Karamandan.com

Karamandan.com

29 Şubat 2020 Cumartesi
Şifa deposu siyah sarımsağın faydaları neler?
Siyah sarımsak son yıllarda tüketimi hızla artan bir besin olarak karşımıza çıkıyor.
Kategori : Sağlık
13 Eylül 2019 14:01
 
Şifa deposu siyah sarımsağın faydaları neler?

Siyah sarımsak son yıllarda tüketimi hızla artan bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sarımsağın kokusundan rahatsız olanların tercih ettiği siyah sarımsak tam bir şifa deposu. Besin değeri olukça zengin olan siyah sarımsak sadece Türkiye değil Avustralya, Avrupa, Japonya ve Amerika ülkelerinin mutfaklarında yoğun olarak kullanıyor. Peki sarımsak ile siyah sarımsak arasından ne gibi fark var?

B1, B6, C vitamini ile kalsiyum, manganez, kükürt ve fosfor içere siyah sarımsak kokusuz olması sebebiyle sıkça tercih ediliyor.

Siyah sarımsak, normal sarımsakların, üç ile dört haftalık bir süre boyunca 60 – 175 derece arasındaki sıcaklıklarda yaşlanmasına izin verilerek üretiliyor. Bu, amino asitler ve indirgen şekerler arasında meydana gelen kimyasal bir işlem olan Maillard reaksiyonuna girmesine izin veriyor.

Bu reaksiyon sadece sarımsağa koyu renk vermiyor bunun yanı sıra farklı lezzet ve aroma veriyor, aynı zamanda antibakteriyel, antiviral ve antifungal bileşenler barındırmasını da arttırıyor. Kronik hastalıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına ve Alzheimer'a karşı da koruyucu olan siyah sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor.

SİYAH SARIMSAĞIN FAYDALARI NELER? BEYAZ SARIMSAK İLE ARASINDAKİ FARK...

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Normal sarımsağa göre 2 kat daha fazla antioksidan içerir.

Ciltteki kolajeni arttırması nedeniyle cilt sağlığı açısından oldukça etkili faydaları olan siyah sarımsak tüketimi ile, yaşlanma belirtilerinin azaldığı bilinmektedir.

Kolesterolü düşüren bir madde içerir ve bu maddenin seviyesi normal sarımsağa göre çok daha yüksektir.

Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır.

Siyah sarımsak, normal sarımsağın içerdiğinden daha fazla antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenler içerir. Bu sayede bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı daha etkilidir.

Siyah sarımsak, beyaz sarımsağın aksine ağız kokusuna da neden olmaz.

Beyaz sarımsakta yer alan antibiotik ve anti-fungal özelliği olan allicin maddesi siyah sarımsakta fermentasyon sonucu S-Allyl cysteine (SAC) maddesi haline gelir. Beyaz sarımsakta 0,30 mg/gr iken siyah sarımsakta SAC maddesi 5,80 mg/gr seviyelerine çıkar. Yani yaklaşık 19-20 kat fazla orandadır.

Siyah sarımsağın yorgunluğu azaltıcı etkisi nedeniyle özellikle de sporcular tarafından sıkça tüketildiği belirtilmiştir.

SİYAH SARIMSAK NASIL TÜTİLMELİ?

Aç karna en fazla 3 diş siyah sarımsak ağızda çiğnenebilir. Kahvaltılarda kızarmış ekmeğe sürülür. Yoğun egzersiz yapanlar smoothielerde kullanabilir. Yemeklere eklenebilir. Cam kavanozda 1 yıla kadar muhafaza edilebilir.

Çiğ (Ham) sarımsak gibi, siyah sarımsak beyin sağlığı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Antioksidanlar açısından zengin olduğu için inflamasyonu hafifletebilir ve bunama, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi bilişsel durumların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sarımsağın bilinen en iyi faydalarından biri de kalbinizin sağlığını koruma ve iyileştirme yeteneğidir. Siyah sarımsak da kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir, hatta bazı çalışmaların çiğ (normal) sarımsak kadar etkili olabileceğini bile gösterebilir.

Damar sertliğine karşı tedavi edicidir. Kalp ve damar sağlığını korur

SİYAH SARIMSAĞIN ZARARLARI NELER?

Siyah sarımsak aşırı tüketilmediği müddetçe sağlık açısından bir problem çıkartmaz. Ancak farklı rahatsızlıkları ve düzenli ilaç kullanımları olanların ayrıca hamile ve emziren annelerin doktor onaylı kullanmalarını tavsiye ederiz.

SİYAH SARIMSAĞIN BESİN DEĞERİ

İki yemek kaşığı siyah sarımsak için besin değerleri aşağıdaki gibidir:

40 kalori
4 gram karbonhidrat
1 gram protein
2 gram yağ
1 gram diyet lifi
160 miligram sodyum (yüzde 7 DV)
0,64 miligram demir (yüzde 4 DV)
2.2 miligram C vitamini (yüzde 4 DV)
20 miligram kalsiyum (yüzde 2 DV)

Okunma : 1507
YARIŞMA
başarı
maboto
EKSPERTİZ
seç
guney sigorta
Gündem haberleri
Şehit Olan Kardeşinin Acı Haberini Karaman'da Aldı
28 Şubat 2020 Okunma: 19082 Gündem
Karaman’da 23 yaşındaki genç, kanlar içinde ölü bulundu!
26 Şubat 2020 Okunma: 12199 Asayiş
Karaman Hava Durumu; Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor!
27 Şubat 2020 Okunma: 11016 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın