Bir sır ki biçare | Karamandan.com - Karaman Haber

Bir sır ki biçare | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Ekim 2020 Çarşamba
Bir sır ki biçare

Evrensel hüzünler güç mahallesine komşu.  Dondurulmuş anılar, doymuş yaşamların mahrem noktasında, gelecek zamandan mecnun sanki.

Zamanın raksı belli midir sonsuz yuvarlakta? Betim benzim bekletilmiş, henüz okunmamış, okunmasının dahi unutulduğu, asırlarca rafın en tozlu safında bekleyen bir kitap. Yok etmişler bizle ilgili olanı ve var etmişler bizi dışlayanı. Çapraz ilişkilerle yol almanın yanlışlığı, toplum nezdinde iyiden iyiye hissedilmeye başlandı.

Bir kitap. Tozlu sahifeleriye asra hitap edip, ruhdan yükselen korkuya engel.

İzafiyet teorisinin zafiyetinin ortaya koyacak kudreti bulamamamdan gerek, kitabın ev sahipliğini yaptığı yazılar, sahibine ulaşamamıştır. Bir Allah’ın bilim insanı, şairi, edebi kimliğin sihrine kendini vermiş şahsı teorik mutluluğu anlatamamış. Pratiğe tezahürü nasıl olacak ki? Yeniden tozlu raftaki kitabın varlığının zorunluluğuna dönüyoruz. Teorik mutluluğun pratiğe aksettirilmesi belki de onun içinde saklı. Kim bilir kayıp bir hazinedir belki de? Kim cesaret edebilir bu kadar yükün altına girmeye?

Kitap ürkütüyor ve evren, mutluluk kavramını kavrayamamış, mutluluktan yakınan ve mutlu olmak için mutluluğu yok etmeyi göze alan iki insanın birbirini anlaşmazlık okyanusunda boğan kavgası beliriyor. Anlaşmazlık okyanusundaki kavga ürkütüyor insanlığımızı.

Madem Âdem’den beri bu anlaşmazlık süregeldi, o halde anlaşmazlıkları yok etmek boynumuzun borcu. Tabi tozlu raflardan inrilip okunmaya cesaret edilirse, kitap.

Dilerim kimsenin hakkı kimseye kalmaz.

HALİMİZ 
Nedir bizi usadıran sebep?
Kendimizi kendimize sorarız. 
Niçin çıkmazadır yolumuz hep?
Yoksa dünyada bir biz mi varız?

Kelepçelenmiş sımsıkı geleceğimiz 
Kalemimiz kırılmış, tükenmiş ümidimiz
Ne gündüzümüz rahat ne gecemiz 
Bir çareye muhtaç, diriliş bekleriz.

FATİH GİLİK 

 

Okunma : 1462