Karamandan.com

Karamandan.com

14 Ağustos 2020 Cuma
Yılmaz Babaoğlu’nun Cenazesinden İzlenimler
Karaman’ın Ulu Çınar’ı Yılmaz Babaoğlu’nun cenazesinden izlenimlerimi yazıp yazmamak konusunda tereddüt ettim.
Kategori : Köşe Yazıları
16 Ocak 2020 15:41
 
Yılmaz Babaoğlu’nun Cenazesinden İzlenimler

Karaman’ın Ulu Çınar’ı Yılmaz Babaoğlu’nun cenazesinden izlenimlerimi yazıp yazmamak konusunda tereddüt ettim.

Cenazenin defnedildiği gün aldığım notları beklettim. Karaman’da yaşayan, Karaman’ın ekmeğini yiyip suyunu içen “kasteciler” yazsın istedim. Neler yazacaklar, nasıl yazacaklar diye merakla bekledim. Maalesef hem gazetelerde, hem internet sitelerinde cenaze ve taziyeye ilişkin değerlendirme yazısı görmedim.

Önce Karaman halkına binlerce teşekkür. Ylımaz Babaoğlu’nun cenazesi Karaman’da bugüne kadar kimseye kısmet olmayan kalabalığı topladı. Öğle namazından önce Ahmet Yesevi Camisi doldu taştı.

Babaoğlu Ailesi, Necati Bey başta olmak üzere gasilhane ve cami girişi yakınında taziyeleri kabul ettiler. Aile bireyleri birbirlerine kenetlenmiş gibiydi. Birbirine yaslanma ve aile dayanışması acıyı hafifleten en etkili iksirdir. Babaoğlu Ailesi üzgündü. Bu üzüntü, ölüme isyan olmayıp, kadere boyun eğmenin inceliğini taşıyan bir tevekkül halindeydi.

Necati Beyin gözlerinde hüzün ve yorgunluk vardı. Tebessümü eksik olmayan yüzünde, babayı kaybetmenin acı darbeleri daha şimdiden derin çukurlar açmaya başlamıştı. 

Necati Beyin 60 yıldır sırtını dayadığı dağ artık yoktu. Çıkmaza girdiğini düşündüğünde fikrini alacağı ‘bilge’ gitmişti. Son bir yıldır baba oğul, ayrılmayan ikili olmuştu. Yılmaz Babaoğlu’nun ilk rahatsızlığının ardından Necati Bey babasını hiç yalnız bırakmadı. Allah her babaya böyle evlat nasip etsin. 

Karaman Müftüsü Muhammet Lütfi Ketenci, cenaze namazını kıldırdı.

Ketenci, defin sırasında da dua etti. Vali Fahri Meral ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ön safta, Necati Babaoğlu’nun yanında namaza durdu.

Ön safa geçemedim, bir sonraki safta yer buldum. Cenazeye katılanları görmek anacıyla çevreme bakıp durdum. Namazdan sonra da tabuta sadece iki adım omuz verebildim. Namaza katılanlar karşılıklı iki sıra halinde bin metreden uzun koridor oluşturdu. Tabut, insan selinin ortasında, kendiliğinden oluşan bu koridordan Aile Mezarlığı’na ulaştırıldı. Dualar eşliğinde defin işlemi yapıldı.

Karaman Mezarlığı ilk kez böyle yoğun kalabalık görmüş olmalı. Bu Yılmaz Babaoğlu’na duyulan hürmetin, saygının ve sevginin tezahürüdür. 

Bununla birlikte cenazede Karamanlı eski bakanlardan biri bile yoktu. Karamanlı vekiller yoktu, Karamanlı eski vekillerden çoğu yoktu. Karamanlı bürokratlar yoktu. 

Cenaze namazında çokluk, vefat edenin sevabını artırmaz, günahını azaltmaz. İslam inancına göre, cenaze namazı farzı kifayedir. Yani, bir kişi bile olsa, cenaze namazı kılınır, defin işlemi yapılır. Ama gönül arzu ederdi ki, Karaman’ın duayen iş insanı ve hayırsever evladına son görev için gelsinler. Yazıklar olsun! demeye dilim varmıyor. 

Babaoğlu Ailesi, Yılmaz Babaoğlu ile başlayan yardımseverlik geleneğini sürdürecektir. Yine okullara destek olacak, öğrenci burslarını sürdürecek, sosyal sorumluluk projelerinin hamiliğine devam edeceklerdir.

Cenazeye gelmeyenler utansın. Belki, Karaman’da istihdamın ana yurdu olan BİFA’nın büyüklüğünün farkında değillerdir. Yılmaz Babaoğlu’nun kim olduğunu duymamışlardır.

Cenazede, Babaoğlu ailesinin yaptırdığı okullarla, özel BİFA okulları öğrencilerinin olmasını isterdim. Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda öncü olabilirdi. Yılmaz Babaoğlu’nun resmini bir grup öğrenci taşıyabilirdi. Bunlar benim cenaze sırasındaki “keşkelerim” oldu.

Cenazeler, toplumsal duyarlılık göstergelerimizin en başında gelir. Karaman’ın duyarlı insanları, Yılmaz Babaoğlu’nun cenazesine katılarak vefasını göstermiştir, duasını eksik etmemiştir. 

Babaoğlu Ailesine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Yılmaz Babaoğlu’na Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun.

Ahmet Tek

Okunma : 5812
Foto galeri
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16387 Asayiş
Müjdeli Corona haberi geldi
10 Ağustos 2020 Okunma: 9512 Sağlık
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
10 Ağustos 2020 Okunma: 9311 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın