Karamandan.com

Karamandan.com

18 Şubat 2020 Salı
TOKİ'den Karaman'da Kurasız Ev Satışı
TOKİ Karaman Merkez Doğukışla Vadisi Toplu Konut Projesi'nin ardından Karaman'da kurasız satışa sunacağı bir proje daha başlattı.
Kategori : Ekonomi
18 Mart 2019 19:01
 
TOKİ'den Karaman'da Kurasız Ev Satışı

TOKİ Karaman Merkez Doğukışla Vadisi Toplu Konut Projesi'nin ardından Karaman'da kurasız satışa sunacağı bir proje daha başlattı.

Proje kapsamında, 199 adet işyeri ile 17 adet konut olmak üzere toplam 216 adet taşınmaz, 26 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Açık Artırma (teklif alma) ile satışa sunulacak.

TOKİ'nin resmi internet adresinden konuya ilişkin yapılan duyuru şu şekilde:

"İdaremiz mülkiyetinde bulunan 199 adet işyeri ile 17 adet konut olmak üzere toplam 216 adet taşınmaz, 26 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Açık Artırma (teklif alma) ile satışa sunulmuştur.

Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecektir.

Açık Artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek olup, başvurular/teminatlar anılan Bankaların tüm şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir.

Bununla birlikte, teklif alma sonrası Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalatma işlemleri yine anılan Bankalar tarafından belirlenecek Temerküz Şubeler aracılığı ile yürütülecektir. Ayrıca, açık artırma (teklif alma) gününde de başvuru kabul edilecektir.

BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK

- Fotoğraflı nüfus cüzdanı,

- Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları,

- Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak;
muhammen bedeli 99.999.- TL ye kadar olanlar için 5.000.-(Beşbin) TL,
muhammen bedeli 100.000 - 349.999.- TL’ye kadar olanlar için 10.000.-(Onbin) TL,
muhammen bedeli 350.000 – 999.999.- TL’ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL,
muhammen bedeli 1.000.000.- TL ve üstünde olanlar için 100.000.-(Yüzbin) TL,
katılım teminatı ödemek zorundadırlar.

- Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname,

- Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri. (Alıcılar başvuru sırasında “Açık Artırma Satış Şartnamesi”ni imzalayacaklardır.)

ÖDEME KOŞULLARI:

 Taşınmazların vade seçenekleri ek tabloda yer almaktadır.
 Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacaktır.
 Muhammen bedeller bütün projeler için KDV hariç olarak belirlenmiş olup, vadeli işyeri ve Kuzey Kent 341 Konut Projesinde yer alan konutların satışlarında Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde belirtilen satış bedeli ve teslim tarihine kadar gerçekleşen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplanan tutar esas alınarak 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı, taşınmazın tesliminden sonraki vadelere yayılarak tahsil edilecek, ayrıca vade sonuna kadar altı aylık artış dönemlerinin başında borç bakiyesine uygulanan artış tutarı üzerinden hesaplanan KDV tutarı kalan vadelere yayılarak, peşin işyeri satışları ile konutların satışlarında ise projenin teslimi aşamasında peşin olarak tahsil edilecektir.
 Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında sözleşmeye ilişkin (tek nüsha) damga vergisi, ihale karar pulu ile vb. giderler alıcı tarafından ödenecektir.
 Vadeli İşyeri/konut satışlarında taksit borç bakiyesi, vade süresince her altı ayda bir (Ocak ve Temmuz), teslim ve artış oranı bilgilerini içeren tabloda yer alan artış oranları uygulanarak hesaplanır ve alıcı tarafından ödenir. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, söz konusu satışlar ile ilgili ilk artış uygulaması Temmuz 2019 tarihinde realize edilecektir.
 Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olup, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini düşürebilmek amacıyla satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahiptir.
 Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecektir. Bu çerçevede, tekliflerin İdareye iletilmesi aşamasında alıcı adaylarının, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’nin KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan %2 (yüzdeiki) + KDV (%2 komisyon bedelinin %18’i) oranındaki komisyon bedelini yatırması gerekmektedir.
 Ayrıca, sözleşmeden doğan Banka Komisyonu alıcıya aittir.

SATIŞ TAKVİMİ:

*BAŞVURU ALINMASI (BAŞVURU BEDELİNİN YATIRILMASI)
11 Mart 2019 – 26 Mart 2019

AÇIK ARTIRMA
26 Mart 2019

ALICI OLAMAYANLARIN TEMİNATLARININ İADE İŞLEMLERİ
02 Nisan 2019

SÖZLEŞMELERİN İMZALANMASI
İhale onayından sonra ayrıca bildirilecektir.

* 26 Mart 2019 tarihinde de (açık artırma gününde) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ye başvuru yapmak imkan dahilindedir.

AÇIK ARTIRMA YERİ VE SAATİ:
Yer: TOKİ Salonu Bilkent / ANKARA, TOKİ İstanbul Hizmet Binası Konferans Salonu Halkalı / İSTANBUL ve İnternet bağlantıları ile saat 13:00’de.

Okunma : 11468
YARIŞMA
başarı
EKSPERTİZ
seç
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Satılık araç ilanlarına iki zorunluluk geliyor
17 Şubat 2020 Okunma: 21431 Gündem
Karaman'a Büyük Saygısızlık
16 Şubat 2020 Okunma: 17479 Gündem
Karaman'da silahlı magandalar dehşet saçtı
16 Şubat 2020 Okunma: 10484 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın