ haberken 18. Yüzyıl ezgileriyle, Şîvenümâ makamında eserlerle toplumsal sorunlarımıza farkındalık yaratacak değildik ya! Eleştirinin cilalı yorumunu iliklerine kadar barındırmakla kalmayan, bünyesine sığdırmayan, yüzlere para sayma makinesi hızıyla çarpan rap şarkısının arasına bir de geleneksel müzik eleştirisi sıkıştırdığımın farkındayım, idare edin.

*****

Rap müziğinde kullanılan özenti yabancı kelimelere ezelden beri kıl olan ben, bu proje için bir araya gelmiş müzisyenlerin eserlerini dinlerken -o kadar kusur olur- seviyesi dışında herhangi bir dil katliamına rastlamadım. Helal olsun. İrdelenen konular, birkaç paragraf önce belirttiğim daha henüz 36 saat içinde Karaman’da yaşanmış üçüncü sayfa şiddetlerinden tutun da; acısı -Allah kahretsin!- hep taze kadınlarımıza uygulanan şiddetten, trafik teröründen, gençlerimizin umutsuzluğundan, doğayı, hayvanları katledişlerimize, adalet sisteminde düzeltilmesi gereken unsurlara kadar birçok toplumsal meseleyi yüzlerimize dokunaklı bir biçimde çarpıyor. Aşk olsun! Ama, öyle böyle değil vallahi billahi aşk olsun ki, özümüze dönelim!

*****

Rap müziğini bizimdir değildir, o ayrı konu ama gençlerimizin hatta orta yaşlılarımızın dinlemekten zevk aldığı bu türle farkındalık yaratmak yerinde bir çıkış biçimi. Her biri kendine ait parçasında, iliklerine kadar samimiyetle toplumu kendine getirmeyi amaçlayan bu çocukları sevelim. 

Biz böyle değildik, bu çocuklara kulak verelim! Kendimize dönüp insanları sevelim! Tabiatta yaşayan canlı cansız her zerreyi sevelim!

****
Kendimize gelmemiz için lanet olası cep telefonlarında, güvenlik kameralarında yeterince şiddet, kan, kaza vb. gördük! Yeter artık! Benim değil içim zerrem dahi artık kaldıramıyor. 

Karınca ezmemek için kaldırım değiştiren insanlığımıza geri dönmek ümidiyle.

Sevgiler.

Düzenleme : 09 Eylül 2019 09:58 Okunma : 2070