Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ekim 2019 Çarşamba
Türkiye’den Kripto Para Hamlesi
On birinci kalkınma planı açıklandı.
Kategori : Ekonomi
10 Temmuz 2019 16:02
 
Türkiye’den Kripto Para Hamlesi

On birinci kalkınma planı açıklandı. Uzun zamandır büyük bir titizlikle hazırlanan bu plana göre Türkiye, Blockchain tabanlı yeni bir sanal para çıkartmaya hazırlanıyor. 2019 – 2023 dönemlerini kapsayacak 11. kalkınma planı ile merkez bankası, ekonomiyle alakalı çok önemli atılımlarda bulunacak. Birçok önemli girişimin yer aldığı raporda en dikkat çekici madde ise Türkiye’nin kendisine ait bir kripto para birimi çıkartacak olması.

Fintek ekosistemini geliştirmeye yönelik atılacak olan adımlarda tüm koordinasyonu tek bir kurum sağlayacak. Böylece atılacak olan adımların ve sonrasında oluşacak kararların daha hızlı alınması hedefleniyor. Borsa İstanbul A.Ş.’ye yatırım yapacak firmaların, belli bir tutara kadar olan yatırımları dönem karlarından düşülecek. Bununla birlikte aracı kurumlar, proje finansman fonu oluşturacak. Bu fonla birlikte menkul kıymet ihracına yönelik mevzuat değişikliklerini de yapmaya tam yetkili olacaklar.

11.kalkınma planıyla birlikte ödemesi alınamayan alacaklar, varlık firmalarına aktarılacak. Halka açılmayı düşünen şirketlere özel çeşitli vergi teşvikleri sağlanacak. Yenilikçi projelerin finansmanı ile sıkıntı yaşayan girişimciler için kitle fonlaması tarzında birtakım modeller oluşturulacak. Kalkınma planında yer alan en önemli oluşumlardan birisi de KÖİ yani Kamu Özel İşbirliği’nin oluşturacağı projelerin finansmanı için artık kredi piyasalarıyla birlikte sermaye piyasaları da yer alabilecek.

En Dikkat Çekici Yenilik Kripto Para Birimi

11. kalkınma planında elbette en dikkat çeken, yeni bir kripto para birimi çıkartacak olması. Planın duyurulması ile birlikte Coin haberleri yapan hemen hemen tüm web siteleri, son dakika olarak konuyla ilgili haber yapmaya başladı. Kalkınma planıyla birlikte açıklanan ve Türkiye’nin oluşturacağı ilk kripto para birimi, oldukça yenilikçi ve uluslararası platformlarda ülkemize katacağı prestij açısından oldukça önemli…

Merkez Bankası’nın (TCMB) çıkartacağı Blockchain tabanlı bu yeni kripto para birimi ile ilgili maalesef detaylı bir bilgi yer almıyor. Ancak konuya yakın kaynaklardan gelen haberlere göre Türkiye’nin kripto para birimi ile ilgili çalışmalara 2020 yılında start vereceği ve piyasaya ise en erken 2021 yılında çıkması bekleniyor.

Kaynak; coinhaberlerim

 

Okunma : 872
Gündem haberleri
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 9523 Asayiş
SON DAKİKA: BABA OĞULU AYAKLARINDAN VURDULAR
20 Ekim 2019 Okunma: 9380 Asayiş
İntihar etmek isteyen genci emniyet müdürü ikna etti
19 Ekim 2019 Okunma: 8403 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın