Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2019 Pazar
PLASTİK TABAK BARDAK
Günümüz hayat şartlarında bazı malzemelerin her ortama uyumlu kullanımı bizler için avantaj sağlamaktadır.
Kategori : Ekonomi
12 Haziran 2018 16:08
 
PLASTİK TABAK BARDAK

Günümüz hayat şartlarında bazı malzemelerin her ortama uyumlu kullanımı bizler için avantaj sağlamaktadır. Bunlardan biri de plastik tabak bardaktır. Tabak ve bardak çoğu yerde ihtiyaç duyduğumuz ev ürünlerindendir. Fakat çabuk kırılabilen yapıları olduğu için sorun oluşturmaktadırlar. İşte bu noktada plastik tabak bardaklar esnek ve kırılgan olmayan yapısı ile sıkça tercih edilir.

 

PLASTİK TABAK BARDAK KULLANIM ALANLARI

·        Piknikler

·        Uzun yolculuklar

·        Okul, kütüphane, kafeterya

·        Park alanları

·        Toplu yemek dağıtımları

·        Tanıtım stantları

·        İş yerleri (inşaat vb.)

·        Deniz kenarları & kumsal veya sahillerde bir şeyler yiyip içileceği zaman.)

 

PLASTİK BARDAK MI KARTON BARDAK MI?

Plastik bardakların birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları renkli plastik bardak ve şeffaf plastik bardaktır. Bunun yanı sıra kullanımı elverişli olan bir bardak türü daha vardır. Bu bardaklar, karton bardaklardır. İnsanların son zamanlarda kafasını kurcalayan sorulardan biri de bu iki bardağın karşılaştırılmasıdır. Hangi bardak türünü kullanmalıyız? Veya hangi bardak türü daha az zararlı? Bu soruların cevaplarını şöyle verelim;

İçeceklerimiz sıcak ve soğuk olmak üzere iki çeşittir. İçeceğimizin sıcak veya soğuk olmasına göre bardak türleri seçmeliyiz. Bu seçim, içeceğimiz sıvı ile bardak arasında herhangi bir tepkime olmasına karşı alınabilecek bir önlemdir.  Bardağın yapısında çeşitli kimyasallar vardır. Bu kimyasallar, içeceğimiz ile tepkimeye girme durumunda sağlığımız açısından tehlike oluşturmaktadır.

Plastik bardak veya renkli plastik bardak ve karton bardak tercihi konusuna değinecek olursak, içeceğiniz soğuk bir sıvı ise mesela su veya limonata gibi soğuk tüketimi tercih edilen ürünler ise plastik bardak tercih edebilirsiniz. Fakat bu soğuk içecekler arasına kolayı katmamalıyız. Kola asitli bir içecek olduğu için plastik bardağın yapısındaki kimyasallar ile tepkimeye girerek tehlike oluşturmaktadır. Eğer içecek tercihiniz sıcak meşrubatlar ise o zaman plastik bardak yerine karton bardaklar tercih etmelisiniz. Plastik bardak tercih etmeniz dâhilinde içeceğiniz kanserojen bir maddeye dönüşebilir. Aynı zamanda plastik ürünler içerisinde, herhangi bir maddeyi dondurmak da oldukça sakıncalıdır. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda sorumuza kısaca şöyle cevaplandırabiliriz: soğuk içeceklerde kola dışında plastik bardak, sıcak içeceklerde de karton bardak tercihi daha sağlıklı olacaktır.

Okunma : 1045
Foto galeri
Gündem haberleri
Karaman'da heyelan! Yol trafiğe kapandı
16 Ocak 2019 Okunma: 17183 Gündem
Salı Pazarı Talan; Yaralılar Var!
16 Ocak 2019 Okunma: 15183 Asayiş
Buzlanan yolda feci kaza: 2’si çocuk 4 ölü
16 Ocak 2019 Okunma: 10992 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın