Karamandan.com

Karamandan.com

06 Nisan 2020 Pazartesi
Sigara ve alkollü içki ile ilgili sürpriz 'zam' kararı!
Alkollü içki ve sigaradaki enflasyon oranında vergi artışı bu yıl başında uygulanmayacak.
Kategori : Ekonomi
31 Aralık 2019 09:53
 
Sigara ve alkollü içki ile ilgili sürpriz 'zam' kararı!

Alkollü içki ve sigaradaki enflasyon oranında vergi artışı bu yıl başında uygulanmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla alkollü içki ve sigaranın 6 ayda bir enflasyon oranında yapılan vergi artışı yılbaşında uygulanmayacak.

BU YIL MUAF TUTULDU

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde alkollü içki ve sigaranın asgari maktu ve maktu vergi tutarlarının enflasyon kadar artışından muaf olmasına karar verildi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararında, ÖTV kanununun 12. maddesinin 3. fıkrası hükmünün, ÖTV (III) sayılı listenin; içecekler, alkol ve tütün ürünlerinden alınacak maktu ÖTV tutar ve oranlarını belirleyen (A) ve (B) cetvellerinde yer alan malların asgari maktu vergi tutarları hakkında 2020 yılı Ocak-Haziran dönemi için uygulanmayacağı kaydedildi.

ÖTV kanununun 12. maddesinin 3. fıkrasında; "(III) sayılı listedeki mallar için belirtilen asgari maktu vergi tutarları veya Cumhurbaşkanınca bunlara ilişkin belirlenen en son asgari maktu vergi ve maktu vergi tutarları, Ocak ve Temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiş sayılır.

Cumhurbaşkanı, uygulama dönemlerini gün veya ay olarak belirlemeye veya belirleyeceği mallar ve aylar itibarıyla yeniden belirlenmiş sayılan tutarların uygulanmamasına karar vermeye yetkilidir" hükmü yer alıyor.

 

Okunma : 7391
atsepete
maboto
EKSPERTİZ
seç
guney sigorta
Gündem haberleri
KARAMAN'A GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK
03 Nisan 2020 Okunma: 32350 Gündem
Karaman'da Berendi Köyü Karantina Altına Alındı
02 Nisan 2020 Okunma: 20070 Gündem
Mut'ta engelli genç darp edildi
02 Nisan 2020 Okunma: 16847 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın